| Sarj a întrebat:

Voi tineti minte ce visati? Adica cu amanunte..si cateodata puteti controla actiunea? big grin Funda

Răspuns Câştigător
| kati3mary a răspuns:

Eu imi amintesc aproape de fiecare data ce visez, si cateodata, in vis imi dau seama ca visez laughing Cand eram mica si visam ceva care nu-mi placea, opream visul si ma trezeam. Imi amintesc ca odata, am visat ca mama m-a dus la doctor sa fac injectii, si cand a venit asistenta la mine cu seringa i-am zis sa astepte un moment. Si ea s-a oprit, si euam inchis ochii si cand i-am deschis eram treaza big grin
Tu ai patit asa ceva? E ciudat rau straight face

| Sarj explică (pentru kati3mary):

Da si eu tin minte ce visez...si daca vreau ma trezesc, dar continui sa 'fac ce vreau' in vis big grin

17 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, ţin minte ce visez, însă nu întotdeauna. Deseori visez şi nişte lucruri fără sens, dar oricum, visele sunt proiecţii ale creierului nostru. Sunt întâmplări, imagini, ceva care am văzut sau am realizat noi pe parcursul zilei precedente. Uneori îmi pot controla visele, şi realizez ce fac, alteori nu.

Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rareori îmi amintesc câte ceva din visele pe care le am.

| TPUuser199 a răspuns:

1. Cum sa iti poti controla visul?
2. Uneori imi aduc aminte dimineata ce am visat, insa foarte vag...

| Sarj explică (pentru TPUuser199):

Pur si simplu....de multe ori visez ca zbor..si stau sa ma opresc si imi zic:'asta n-are cum sa se intample'..si apoi ma teleportez..salvez oameni, prostii laughing

| SlєndєrGirL a răspuns:

Cateodata rolling on the floor

| Gatsby a răspuns:

Cand ma obsedeaza un lucru toata ziua sau mi s-a intiparit undeva in cap sau suflet, il visez! e cel mai frumos lucru! nu prea reusesc sa controlez actiunea oricat de mult mi-as dori. Cand imi plac visel mi le amintesc dar cand sunt nesemnificative, creierul meu nu depune efort sa isi aminteasca. Mi se pare ca visul dureaza ore intregi si nu as vrea sa ma mai trezesc. Cateodata imi pot controla actiuna deoarece cand nu imi place ceva din vis, zic ca nu se pune si recreez scena asa cum vreau eu. pur si simplu sterg ca nu imi place. Prin vise am descoperit multe lucruri si consider ca uneori visele sunt un advertisment, un semnal de alarma sau cealalta parte a lucrurilor pe care nu vrem sa o vedeam dar este cea corecta. Imi place sa visez! ma simt atat de bine! nimeni nu poate sa ma deranjeze. uneori ma culc doar ca sa visez. ceea ce nu pot contola este zborul si deplasare. cand incerc sa fug nu reusesc. picioarele mi se ingreuneaza foarte tare si ma atrage pamantul. de zburat nu pot mai mult de 2 m distanta si inaltime. oricum, e super sa visezi! daca iti plac visele uita-te la filmul Inception! o sa iti placa si mai mult visele! sper ca am fost destul de explicita si ca te-am ajutat! ciao!

| Sarj explică (pentru Gatsby):

Ai mare dreptate! si eu mai mult vreau sa vina noaptea..sa scap de grijile zilnice si sa se intample asa cum vreau eu..in vis! smug

| CheshireDeadCat a răspuns:

Îmi amintesc de obicei dimineaţa, imediat după ce mă trezesc. Şi dacă continui să mă gândesc la ele, probabil o să le mai ţin minte o perioadă. Dacă nu, le uit pe parcursul zilei. Cel puţin, nu le dau nicio semnificaţie.
Despre controlarea acţiunii. Există aşa ceva ca vis lucid. Te ţii conştient în timp ce adormi, există faze speciale pentru a intra în faza de vis lucid, şi deci ajungi să conştientizezi că visezi şi să-ţi faci singur scenriul. E o experienţă destul de interesantă.

| Sarj explică (pentru CheshireDeadCat):

1)Am citit undeva ca daca trec 5 minute dupa ce te-ai trezit. jumatate din vis l-ai uitat si daca mai trec 5 minute 80% nu-ti mai aduci aminte!
2)Visez dimineata. dupa 6(nu seara pana sa adorm)si da..il transform dupa cum vreau eu! happy

| Yoniix a răspuns:

Eu unul nu tin minte chiar toate detaliile si nu pot controla actiunea, cum ar veni eu ma vizionez pe mine cand fac diferite actiuni in vis, dar nu pot sa ma controlez.
P.S. Visul reprezinta doar o fractiune dintr-o secunda, dar noua ni se pare ca visul dureaza toate noapte.laughing
Funda!?

| kati3mary a răspuns (pentru Yoniix):

De fapt, visul dureaza doar un sfert de ora, cel mult. Nu are cum sa dureze doar o fractiune de secundawinking

| Yoniix a răspuns (pentru kati3mary):

Cine dracu te-a mintit fa ca visul dureaza un sfert de ora.Toata lumea stie ca visul dureaza o fractiune de secunda, dar ni se pare ca dureaza toata noaptea.

| kati3mary a răspuns (pentru Yoniix):

Ce vezi tu intr-o fractiune de secunda? E adevarat ca visele sunt mai scurte decat par, dar creierul nu e capabil sa proiecteze atat de multe imagini, adica un vis intreg, doar intr-o fractiune de secunda. Sunt cercetari pe baza asta, si s-a dovedit ca nu toate visele dureaza la fel. Exista vise de cateva secunde, sau de cateva minute, sau chiar de jumatate de ora, dar de o fractiune de secunda, nu exista. Si, nu mai vorbi urat.

| Yoniix a răspuns (pentru kati3mary):

Mai informeaza-te si tu ca te faci de ras.

| Craiescu_Razvan_1998 a răspuns:

Eu imi amintesc ce visez dar nu pot sa ma controlez

| CozoVv a răspuns:

Eu de multe ori imi amintesc visele insa nu tot timpul iar uneori le pot si controla