| lemonlollipop a întrebat:

Se mai ia ajutor social in cazul in care parintii sunt divortati? Si daca da cam despre ce suma este vorba? dau fundita happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din punct de vedere a Legii nr. 416/2001, privind venitul minim garantat, nu are importanta daca parintii sunt divortati, se considera familie si in acest caz.
Suma ajutorului social depinde de venitul net lunar al familiei si numarul de membri, aceasta suma este diferenta dintre venitul minim garantat stabilit, in fiecare an, in functie de numarul membrilor familiei si venitul net lunar a familiei respective. Fara sa stiu cele doua elemente nu-ti pot da un raspuns concret. Daca mi le indici atunci o sa-ti spun suma.