| Wo0W a întrebat:

Salut vreau sa ma apuc de sala dar nu stiu daca rezolv ceva am 18 ani si 67 kg sunt inalt si daca sa ma apuc sa iau si proteine ceva?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ce intrebare idioata straight face

Evident ca se merita.

8 răspunsuri:
| Wo0W explică:

Deci pana la urma se merita sa ma apuc de sala nu?laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wo0W):

Ce intrebare idioata straight face

Evident ca se merita.

| Kadze a răspuns:

Salut. Frate nu va injectați cu tâmpenii. Mananca sănătos fără grăsimi, fructe și legume la regula zilei...pe lângă sală fă mișcare zilnică, alergări prin parc..sau bicicleta...Mno succes.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kadze):

Serios, face muschi cu fructe si legume? Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi >?

SI DE CAND se injecteaza proteinele?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, etc.

Eu mananc 25-30 de oua / saptamana si am si zile cand bag 4-5 fripturi, asa se pun muschii.

Daca esti un COPIL PAMPALAU, nu-ti mai da cu parerea ta IDIOATA cu fructe si parc...

| KodrutZ a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ficatalu' ce parere are de atitea oua? Ia uite - http://www.healthaliciousness.com/articles/foods-highest-in-protein.php - cum ti se pare ca mazarea e superioara oualor? Ca tot zicea el de fructe si legume si tu ai ceva cu ele... :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pe rand.

1. ficatul e foarte ok. Chestia cu ouale si ficatul e un mit din anii 80.

Oua de tara poti manca si mai multe ( cunosc oameni care mananca 8-10 pe zi, asta inseamna intre 56 si 70 pe saptamana )

Si doar oua DE TARA, de la mine. La ouale din comert, se schimba povestea.

Vezi :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

2. Legat de mazare, are proteina incompleta ( nu are toti aminoacizii ), asta e prima problema. A doua, oul are mai multe vitamine si minerale decat mazarea.

Si a treia, nu scrie nicaieri ca e superioara oualelor :D

Nu spun ca mazarea nu e buna, e o sursa de proteina vegetala si de carbohidrati, dar sa spui ca e mai buna decat oul sau carnea... mai e :)

| KodrutZ a răspuns (pentru Cosmin86):

Raportat la numarul' de calorii contine mai multa proteina, cel putin conform tabelului magic. In alta ordine de idei, cred ca mai degraba te omoara stresul si mediul inconjurator decit faptul ca bagi pui sau nu - cum ziceai si tu, cu conditia sa ai certitudinea ca nu sint imbuibati cu chimicale. Ma mai distram cind citeam despre cite unul de-asta care a prins 110 sau 120 de ani - era o babuta care fumase pina la vreo 100 si bea zilnic cite un pahar de whisky si acuma avea vreo 110, mai era un personaj tot pe la 110-115 ani care era fan cartofi prajiti...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, stresul ne omoara primul... apoi restul laughing

Apropo, la tabelul tau aia e mazare?

"Mature Soy Beans" nu inseamna boabe de soia?

Si da, are mai multa proteina decat oul, dar ti-am zis : e proteina de calitate inferioara + ca oul are mai multe vitamine si minerale.

Si oul mai are ceva, membrana coajei de ou are glucozamina ( care ajuta la articulatii, tendoane, etc. ).

| KodrutZ a răspuns (pentru Cosmin86):

Erau alea de soia date ca cele mai cele dintre ele, dar erau mentionate si restul de "bean-uri".