| LoveSleep a întrebat:

As vrea sa propun si eu sa se adauge la regulament si raspunsurile dezinformate/ eronate/ proaste, ca utilizatorii care dau raspunsuri fara a sti despre ce e vorba, in mod repetat, sa fie banati.

Ma ofer voluntar sa fiu primul banat, cu conditia sa faceti ceva cu domnisoara Gretta, care a facut sport national din datul raspunsurilor dupa cum ii taie capul, si credeti-ma, nu ii taie deloc bine. As pune print screen-uri, dar nu sunt atat de rare incat sa fie nevoie.

Sau daca nu e posibil, puteti incerca in extrema cealalta, puteti sa-i premiati si sa le oferiti niste carti, cat mai multe domenii. Si un badge, poate pleaca de rusine.

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cine vrei să facă asta, verificând 30000 de întrebări puse pe an aici?
Dacă ai ceva de reclamat, care încalcă regulamentul, raportează.
Dacă cineva te deranjează personal, ignoră.

| LoveSleep explică (pentru sadrian46):

Ce sa raportez? Daca tu zici ca 2+2=5 si eu te raportez, nu se intampla nimic, chiar daca copilul care a pus intrebarea, crede acum ca 2+2 fac 5.

| sadrian46 a răspuns (pentru LoveSleep):

Problema așa cum o pui, este greșită.
Începe cu un dacă, care nu se întâmplă. Cu premisă falsă, ajungi la concluzii false. Și apoi, le crezi.

| mihai69 a răspuns:

N-ai cu cine...
Eu aș propune altceva - dar nu cred să se implementeze, ar fi cam mult de lucru pentru programatori. Anume: să se implementeze un sistem de "grad de încredere" pentru utilizatorii care dau răspunsuri "inteligente". Anume, un link de raportare a celor eronate, *diferit* de cele [util/nefolositor] actuale și, mai ales! care să nu fie 'blocate' de faptul că eu ignor (sau el/ ea mă ignoră) alt user. După apăsarea pe acel link, se va deschide un pop-up (ca pentru sesizările actuale) unde se va arăta ce e greșit în răspunsul ăla. Musai. Un moderator va analiza dacă răspunsul e aiurea și va scădea "reputația" acelui user în caz că se confirmă.
Sună complicat, nu? Deci... Nu se poate.

| oz_1736 a răspuns (pentru mihai69):

Dar gradul de incredere ar trebui implementat si pe intrebari care merita asemenea raspunsuri. Si acel grad nu trebuie scazut/crescut din decizia unui singur utilizator, moderator. E o chestie sensibila fiindca sunt utilizatori cu multe conturi care iti distrug acel grad in cateva zile. Parerea mea

| mihai69 a răspuns (pentru oz_1736):

Tocmai de aia am spus că trebuie moderat.

| LoveSleep explică (pentru mihai69):

Putin complicat, in plus, daca ar fi site-ul tau, n-ai vrea ca cineva care e nou aici sa vada lucrurile astea. Deci mai bine scapi de persoana respectiva.

| Drimmero a răspuns:

Nu e noutate ca multi de aici au imunitate la fel ca politicienii. Cu batrana aia nu ai de ce sa-ti bati capul, e pe langa total la orice raspuns pe care il da,, sufera de si de analfabetism functional ( nu stie sa citeasca si nici nu intelege ceea ce citeste).

Sunt de exemplu o gramada care injura ca la usa cortului, desi editorii sterg raspunsurile dar doar atat, ia sa fi facut drimmero un dialog despre fotbal cu 2-3 useri cum umbla locomotivoiul cu para la admini si mai ceva ca le spunea cu lacrimi in ochi ca sunt un om rau si ca merit sa fiu suspendat pe viata cum mai facea el.

| Mosotti a răspuns:

Si cum verifici mii de raspunsuri zilnic? Nu ai cum sa faci asa.
Mai ales sa si afli daca ala stie sau nu despre ce e vorba, sa afli despre orice domeniu se discuta, ca sa-ti dai seama daca ala zice in cunostinta de cauza sau nu.

| PainTech a răspuns:

Ar fi cateva probleme :
1. Avem 2 moderatorii (parca) si un volum extrem de mare de continut de analizat.1
2. Pentru raspunsurile extrem de absurde ar functiona. Dar pentru altele mai complexe moderatorii nu sunt experti in toate domeniile. Cum ramane cu raspunsurile la intrebarile de tip "Exista Dumnezeu?" sau "Ce parere aveti despre... ". Un astfel de sistem la intrebarile acestea subiective nu ar functiona.

Mai buna ideea lui Mihai69 cu gradul de incredere.

| JicaContra a răspuns:

Cine naiba e Gretta? tongue

| LoveSleep explică (pentru JicaContra):

Anastasia. Are cate un nume nou la fiecare saptamana, dar nu am verificat niciodata dupa raspunsuri, imi dau seama ca e ea imediat cum citesc unul.

| DeathOfDreams a răspuns:

Orice soluție ai căuta să implementezi pentru a reduce situațiile de genul, ar fi o mare bătaie de cap și destul de pointless.

De ce să-ți bați capul cu asta, când poți să ignori, pur și simplu? People care and bother too much about things that don't really matter.

| mihai69 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

"De ce să-ți bați capul cu asta, când poți să ignori, pur și simplu?"
====
Cum de ce?!? Pentru că dacă am ignora cu toții astfel de situații, s-ar ajunge să fie votată Veorica cu 98% din voturi. Ca pe vremea "împușcatului".
Băgatul capului în nisip atunci când un răspuns în mod evident eronat (adesea ales pentru "fundă") nu îl ajută absolut cu nimic pe cel ce pune întrebarea. Asta în cazul fericit; dacă nu cumva chiar îl pune în pericol, direct sau indirect.
===
Altceva: odată cu scăderea acelui nivel de încredere pe care l-am propus ceva mai sus sub un anumit prag, respectivul user să nu mai poată răspunde decât la "Conversații" și "Totul despre TPU".

| DeathOfDreams a răspuns (pentru mihai69):

Firstly, era o situație particulară, nu are rost să generalizăm. Site-ul ăsta e format din 80% întrebări stupide, și un procent la fel de mare de răspunsuri pe măsură. N-o să poți reduce în mod radical nicioată asta. Oricât de practic ai gândi-o, oricât de mult ai reduce situațiile de genul, într-un final, pe site-ul ăsta, o să fie aceeași chestie.

| mihai69 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

E clar că la o întrebare stupidă nu ai cum să răspunzi decât în același mod.
Dar de multe ori observ că totuși în cazul ăstora, "adminele" își fac jobul și le dilesc în timp.

| LoveSleep explică (pentru DeathOfDreams):

Nu le pot ignora, ca nu e o tipa de 12 ani care raspunde, e ditamai femeia de probabil peste 45 de ani, care nu stie pe ce lume traieste. Si nu e asta problema, problema e ca se comporta ca si cum ce ar spune ea ar fi adevarat.

Oricum, nu-mi bat capul, voiam doar sa dau sfoara in tara ca Gretta e pr.

| EntertainYou a răspuns:

Pe bune, n-ai somn noaptea si te freaca grija de narcisista aia.
Si eu am fost in locul tau candva, sa stau sa vociferez despre comportamentul altora in vazul adminei.
Ce s-a intamplat in schimb? Tot eu am fost aruncat in cazanul cu smoala, umilit, suspendat, etc. De aia si umblu pe conturi fragmentate spre spaima lui Endoryus sau Drimmero.
Culmea, eu am fost banat pentru ca stiam prea multe. happy
Aici daca esti un munte de aroganta si prostie esti chiar slavit. Altfel fix tu esti un troll sau vreun demon periculos pentru acest taram al ignorantei.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Tu ar trebui sa fii ultimul care acuza pe cineva de trolling,, Bobita. Atat te dai lup moralist dar esti doar pentru circoteca, m-am lamurit rapid de tine, nu e ca si cum ne stim de ieri, de azi.

Ti-ai dat arama pe fata cand ai facut o multime de conturi doar ca sa ma raportezi si sa fiu suspendat, hai s-o dam pe fata. Te plangi mai rau decat femeile, dar esti unicul vinovat ca te freaca grija de altii. Cainele moare de drum lung....continuarea o stiu toti/

| EntertainYou a răspuns (pentru Drimmero):

Noroc ca m-ai demascat tu. Uite, acum ma duc sa ma calce trenul. O sa ma sinucid cu gândul la tine, pentru că atât de mult contează părerea unui microbist foarte elevat si influent pe acest site plin de educatie si moralitate.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Nea, nici umorul nu te ajuta aici, tot spre morbiditate te indrepti. Cam asta este comentariul unui barbat de 30 de ani

| EntertainYou a răspuns (pentru Drimmero):

Nu sunt un barbat de 30 de ani. Sunt doar o femeie instabila emotional care vrea sa fie termoscanată de un fotbalist. Dacă se poate si de la Arsenal să fie.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Sa ai incredere in medicul psihiatru, stie ce zice atunci cand iti da xanax'ul