| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut, voi cum curatati transmisia de la bicicleta? Daca spal lantul si pinioanele cu apa, vor rugini? Iar lantul trebuie neaparat sa il dau jos cand il spal sau pot si asa? Pe internet sunt fel de fel de metode si toti au metode diferite si de aceea nu stiu cum sa o spal.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stergeam lantul cu o carpa mai dadeam cu putina vaselina curata si atat

| sierra1 a răspuns:

Apă in nici un caz. Dacă n-ai soluții speciale, dă-i cu motorină și pensulă

| adriangrowinglife12 explică (pentru sierra1):

Vazusem pe net ca multa lume curata cu furtunul de apa la presiune de aceea am intrebat de apa. si mie mi s-a parut ciudat ot ca intra la rulmenti la componente.

| sierra1 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Noroiul gros de-o palmă, de acord DAR apoi treci la operațiunile de finețe cu periuță, lavetă etc

| adriangrowinglife12 explică (pentru sierra1):

Ah. da, asa este. Eu insa nici macar noroi nu am. am doar praf din acela gros. amestecat cu ulei probabil. Deci nu cred ca trebuie sa insist foarte mult cu acest curatat. problema e ca am niste zale ruginite de la lant. am inteles ca trebuie sa le dau cu degresant din acela pentru frane.

| sierra1 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Da, e o variantă

| NLS a răspuns:

Mereu am curatat lantul si pinioanele cu diluant+pensula (dar le las sa stea chiar si 30 minute intr-un recipient cu diluant), si la final dupa remontare, le pulverizez cu putin WD40.

| VoidEternal a răspuns:

Daca il usuci repede si foarte bine nu rugineste, problema e ca nu o sa se curete aproape deloc doar cu apa. Ai nevoie de un solvent puternic care sa dizolve grasimile de la uleiul de lant si mizeria care se acumuleaza.

Se poate tine pe pinioane, nu trebuie sa il dai jos neaparat, dar se curata mai repede daca il scoti. Sunt niste dispozitive care se monteaza pe lant cu ceva compartiment pentru agent de curatare si perii rotative care il curata binisor fara sa-l dea jos.

Eu de obicei il dau jos, il fac ghem, il pun intr-o cutie cu diluant, il agit 2 minute si iese ca nou. Apoi il curat rapid, il usuc si il ung si sunt good to go. Diluantul e ieftin si nu ai nevoie de o cantitate mare. Nu e gandit pentru asta dar eu folosesc metoda asta de mai multi ani si nu mi s-a rupt sau stricat niciun lant pana acum.

| adriangrowinglife12 explică (pentru VoidEternal):

Ce inseamna ca il "cureti rapid" dupa ce l-ai dat cu diluant? Adica ca il stergi cu un prosop? Sunt incepator si de aceea intreb.

| VoidEternal a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Exact. O cârpă curată.

| adriangrowinglife12 explică (pentru VoidEternal):

Si pinioanele cum le cureti? Dai cutia cu pinioane jos? Sau le cureti cu periuta cu benzina motorina si apoi degresant?

| VoidEternal a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Nu, caseta de pinioane nu se da chiar în fiecare zi jos, mai ales că în teorie trebuie strânsă la cuplu, 40 Nm. Eu de obicei pun o pungă pe discul de frana sa nu sară mizerie pe el și tot cu diluant in ceva recipient mic și o perie specială care intra între pinioane și dau până se curăță. Diluantul e destul de puternic deci nu trebuie sa te chinui mult.

| adriangrowinglife12 explică (pentru VoidEternal):

Am inteles. Si apoi pe pinioane mai trebuie sa dau si cu degresant sau doar pe lant trebuie degresant si ulei?

| VoidEternal a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Diluantul e pe post de degresant. E suficient să ungi lanțul, pinioanele se ung cu uleiul de pe lant. E asta când dai cu ulei schimbi vitezele și treci cu lanțul pe toate pinioanele. Nu are rost sa le umpli de ulei si pe ele separat.

| adriangrowinglife12 explică (pentru VoidEternal):

Am inteles, pana la urma am curatat si cu alcool tehnic cu periuta si am dat si cu degresant auto pe lant. Dar imediat dupa ce am spray-at cu degresat lantul, am dat cu ulei. Trebuia sa sterg lantul de degresant cu o carpa inainte sa il ung cu ulei? Degresantul avea si ulei in componenta lui, era unul mai special cred, si de aceea am zis ca nu are nimic. oare se strica lantul cumva? E prima oara cand imi curat transmisia la bicicleta, scuze pentru atatea intrebari?

| VoidEternal a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

E in regula nu are de ce sa se strice.

| adriangrowinglife12 explică (pentru VoidEternal):

Multumesc mult oentru ajutor!

| NumănumescBrBr a răspuns:

Îl scoți și de la apa ruginește. In schimb poți folosi o soluție specială pentru lanț și îți trebuie o cârpă moale sau o periuță