| The4Ever a întrebat:

Recent, ma rog, nu chiar recent, acum o luna m-am apucat sa invat Japoneza, am invatat multe cuvinte si expresii, am invatat si din gramatica la partea cu pozitionarea cuvintelor. In fine, simt ca cu cat invat mai multe cuvinte, cu atat le uit pe cele din urma, stiu ca si cand invatam engleza am avut problema asta si acum nu mai le uit, dar nu stiu de ce.
Cam ce ar trebui sa fac ca sa nu le mai uit? Am vointa foarte mare incat sa invat limba si plus ca-mi si place.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa le mai repeti. Le uiti fiindca nu le-ai repetat/folosit de multa vreme. Fa-ti vocabulare cu toate cuvintele noi si repeta-le periodic (asa incat intre doua repetari succesive ale aceluiasi cuvant sa nu treaca mai mult de 3 saptamani). Fa multe multe exercitii in fiecare zi si citeste texte in limba respectiva ca sa repeti cuvintele intr-un mod mai placut.

| SpikeSpigel a răspuns:

Imi poti spune de unde ai inceput sa inveti? Link?