| MAARIA135 a întrebat:

SALUUUT TPU! As vrea sa imi trimiteti niste site-ri sau sa imi scrieti niste titluri de carti interesante, pentru copii.
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| AnnaAnnne a răspuns:

"LaMedeleni
Singur pe lume
Heidi, fetita muntilor
Alice, in tara minunilor
Jurnalul unui pusti"

| MAARIA135 explică (pentru AnnaAnnne):

Multumes pentru raspuns. Toti meritati funda, dar nu pot da decat una... multumes!

4 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Salut! Parerea mea ca mai potrivite pentru copii sunt cartile, de unde invata mai multe lucruri serioase si intereasnte, isi dezvolta vocabularul, exprimarea etc, in timp ce pe internet pot intra in contact cu diferite persoane dubioase si pot cadea in diferite capcane. Cartile care mi-au placut mie in copilarie ar fi:
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita-un excelent roman de aventuuri in 5 volume (una din cartile de suflet ale copilariei mele)
"Cuore"_Edmondo de Amcis(o recitesc si acum, atat de mult mi-a placut)-o carte cu si despre si pentru elevul claselor primare dintotdeauna, o carte in care se intalnesc numeroase exemple de copii-eroi, de modele demne de urmat de catre orice copil si chiar adult, o carte din care ai ce invata
"Heidi, fetita muntilor"_Johanna Spiry
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnatahan Swift
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe(l-am recitit in copilarie de vreo 3 ori)
"David Copperfield"-Chrles Dickens-minunata, atat prin stilul inegalabil al scriitorului, cat si prin tematica prezenatta, o carte potrivita nu doar pentru copii, cat si pentru adolescenti sau adulti
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway( am cfitit-o in clasa a 6a si m-a fascinat)
Am auzit si despre romanul lui Hector Malot, "Singur pe lume", ca ar fi o capodopera, dar din pacate nu am reusit sa-l citesc in copilarie si pentru varsta mea cred ca e depasit

| kassiana1200 a răspuns:

Micul print,Singur pe lume,Morcoveata, Aventurile lui Tom Sawyer,Doi ani de vacanta, Micul lord,MICA PRINTESA,Inorogul Umbra, Tinutul fara inorogi, Print si cersetor, Calatoriile lui GULLIVER, Colt Alb, Bleck beaudy si Vrajitorul din Oz.