| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| trance04 a răspuns:

PRO.Cainele este un animal iar animalele au locul lor bine determinat pe pamant insa omul a incercat sa-l domesticeasca insa a uitat un lucru,, cainele este un animal,, nu un lucru, nu un computer, are instincte se ghideaza dupa haita

| Lauragd a răspuns:

Ar trebui gasita calea de mijloc, cum ar fi infiintarea unor adaposturi de caini si bineinteles existenta unor hingheri care sa ii duca acolo.Dar suna prea frumos ca sa se si intample.Mie personal mi-e foarte frica de caini de la 7 ani, cand am fost muscata de unul vagabond.Cand vad un caine parca nu mai stiu de mine si uneori ma gandesc ca, avand in vedere si numarul imens de caini de pe strazi, eutanasierea ar fi singura solutie.

| LysaLysa a răspuns (pentru Lauragd):

@Lauragd Sincer... Eu as prefera sa se infiinteze niste SPITALE pentru oameni, nu ADAPOSTURI pentru caini! Dar in fine...

| BiuL a răspuns (pentru LysaLysa):

Nu imi place nici sa ma plimb printre oameni jegosi si nesimtiti si totusi nu pot sa ii eutanasiez. Macar cateii daca ii las in pace ma lasa si ei (niciun caine nu ataca daca nu e provocat exceptant cazul in care sunt turbati) pe cand cersetorii si alte categorii de oameni ma freaca la cap sa le dau bani sau mai indraznesc sa-mi faca avansuri. Pe barbatii aia scarbosi i-as eutanasia cu cea mai mare placere nu un catel fara discernament.

| Said16 a răspuns:

Contra!
Sa se dea o lege cu eutanasierea celor care ne conduc!
"mai taie din ei dai dreacului"

| BiuL a răspuns (pentru LysaLysa):

Nu ma aflu printre ei si nici nu ma voi afla ca stiu sa ma tin departe de un caine necunoscut! Niciun caine (nu discutam de cei turbati) nu ataca fara motiv si de aceea majoritatea celor muscati sunt copii pentru ca ei nu stiu ca pot fi periculosi cainii si le incalca teritoriul sau se duc sa ii mangaie cand mananca sau sa se joaca cu puii lor. TOTI oameni pe care ii cunosc muscati de caini au provocat intr-un fel sau altul animalul, de exemplu incercand sa se joace cu puii, normal ca femela, mama ii apara, e in instinctul ei, e de bun simt sa lasi in pace cateii cu pui, cateii care mananca, cateii pe care nu ii cunosti in general.
Si daca omoram cainii, de ce nu omoram si ursii? Si ei ataca oameni. Sau orice alt animal. Dar omul? Pe el nu il omoram ca el e tare bun, desi nu ai facut o statistica si pe tema asta, cati oameni au fost agresati de alti oameni? Copii desfigurati de parinti, femeie batute de sot, oameni agresati pentru o pensie sau o suma de bani de nimic. PE EI DE CE NU II OMORAM? Ah ca sunt oameni. Si ce daca? Cine spune ca o fiinta e mai presus de alta? NIMENI. Toti suntem creati de Dumnezeu si o VIATA VALOREAZA LA FEL, O viata nu e mai pretioasa ca alta!
daca e turbat, bolnav grav, batran, ok eutanasiati-l dar nu pe toti ca nu suntem la aushwitz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pro sterilizării și educării responsabilității cetățenilor.
Vreau să pun accent asupra copiilor, mulți nu realizează ce angajament își iau și ajung să-și abandoneze animalele.
Niște crescătorii ar ajuta și ele, dar, dacă s-ar respecta ce am spus mai sus, nu ar deveni arhipline.
Încă ceva, un câine infectat, fără șansă de salvare medical, trebuie eutanasiat pentru a nu fi un pericol.

| Osirius a răspuns:

PRO fara ezitare. Astia de-s impotriva, sper sa fie muscati aproape de moarte, ca sa vada ce "suflet nevinovat" au niste maidanezi infecti.

| yonela30 a răspuns:

Pro, normal. De ce? pentru că sunt un pericol pentru oricine, chiar dacă nu-i faci tu nimic și i se pare lui ceva suspect (de ex. dacă foșnești o pungă) te mănâncă de viu, da, sunt și ei suflete dar sincer dacă ar fi să aleg între ei și mine/familia mea decizia mea e clară. Și în plus de ce îi plânge toată lumea? Pui și porci sunt sacrificați zilnic ca să ne hrănim noi și nu se gândește nimeni la ei și au și ei suflete, dar doar n-o să murim de foame, mai bine murim mușcați de câini. Și tocmai ăștia care îi tot „apără" le dau de mâncare și îi ațâță pe lângă blocuri, dacă ești așa atașat de el adoptă-l, îngrijește-l, nu-l hrăni în fața blocului să sară pe oameni și copii, dacă dă din coadă când te vede pe tine nu înseamnă că e inofensiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro happy. Imi plac cateii, sunt adorabili, toti pe care ii intalnesc sunt prietenosi si foarte dornici de atentie.
.
Dar cum eu m-am jucat cu unu si dupa au venit doua mimoze sa se joace cu el si a inceput sa latre din toti plamanii, se putea intampla mult mai rau.

Si in plus, ce naiba fac cand vreau sa merg intr-un cartier nou si se apuca toti cainii sa ma latre pe mine si pe prietene? Trebuie sa umblu cu parul dupa mine sau cu ce? Si normal ca acei caini nu au avut un interes pentru mine pentru ca nu m-am apucat sa alerg dar si asa, tot pericol erau!

Daca am catel si vrau sa-l plimb ce naiba fac? Lista cu zone in care nu tabara toti cainii pe mine?

Daca vreau sa ma plimb cu rolele trebuie sa am grija sa nu ma aleg cu minunatele patrupede care ma alearga?

Pana la urma eu am pisica, si pentru ca o iubesc o tin in casa! Ca sa nu : moara de foame, sa fie batuta, calcata de masini si asa mai departe! Daca tot iubiti animalele din partea mea sa le luati in casa.

Sa moara, de ce sa faca unii vaccin pentru ca vor altii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Si eu daca vreau sa merg intr-un cartier si nu stiu cum sa ma comport cu acei caini care vin spre mine si latra cui sa ii dau un bocanc in fata pentru ca aia ma musca happy? Daca ii iubesti ii iei in fata nu ii lasi sa moara de foame.

| nicegirl97 a răspuns:

Contra, imi plac animalele

| LivingLouder a răspuns:

Contra. e mai bine sterilizarea.

| yonela30 a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

De ce nu l-ai luat sa-l ingrijesti daca erai atat de atasat/ă de el? nu mai era un pericol pentru nimeni si nu-l mai luau nici hingherii.

| yonela30 a răspuns (pentru nicegirl97):

Inca unul care n-a mai fost fugarit de maidanezi pana acum

| Carmen100 a răspuns:

Cainii aia au ajuns sa fie turbati tot din cauza noastra. Daca noi aruncam cu pietre in ei sau ne rastim fara nici un motiv bineinteles ca ai si'au dezvoltat felul asta de aparare. Asa ca daca si noi am fi mai buni, nici ei nu ar fi asa. Cred ca decat sa ii eutanasieze, mai bine construiesc un adapost, dar la cat de oligofreni sunt unii oameni, nici asta nu putem face. Nu toti cainii trebuiesc eutanasiati, dar cine sa ii aleaga?

| pisicuta123456789 a răspuns:

Contra>>

| Duucu a răspuns:

Asta voiam să întreb și eu acum.Normal că pro.Ieri am fost cu cineva prin oraș și voiam să o luăm pe o scurtătură spre casă și am ajuns cu pantalonii mușcați și uzi acasă...

| Duucu a răspuns (pentru Dia230):

Cruzime? Sufletul nu există.

| Duucu a răspuns (pentru Pυƒυℓєтє):

Sufletul nu există.
Să te văd căt de contra vei fi cănd nu vei mai dori să ajungi acasă din cauza lor.

| Duucu a răspuns:

Tu crezi că un copil de 4 ani ar da într-un căine mai mare decăt el?

| Salahadin73 a răspuns:

Pro.

| Valentin_Dolsheb_1998 a răspuns (pentru Duucu):

M`ai inteles gresit... Oamenii in genera dau in caini iar ei cum ii vad incearca sa se apere nu am zis de copilul de 4 ani

| PunkyBrunette a răspuns:

Eu oscilez intre PRO si CONTRA.
Contra pentru ca sunt o iubitoare de animale si mi se pare absurd sa fie omorate atatea animale nevinovate( pentru ca da, exista si maidanezi blanzi si prietenosi).
Pro pentru ca nu mi se pare normal sa se ajunga la situatii ca cea care a fost prezentata la stiri zilele trecute( copilul de 4 ani omorat).
DAR daca vor sa ajunga la eutanasierea cainilor vagabonzi, propun sa li se aplice acelasi tratament si celor care isi parasesc cainii pe drumuri( pentru ca, in mod indirect, sunt responsabili de actiunile acestora).
De asemenea, nu cred ca maidanezii sunt cea mai mare amenintare de pe strazi. Cati oameni au fost omorati de maidanezi si cati oameni au fost omorati de alti oameni? Si sa nu uitam ca maidanezii sunt cei care actioneaza din instinct si oamenii cei care actioneaza constient. Totusi, maidanezii "ar trebui" eutanasiati, in timp ce majoritatea oamenilor care ucid primesc aproximativ 20 de ani de inchisoare( cu masa si cazare inclusa).

| AnonimulRo a răspuns:

" Castrati-ma, castrati-ma
Sau daca vreti, eutanasiati-ma,
Singura voastra problema, e chiar sunt eu,
Cainele comunitar. " (Taxi - Cainele comunitar)
Sunt Contra, chiar daca musca, ei nu latra niciodata fara motiv. Lor le este foame ori sunt raniti etc. inclusiv daca le calci teritoriul. Daca ar veni un strain in casa voastra nu ati actiona? Asa sunt si ei, ei sunt niste fiinte ca noi, doar ca ei au o inima mai buna, intotdeauna vor sa bucure omul. De asta cel mai bun prieten al omului e cainele. Trebuie sa poti controla comportamentul cainelui. Cel mai bun exemplu din lume pe care trebuie sa va uita-ti este "Cezar si cainii" de pe National geographic. Stapanul cainilor. Respect pentrul el si pentru cei care urmeaza exemplul lui.

| m97 a răspuns:

Pro, deoarece au fost atacate mai multe persoane.

| CautNume explică (pentru AnonimulRo):

Sa nu le calc teritoriul? Adica gata, nu ma mai duc la scoala? La magazin? La spital?

| D3eaa a răspuns:

Pro - categoric pentru maidanezi. Sunt o iubitoare de catei, caini, si pisici, dar daca esti pus sa alegi intre un om si un maidanez [dat afara de un om fara imima ], categoric aleg ca omul sa traiasca nu javrele de maidanezi care musca si ataca pe fiecare zi zeci de oameni.

| Khell_Noemi_1990 a răspuns:

Contra!

| Sebastian-Gabriel_David_1980 a răspuns:

Sunt impotriva eutanasierii cainilor. Ar trebui aeutanasiati cei care nu vor sa dispuna de niste bani din care sa le faca un adapost cum trebuie si sa le puna la dispozitie si hrana necesara. Suntem printre ultimele tarii din lume care nu dispune de asa ceva. Cu ce suntem noi mai prosti decat altii de nu avem asa ceva? NU eutanasierii!