| debby2000 a întrebat:

Am ceva urgent de rezolvat! Cine imi poate spune si mie ce sunt substantivele nearticulate? Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Substantivul nearticulat este cuvîntul titlu ( substantiv ) pe care îl găsești în dicționar. Ex: casă, cocoș, mătură, om, școală.
Articolele folosite în limba română sînt de două feluri:
a) nehotărăte :„ un", pentru masculin și „o", pentru feminin.
Ex. un copil, un băiat, un profesor
o mamă, o carte, o casă, o fată.
Articolul nehotărît se folosește atunci cînd vorbitorul ( scriitorul ) nu face o precizare exactă asupra unui anume substantiv.
Ex. Am cumpărat o carte. Am văzut pe un barbat care a intrat în casă. Astăzi ne-a venit o profesoară nouă.
Articolul hotărît are forma „ul" pentru masculin și „a" pentru feminin.
Profesor-ul, băiat-ul, meșter-ul.
Sau: carte-a; căruț-a,
Articolul hotărît se folosește atunci cînd vorbitorul se referă cu exactitate ( deci hotărît) la un anume substantiv. Profesor-ul de matematică.
Carte-a de fizică.
Articolul nehotărît se pune înaintea substantivului ( de aceea se mai numește „proclitic").
Articolul hotărît de pune la finalul substantivului( se mai numește și enclitic).
După cîte mai observi, în cazul articolului hotărît, substantivul își schimbă puțin construcția ( are loc flexiunea sa ). În cazul articolului nehotărît, el rămîne așa cum este forma lui de dicționar.

1 răspuns:
| Adrian_Adita_1995 a răspuns:

Substantivul nearticulat este cuvîntul titlu ( substantiv ) pe care îl găsești în dicționar. Ex: casă, cocoș, mătură, om, școală.
Articolele folosite în limba română sînt de două feluri:
a) nehotărăte :„ un", pentru masculin și „o", pentru feminin.
Ex. un copil, un băiat, un profesor
o mamă, o carte, o casă, o fată.
Articolul nehotărît se folosește atunci cînd vorbitorul ( scriitorul ) nu face o precizare exactă asupra unui anume substantiv.
Ex. Am cumpărat o carte. Am văzut pe un barbat care a intrat în casă. Astăzi ne-a venit o profesoară nouă.
Articolul hotărît are forma „ul" pentru masculin și „a" pentru feminin.
Profesor-ul, băiat-ul, meșter-ul.
Sau: carte-a; căruț-a,
Articolul hotărît se folosește atunci cînd vorbitorul se referă cu exactitate ( deci hotărît) la un anume substantiv. Profesor-ul de matematică.
Carte-a de fizică.
Articolul nehotărît se pune înaintea substantivului ( de aceea se mai numește „proclitic").
Articolul hotărît de pune la finalul substantivului( se mai numește și enclitic).
După cîte mai observi, în cazul articolului hotărît, substantivul își schimbă puțin construcția ( are loc flexiunea sa ). În cazul articolului nehotărît, el rămîne așa cum este forma lui de dicționar