| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Am un PC vechi la care vreau sa schimb placa video, dar nu stiu ce sa cer la magazin, adica sa o supoarte placa de baza fiind veche.
Ce caracteristici ar trebui sa aiba placa video?
PC-ul este:
Operating System: Windows 7 Professional 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601. win7sp1_gdr.130828-1532)
Language: Romanian (Regional Setting: Romanian)
System Manufacturer: T-Systems PC Int. GmbH
System Model: T-Systems PC P4P800-VM
BIOS: BIOS Date: 10/07/05 10:31:31 Ver: 08.00.09
Processor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2. 80GHz (2 CPUs), ~2. 8GHz
Memory: 1024MB RAM
Available OS Memory: 1014MB RAM
Page File: 796MB used, 1241MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.01. 7601.17514 32bit Unicode

Ma gandeam sa iau placa asta :MSI nVidia cu chipset
GeForce GTS210
1024MB, GDDR3, 64bit, DVI, HDMI, PCI-E
700-900 puncte 3DMark Vantage,
2500 puncte 3DMark 2006,
40W putere maximă consumată

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Poti sa-ti cumperi placa video pentru ca merge pe placa ta de baza, chiar daca ai procesorul mai slab. Nu ai sa poti juca cine stie ce jocuri, dar e buna. Ai putea sa-ti cumperi inca o placuta de memorie de 1GB, macar sa ajuti procesorul putin:
http://www.emag.ro/......E2XJMBBBM/
Schimba pe XP ca sa-ti ramana memorie mai multa la jocuri si seteaza
grafica la jocuri la "medium".

| SasNetRomania a răspuns:

Scrie clar modelul placii de baza sus, ce e asa greu sa va uitati pe gugle si sa ii da-ti un raspuns corect?!?!
ai nevoie de placa video pe AGP iar astea nu se mai fabrica si implicit nu mai sunt de vanzare. decat second. sfatu meu e sa nu te complici ca oricum nu duce procesorul.
Contact:
Skype/Mess: sas.samp
Email: sasn3t@gmail.com

| AlexAttac explică (pentru SasNetRomania):

Am gasit o placa AGP la eMAG: http://www.emag.ro/......DBN3JBBBM/
Este buna?

| SasNetRomania a răspuns (pentru AlexAttac):

Repet. DEGEABA IEI VIDEO DACA NU DUCE PROCESORUL! si placa aia video e foarte slaba, nu o sa rulezi nici-un joc dupa 2004-2005winking!
dai banii aiurea happy iti trebuie alt pc ca sa joci ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ce mufa are placa de baza AGP s-au PCIex.

| AlexAttac explică (pentru anonim_4396):

Si pot baga orice placa video care are mufa AGP sau PClex?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da, poti sa-mi spui seria placii de baza sa vad ce conector are si ati spun sigur ce placi video merg pe ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e buna e AGP dar pc-u tau e destul de vechi si nu merita investitia, aste e parerea mea.bafta.