| Gabriela_4726 a întrebat:

Credeti ca adevarata prietenie exista? Argumentati. Cel mai convingator raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Există. Însă, am constatat (din observaţie, nu prin metodă ştiinţifică) faptul că între femei se păstrează mai greu prieteniile.
Freud a zis-o de mult că nu există prietenă cea mai bună între femei însă nu mă aşteptam să aibă atât de multă dreptate.
Tata are un prieten cel mai bun din clasa a VIII-a şi acum are aproape 60 de ani (şi el şi prietenul).
Eu am un prieten cel mai bun de mai bine de 10 ani (vreo 12-13... ceva de genul).
Însă, prieteniile între bărbaţi se testează şi rezistă la modul pragmatic după modelul: "prietenul la nevoie se cunoaşte".
Eu cu prietenul meu cel mai bun nu m-am mai văzut de un an de zile şi am discutat pe net adunat vreo două ore în tot acest răstimp.
Dar dacă-l sun acum în ţara în care locuieşte şi-i cer o favoare, indiferent de favoare, dacă-i nevoie se urcă-n primul avion şi vine să m-ajute. Situaţia e valabilă şi invers. Am mers o dată de la Cluj la Constanţa numai ca să-l ajut cu o chestie pentru că nu se descurca şi nu avea niciun om de încredere.

Prietenul meu cel mai bun nu este un om cu care socializez, ne vedem foarte rar pentru că amândoi muncim mult şi nu ne povestim unul altuia fiecare rahat intim (aşa cum fac prietenele femei între ele). Însă, atunci când vine vorba de o nevoie, prietenia funcţionează cu adevărat.

Concluzie: Prietenia funcţionează şi există. Însă, e la fel de adevărat că se găsesc mai greu astfel de oameni.
În altă ordine de idei, ai încercat să ai un prieten cel mai bun şi nu o prietenă? Nu te lăsa pradă prejudecăţilor cum că nu pot exista prietenii între persoane de sex opus.

Eu am doi prieteni mari şi laţi: Unul e cel de care-am povestit mai sus iar cealaltă este o fostă colegă de liceu, la care se aplică aceiaşi treabă. Pe ea am văzut-o ultima dată acum un an şi jumătate. Dar când am sunat-o să se mişte 300 de km ca să facă ceva pentru mine, a fost în primul tren. Şi ie-te că amândoi avem relaţii stabile şi nu am fost niciodată atraşi în alt fel decât prietenie unul de celălalt.

Cu răbdare şi cu vrere, faci din aguridă miere.

| NoNameJunior a răspuns:

Nu cred in prietenia adevarata pentru ca la un moment dat acea buna prietena te tredeaza.este mereu geloasa cand tu ai ceva iar ea nu are.mai ales cand vine vorba de baieti.mi s-a intamplat si mie chestia asta.este foarte dureros.acea buna prietena pe care o aveam a fost geloasa dintr-o prostie, iar acum nici nu vreau sa o mai vad.cea mai buna prietena este mama pentru ca ea nu devine geloasa si te intelege orice ar fi.

| D0zzz a răspuns:

Prietenie adevarata e mult spus.

| Dema a răspuns:

Eu condider ca da! Dar in foarte rare cazuri (din pacate). Am o prietena cu care ma impac cel mai bine, mamei nu-i prea place ca prietenesc cu ea si stiu si de ce si stiu chiar ca nu este chiar cea mai buna pentru mine ( intodeauna incearca sa arate ca ea e mai buna ca mine nici nu inteleg de ce ) dar atunci cind am nevoie sa ma ajute ea nu ma ignora. Si o consider totus prietena. Sper ca intelegi ce am vrut sa-ti explic. pup :*

| Chérrrie a răspuns:

Buna.DA,exista! Dar nu orcine o gaseste.o prietenie adevarata este greu de gasit, dar mai ales, greu de pastrat.nu poti spune ca ai legat o prietenie adevarata,cu o fata, de exemplu, pe care ai cunoscut-o acum o luna si cu care te intelegi bine.nu! O prietenie adevarata trebuie sa reziste la situatii dificile, sa te poti baza pe acea persoana si mai ales sa o cunosti, mai bine de cat pe tine insati.eu una, am avut norocul sa o gasesc.am trecut alaturi de ea prin multe, prietenia noastra a fost pusa deseori la incercare.dar dupa aceste incercari ne.am dat seama, ca intr-adevar avem o prietenie adevarata.in concluzie, da, dupa parerea mea exista. Si daca ai norocul (si sper sa ti se intample asta) sa o gasesti, te poti considera o persoana speciala! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce draga daca vrei sa faci un sondaj de opini te rog specifica si daca vrei sa stii daca exista adevarata prietenie uitate in jurul tau si apoi scrie si tu daca nu sti ce inseamna macar scrie si tu acaolo "nu stiu ce inseamna prietenia adevarata" si gata ok bafta rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Annutza_5169 a răspuns:

Nu cred! Chiar dac si eu la radul meu zic ca am eca mai buna prietena care`ia is pun tot si ca o besc ca suntem BFF, tot nu e asa odata si odata tot te dradeaza.chiar si familia nu e mereu langa tina dapa`i. altcineva!straight face Funda?thinking

| YryNuTsSa a răspuns:

Nu cred ca exista o prietenie adevarata