| laptopnews a întrebat:

Cine foloseste inca un desktop? Care sunt avantajele fata de un portabil? Cel mai argumentat raspuns primeste

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Adica vrei sa zici ca desktop-urile ti se par depasite?
Pot spune ca desktop-urile sunt mult mai bune decat laptop-urile din mai multe motive:
1.Este mai performant decat un laptop cu aceeasi configuratie.
2.O configuratie high-end pentru un desktop este mult mai ieftina decat pentru un laptop
3.Se poate upgrada foarte usor(sursa,ram, placa video, procesor)

| laptopnews explică (pentru Intruder19):

Nu spun ca sunt depasite. Acel "inca" se refera la faptul ca traim in era portabilitatii si sunt putini cei care se pot desprinde de un desktop. Tocmai de asta aleg un laptop, netbook, o tableta etc. pentru portabilitate... Multumim pentru raspuns!

| alecx4music a răspuns:

Daca tu pui o intrebare ca asta ar trebui ori sa te lasi de informatica, ori sa nu te apuci nici odata.
Cum ti se pare faptul ca pentru un jack de 3, 5 mm stricat trebuie sa desfaci tot laptopul? sau ca sa nu fiu absurd pentru tastatura?
Nici nu mai spun despre performante.
Sfatul meu este sa pui intrebari la care chiar ai nevoie de un raspuns.

| Icar25 a răspuns:

Unul din ajantaje ar fi ca poti sa faci un upgrade de harware foarte usor.