| ladybird a întrebat:

Voi mai cititi cateodata? De ce credeti ca oamenii renunta din ce in ce mai mult la aceasta activitate?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cei mai multi nu au deprinderea de a citi si nu resimt aceasta nevoie. Multi nu stiu ca citind un roman, de exemplu, au acces la un nou univers care li se dezvaluie in intreaga lui complexitate.Altii prefera ideile gata digerate cum sunt cele oferite de TV. Exista si oameni care n-au biblioteca si deplasarea la una publica le este incomoda daca nu sunt rosi de nevoia arzatoare de a citi.Desigur ca mai exista si alte motive, unele fiind, de fapt, pretexte.

19 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Jo are dreptate. Si eu sunt inconjurata de oameni care citesc, citesc si eu, asa ca nu e cazul sa generalizam "am auzit ca oamenii citesc mai putin". iDagger, exista literatura si in afara celei de liceu; poti citi carti interesante si chiar utile, dincolo de enigma otiliei sau ce mai aveti de citit la scoala. Trebuie doar sa ai curiozitatea de a intra intr-o librarie si SIGUR gasesti cateva titluri care sa te atraga.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, mai citesc... Mi se pare relaxant... Cred ca multi renunta din cauza ca sunt grabiti... Nu au rabdare sa citeasca o carte... Nu au timp sa mearga intr-o librarie sau biblioteca pentru a lua o carte... Considera ca gasesc oricum pe net si isi strica ochii citind in fata calculatorului...

cami
| cami a răspuns:

Da, si nu cateodata, ci mai mereu. Imi place sa citesc, sa descopar cuvinte noi, sa vad caracterele personajelor, si multe altele.
Tu stii, ca un om necitit se vede imediat dupa ce deschide gura?

mlm
| mlm a răspuns:

Citesc si inca foarte mult, din pacate asta este adevarul tinerii din ziua de azi sint ocupati cu altfel de activitati care ai atrag mai mult, dar nu trebuie sa uitam ca lipsa de cultura generala nu ne duce cine stie unde, ne duc in mare parte la sapa de lemn.

| ViVi a răspuns:

Adevarul e ca oamenii se feresc de cartilaughing
din cauza calculatorului sau alte chestii..eu mai citesc dar mai rar
recunosc

| MisterKat a răspuns:

Eu nu citesc cartile care imi sunt impuse cu forta de profesori. Citesc carti interesante despre parapsihologie, psihologie, vampiri, dezvoltarea personalitatii, sexualitate etc. Literatura Romanesca(o buna parte din ceea ce se stuidaza la liceu) ma cam lasa rece. dar pot spune ca imi place sa citesc carti scrise de Caragiale.

Sunt satul sa aud. ca pe vremea mea... se citea. Da, se citea pentru ca atunci nu existau alte mijloace de ocupare a timpului, televiziune nu exista decat 2 ore, aceste ore fiind destinate unor nenorociti de comunisiti. La cinema exista cenzura. La teatru la fel... Mass-media era cenzurata, cred ca ati auzit ca posturile de radio si tv din strainatate erau cenzurate de pupincuristii lui idiotul de Ceausescu, nu?!
Eu am avut noroc ca m-am nascut dupa Revolutie, dar am avut si norocul sa am un profesor de istorie excelent care ne-a explicat cum statea treaba cu divertismentul in perioada comunista, diferente intre comunsim si democratie.

Si inca ceva. cartile noi, unele interesante sunt mult prea scumpe.
Ar trebui ca cei din Parlament sa dea ca si la profesori bani de carti, fiecare elev sa isi ia ce fel de carti doreste. Nu?!

Si sa fim seriosi, sunt oameni cu carte(inteligenti.sa zicem) care se comporta ca niste animale. Dar sunt oameni simpli, care nu si-au pierdut calitatea de a fi om. Un bun exemplu ar fi : atitudinea profesorilor fata de parinti, elevi care este plina de ignoranta, aroganta, indiferenta si ranchiuna... Asta nu va spune multe?!

Conteaza sau nu sa citesti carti. asta ramane la optiunea fiecaruia dintre noi... Si sa scapam de stereotipurile care spun ca daca nu citesti esti taran...

O zi buna sa aveti!
Daniel.

| ellene a răspuns:

Am fost ieri la biblioteca si am luat cateva carti si era pustiu...era gol golut acolo, se plictisea saraca bibliotecara. Mie imi place sa citesc, dar cand eram la scoala nu citeam decat foarte rar, si atunci de nevoie. Sunt mai frumoase cartile care nu ti se impun happy

| JackieSue a răspuns:

Pentru ca (virgula) cartile recomandate de profi sunt din alea de pe timpul lu` mam`mare...si sunt plictisitoare.Sau pentru ca ppur si simplu nu au incercat cartile sa vada ca merita sa fie citite...sau pentru ca gasesc o anumita ocupatie mai folositoare decat cititul :d.

| Brigitta a răspuns:

Citesc in fiecare zi cartihappy Imi place f mult. Mi se pare captivantbig grin
Chiar se citeste mai putin acum decat in trecut pentru ca acum mai tot omul are un televizor cu muuulte canale variate si program non-stop...

| wannabe a răspuns:

Nu am citit in my life o carte oh go on so forget it laughing

| Jonsdottir a răspuns:

Mie imi place sa citesc happy dar multe carti sunt pe pe vremea lu' bunica si nu atrag straight face

| jo a răspuns:

De unde stii tu ca renunta oamenii la citit?
Eu citesc, prietenii mei citesc, in librarii e mereu aglomerat si nu rareori trebuie sa fii atent cand apare o carte pe care o vrei ca sa o iei cat e disponibila.
Daca cei din jurul tau nu citesc, poate e cazul sa-ti schimbi anturajul.

| Guitarlove a răspuns:

Toate cartile ce le sunt recomandate copiilor, adolescentilor sunt carti cu povesti prea prostesti pentru copiii din ziua de azi.Toti am vazut filme, povesti de dragoste, de aventura, cu pistoale... unii se mai uita la telenovele, care si alea... nu mai zic.Mai sunt desenele animate cu super-puteri, si copiiii isi doresc asta din ce in ce mai mult.Toata lumea a observat, copii vor mult mai multe aventuri din ziua de astazi, iar adolescentii, ei bine, ei viseaza calatorii, povesti de dragoste! Asta e!

| ..pYtBulL.. a răspuns:

Adevarul este ca foarte rar.Lumea incepe sa creada foarte plictisitoare aceasta ocupatie si le este lene macar prima pagina sa o intoarca. Acesta este egoisul din Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre noi, da, mai citim cateodata, unii chiar mai des de cateodata!
Se citeste mai putin probabil din cauza timpului limitat... ore suplimentare, activitati domestice, alte preocupari care iti omoara timpul liber. Cred ca se citeste mai mult decat acum 5-10 ani, de exemplu...asa am observat, dar, sa nu generalizez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, zilnic, mai ales acum, in vacanta happy

Daca ai inceput sa citesti si iti place, eu zic ca nu mai renunti niciodata.Si mi-e greu sa cred ca ar exista cineva caruia chiar sa nu-i placa nimic, nici romane de dragoste, nici poezii, nici romane sf, nimic.

Altii n-au citit in viata lor, e mai greu sa te apuci, avand in jurul tau oameni care nu citesc si care mai isi si bat joc de cei care pun mana pe o carte.La mine in clasa, ti se zice "tocilar" daca te vede ca citesti straight face

Oamenii maturi care lucreaza, pur si simplu nu au timp, decat la sfarsit de saptamana, poate.
Iar adolescentii, se multumesc cu Internet si tv, eventual mai descarca din cand in cand cate-un rezumat, pentru scoala.Nu se chinuie sa citeasca o carte intreaga.

S-a facut mai demult un sondaj la mine in liceu, pe tema "Scoala te face om". Rezultatele au fost dezastruoase, iti inchipui laughing
Foarte putini se mai preocupa azi sa nu ramana ignoranti, ei considera ca numai hainele de firma, popularitatea si banii conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc orice nu imi recomanda diriga [profa de romana ]
Pentru ca daca am o lista de lecturi facuta de cineva parca imi este urat sa citesc cartile respective pentru ca nu am vrut eu sa citesc :d
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred nimic din ce spun toti de aici precum ca ar citi.Eu personal de cind am intrat pe tastatura enorm de putin timp mi-a ramas pentru citit, in afara de corvoada zilnica.Asa ca nu cred nimic din simplu motiv ca ii judec pe toti dar in primul rind pe mine.

| iris1012 a răspuns:

Da... unii spun ca e neinteresant... unii sunt prea "ocupati"... si altii spun ca e o porcarie... acum oameni renunta la citit si inlocuiesc acest lucru cu calculatorul