| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreo idee la problema asta : ieri USB-ul de la laptopul meu mergea perfect peste noapte a 2 azi observ ca nu mai functioneaza USB adica orice mufa bag mouse, joystick, maneta de aia joystick orice numai functioneaza dar daca bag in cealalta parte adica al 2-lea USB merge aveti idee? de la mufa nu poate fii? s-a stricat USB la laptop? ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Incearca ''smecheria'' asta: Scoate laptopul din priza(deconecteaza-l de la reteaua 220V) apoi scoate-i si bateria si apasa pe butonul de pornire asa cu el scos din priza cca 5-6 secunde (se golesc niste condensatori de curent). Apoi conecteaza-l la priza + bateria si porneste-l normal si apoi introdu mouse-ul in USB ->s-ar putea sa-l recunoasca acum! Aceasta procedura reseteaza Embedded Controller (CE)
Daca nu merge inseamna ca e stricat usb-ul.
Succes!

| N1m3n1 a răspuns (pentru neluL):

Ai uitat sa mentionezi ca daca va scoate bateria de la laptop i se va sterge automat si parola de windows [daca are]

| neluL a răspuns (pentru N1m3n1):

Nu se sterge nimic(parola nu se reseteaza in felul acesta -UAC), dar pana la urma care-i problema? O scrii la loc in 30 de secunde daca vrei! Poate nici nu are parola. Nu este obligatoriu sa functioneze ceea ce am scris eu mai sus daca usb-ul este ars.

| N1m3n1 a răspuns (pentru neluL):

Parola de windows se autosterge daca ii scoti bateria, nu este nici o problema dar poate citesc si altii aici si dupa aia se intreaba de ce numai are parola.

10 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Daa ai fortat mufa se poate sa se fi stricat. Sau se poate sa fi fost vreun scurt circuit in unul din device-uri si sa se fi prajit controlerul usb pentru mufa respectiva.
In cel mai bun caz poate fi doar o problema software. incearca sa dai shutdown laptopului dupa care sa ii scoti bateria si alimentatorul si sa il lasi asa oprit 1-2 minute. Apoi pune-i bateria inapoi si vezi daca functioneaza.

| N1m3n1 a răspuns:

Usb-urile la laptopuri sunt foarte foarte sensibile, sigur ti s-a ars sau ai fortat pana s-a rupt.
Am trecut si eu prin asta la un alt laptop, asa din senin mi s-a ars fara sa-l folosesc de prea multe ori.
Ai 2 solutii, iti iei un usb portabil cu mai multe iesiri, alea dureaza mai mult si se pot schimba oricand.sau il duci la un magazin de calculatoare sa incerce sa iti schimbe usb-ul cu toate ca nu cred ca va merge. bafta

| Nesquik a răspuns (pentru N1m3n1):

Si imi poti zice si mie cam cat costa unul? si o poza cum arata? adica cam cat este cel mai ieftin si cel mai scump

| N1m3n1 a răspuns (pentru Nesquik):

Un usb portabil? eu am dat 1 lira pe el, asta vine in jur de 5 lei cu 4 iesiri, gasesti la magazine de calculaatoare tot felul http://www.google.ro/......tp?/imgres daca intrebi la magazin intreaba de extensii usb

| Nesquik a răspuns (pentru N1m3n1):

In acea poza cred eu vad ala in care se baga un usb asa cred. si dupa celalt usb il bagi in laptop faza e ca la mine s-a stricat intrarea aceea in USB nu USB-ul unde bagi mufa cu ala merge sa inlocuiesc, adica sa ii mai adaug un USB sa mearga? o ntrare de usb? ca aia cred ca s-a stricat la laptopu meu

| N1m3n1 a răspuns (pentru Nesquik):

Ziceai ca mai ai un usb care merge, folosestel pe ala cu o extensie cu 4-5 iesiribig grin, pentru a schimba acel usb din cate stiu la laptop-uri este doar placa de baza, daca vrei mortis sa il folosesti pe ala dul la reparat.

| NapoleonTunat a răspuns:

Sau pur si simplu poti dezinstala din Device Manager porturile USB si la un restart le reinstaleaza Windows-ul.