| Clutsky a întrebat:

Vreau si eu niste titluri de carti horror (nu cu vampiri sau zombii)!
De preferat cu fantome, case bantuite!

Răspuns Câştigător
| moriordie a răspuns:

Serge Brusollo, Cosmar de inchiriat, nu mai zic de King, i-am citit si m-am lecuit de carti horror.
George R.R. Martin - Regii nisipurilor
Serge Brussolo - Haita, Cosmar de inchiriat.
Dean R Koontz - Miezul noptii, Salasul raului, Riurile intunecate ale inimii
King - Orasul bintuit ( nu varianta pentru televiziune ca este mai slaba), Apocalipsa, Salem's Lot
R L Steine are niste carti horror nemaipomenite.
john saul este scriitorul meu preferat... ceea ce ma deranjeaza este ca subiectul se cam repeta. gasesc interesant felul in care reda actiunea, cum incurca si descurca itele.iti recomand cu caldura : cosmarul; cei neiubiti; protectorul.
Serge Brussolo, alea da romane - numai ca Bulevardul Banchizelor si Iceberg nu se ridica la inaltimea titlurilor care l-au consacrat - o lume imaginara si terifianta, un cosmar organic: oameni decalcifiati si care se inchideau in propriul lor cocon de os (Ira Melanox), odiseea unor aventurieri pe un organism ce plutea in spatiu (Febra - prina citita, in colectia fasciculata Iris), nebunia biologica de pe insula (Krucifix - brr, cum o fi za veti ca-ti creste ceva de genul ala prin preajma... Numai simpla enumerare a unor titluri iti vor face noapte azi. Apropo de Burssolo - a avut romane ecranizate? A fost un film cu un desenator de BD care facuse pact cu in persoana si pana la urma reuseste s-o invinga (aia avea un fel de studio de televiziune) si sa-si regaseasca fiul; mai era "Doctorul" (cu Alain Delon?) dat prin '90 - sunt filme facute dupa Brussolo?

Luati aminte si la noul roman al lui King, "Mobilul" - aveti grija ce bestie cocolositi la pieet sau prin buzunare
Clive Barker - Cartile Insangerate

2 răspunsuri:
| chickfmmswhisper a răspuns:

Am eu o carte care am citit-o cu sufletul la gura in 2 ziledrooling Se numeste : Fortele raului absolut vol I Invocarea...Kelley Armstrong sper sati placahappy

| LetalShot a răspuns:

Serge Brusollo, Cosmar de inchiriat, nu mai zic de King, i-am citit si m-am lecuit de carti horror.
George R.R. Martin - Regii nisipurilor
Serge Brussolo - Haita, Cosmar de inchiriat.
Dean R Koontz - Miezul noptii, Salasul raului, Riurile intunecate ale inimii
King - Orasul bintuit ( nu varianta pentru televiziune ca este mai slaba), Apocalipsa, Salem's Lot
R L Steine are niste carti horror nemaipomenite.
john saul este scriitorul meu preferat... ceea ce ma deranjeaza este ca subiectul se cam repeta. gasesc interesant felul in care reda actiunea, cum incurca si descurca itele.iti recomand cu caldura : cosmarul; cei neiubiti; protectorul.
Serge Brussolo, alea da romane - numai ca Bulevardul Banchizelor si Iceberg nu se ridica la inaltimea titlurilor care l-au consacrat - o lume imaginara si terifianta, un cosmar organic: oameni decalcifiati si care se inchideau in propriul lor cocon de os (Ira Melanox), odiseea unor aventurieri pe un organism ce plutea in spatiu (Febra - prina citita, in colectia fasciculata Iris), nebunia biologica de pe insula (Krucifix - brr, cum o fi za veti ca-ti creste ceva de genul ala prin preajma... Numai simpla enumerare a unor titluri iti vor face noapte azi. Apropo de Burssolo - a avut romane ecranizate? A fost un film cu un desenator de BD care facuse pact cu in persoana si pana la urma reuseste s-o invinga (aia avea un fel de studio de televiziune) si sa-si regaseasca fiul; mai era "Doctorul" (cu Alain Delon?) dat prin '90 - sunt filme facute dupa Brussolo?