| anonim322 a întrebat:

deci vreau sa ma apuc de sala si nu stiu ce sa fac sa iau proteine sau nu si cam cat timp as putea lua proteine?¿¿?

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Practic culturism si iti spun din propie experienta, plus ca sunt documentat in domeniu.

Voi incepatorii confundati sarmaua cu ismana.

Proteinele sunt esentiale pentru oameni, mai ales pentru sportivi.

Proteinele dezvolta celulele musculare care duc la o buna crestere in masa musculara.

Incepatorii confunda concentratele proteice cu steorizii.

Steroizii (anabolizante) sunt hormoni de crestere care stimuleaza nivelul de testosteron.
Nivelul de testosteron find stimulat prin anabolizante automat creste.

O data ce incetezi sa mai folosesti anabolizante, nivelul de testosteron scade.
Asa se produce ipotenta.

Nu este doar atata, steroizii afecteaza absolut toate organele.

Hormonii de crestere dezvolta inclusiv organele si duce la transformari teribile atat in timpul folosirii cat si dupa.
Efectele steroizilor sunt daunatoare atat pe perioada folosirii cat si dupa.

Concentratele proteice sunt concetrate obtinute din : lapte, oua, soia, carne, zer tot ce este sursa de proteina.

Orice om, atat sportiv cat si obisnuit trebuie sa consume un anumit raport proteic in functie de greutate.
Este esential pentru o buna functionare a organismului.

Folosirea proteinelor pentru sportivi este esentiala pentru o buna dezvoltare a grupelor musculare.

Proteinele nu duc la efecte negative dupa folosire.
Cand esti racit de ce folosesti concentrat de vitaminca C si nu mananci lamai?
Pentru ca organismul are nevoie de un concentrat mai mare care nu poate fi asimilat doar dintr-un aliment.

Asa este si in cazul sportivilor, concentratele proteice sunt benefice.

Pentru o buna stabilire a proteinelor in celulele musculare avem nevoie si de aminoacizii.

Aminoacizii sunt ca niste fixatorii.
Caramizile proteinelor.

In concluzie, ca sportiv, atat in culturism cat si oricare alt sport este esential sa consumi proteine si aminoacizi.

| anonim322 explică (pentru mihaitaLGP):

Multumesc mult pentru raspunsul tau chiar m-a ajutat

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim322):

Ajut numai pe cei care posteaza corect si in masura in care ii pot invata ceea ce trebuie.Ironia ta, este de prisos.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te apuci de sala la Dragoste si sex?

| anonim322 explică (pentru anonim_4396):

Nu dar aici imi raspunde cineva sigurlaughing

| iiBeiibiiy a răspuns:

Uhmm habar n.am... dar imi plac semnele intrebarii. mi.au atras atentiabatting eyelashes laughing)