| Katakimiku a întrebat:

As dori si eu sa stiu cum se da o funda. Cel mai bun si argumentat raspuns ( si daca il inteleg ) primeste funda!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici: Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)
Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

| LifeFail a răspuns:

Bună!
Fundiţa este un semn de mulţumire care îţi oferă 100 de puncte. Cu ajutorul fundiţei îi mulţumeşti,practic,celui care consideri tu că ţi-a dat un răspuns corect/complet/folositor. De îndată ce te hotărăşti(de obicei ai cinci zile la dispoziţie pentru a declara un răspuns câştigător), dai click pe "Declară răspuns câştigător", care se află in dreapta fiecărui răspuns, apoi pe "OK".Nu e nimic dificil. Eventual, poţi citi si Întrebările frecvente(http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente),unde cu siguranţă vei găsi multe răspunsuri care te vor ajuta.
Baftă!

| MenInShadow a răspuns:

Pai, atunci cand primesti un raspuns, putin mai jos de el, gasesti o fundita, pe care daca pui sageata, se face portocalie. Dai click pe ea si gatahappy

| NatiiȘiAtât a răspuns:

Funda inseamna sa alegi un raspuns castigator. Raspunsul pe care tu il consideri cel mai bun trebuie sa primeasca o "funda". Daca vrei sa dai o "funda" trebuie doar sa apesi pe funda gri de langa raspuns. Sper ca te-am ajutat! :*

| NatiiȘiAtât a răspuns:

Sub funda respectiva scrie: Declara acest raspuns castigator. Acolo trebuie sa apesi!

| LarisaOana a răspuns:

Funda poate fi oferita doar de cel care pune o intrebare si i se raspunde.Langa raspuns iti apare o funda si sub ea scrie declara raspunsul castigator dai click pe funda si te intreaba daca esti sigur, dai ok sau da nu sunt sigura ce apare ca raspuns si apoi funda e acordata.Prin ea multumesti celui care te-a lamurit cel mai bine la o intrebare postata de tine pe site. Sper ca ai inteles.

| BOOBZen a răspuns:

Langa un raspuns,vezi o funda e culoare gri,dai click pe ea,iti va aparea un fel de fereastra,si dai pe accept. Poti da funda la un singur raspuns, care ar fi cel care te-a ajutat cel mai mult. Dupa aceea funda se face de culoare portocalie si inseamna ca este raspun castigator, raspunsul cu funda

Langa raspunsul fiecaruia e o panglica. Nici nu intelegeamwinking

| maria_3624 a răspuns:

Cand te uiti daca ai vreun raspuns la intrebarea pusa de tine iti apare alaturi o fundita. dai click pe ea si ai dat funda acelei persoana.happy... fundita?

| IuliaJuly13 a răspuns:

1.Pui o intrebare.
2.Astepti cat mai multe raspunsuri.
3.Dai in dreapta raspunsului pe o funda.
4.Primesti intrebarea Declari castigator? Da sau Nu?
Cam atat! 4 pasi simpli! Sper ca ti-a placut explicatia happy!

| Bakerash a răspuns:

Buna! Cand cineva iti raspunde la o intrebare de a ta, in dreptul raspunsului sau este o funda apesi pe ea si gata tongue

| UrsuletulTau a răspuns:

Buna! Deci este foarte usor : in stanga fiecarui raspuns apare raspuns corect sau o fundita.ei bine, atunci cand dai cu mouse-ul pe ea, are o culoare argintie! tu nu trebuie sa faci altceva decat sa apesi pe ea. apoi iti va aparea o caseta in care scrie : esti sigur?
Sper ca am fost de folos! o zi placuta!winking

| frumoasa_7306 a răspuns:

Pai daca pui o intrebare si adaugi la sfarsit cuvintele dau funda dupa cateva raspunsuri chiar dupa 1 raspuns o sa iti apara in dreapta raspunsului cuiva o panglica cu 1 pe ea! da clic si asta este ai oferit funda! pls funda?