| Gabitu20 a întrebat:

Salut tuturor,

Tatal meu a decedat in urma cu 6 luni si am aflat ca pot beneficia de un ajutor social pentru familiile monoparentale (in cazul meu pentru ca am ramas doar cu mama). Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a primii acest ajutor? si cam despre ce suma este vorba. Locuiesc in orasul Constanta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu poti beneficia de respectivul ajutor din 2 motive:
-OUG nr.105/2003, in baza caruia se acorda respectivul ajutor a fost abrogata prin Legea nr.277/2010, privind alocatia pentru sustinerea familiei.
-Nu indepliniti conditia privind venitul pe membru de familie. Confom legii 277/2010 trebuie ca venitul sa nu fie mai mare de 370 lei, ori voi aveti cca 550 lei. Conform Legii nr.416/2001, cu md.si compl. ulterioare, in calcului venitului se ia si pensia de urmas primita de tine. Numai bine!
P.S. Iarasi ma agaseaza faptul ca isi dau cu parerea cei care habar n-au despre ce este vorba si in mod cu totul eronat.

| unknownn a răspuns:

Pai eu stiam ca primesti pensie de urmas daca n-ai implinit 18 ani inca.

| dumdududum a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine daca te.ai interesa pe la scoala sau la o institutie si nu pe TPU.Mama ta ar trebui sa se intereseze.Cat despre suma nu cred ca este unu prea mare dar merita putin efort pentru a o obtine.

| Gabitu20 explică:

Pai am pensie de urmas in valoare de 505 lei, iar mama il are pe cartea de munca 900 lei, dar nu primeste atata in mana. Castiga in jur de 600 lei.

| Elvis_Suliman_1993 a răspuns:

Condoleante!sadsad du-te la casa de pensii....cu certificatul de deces al tatalui tau si mai trebuia o foaie...dar nu-mi aduc aminte acum inca odata Condoleante