| danyinotatoru a întrebat:

sunt nou venit si nu stiu ce inseamna funda.Cine ma poate ajuta?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărî, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes.

| hideaway a răspuns:

Bine ai venit în comunitatea TPU.ro!
Funda, este un fel de "Mulţumesc", ea este o panglica oranj (gri), din dreapta răspunsului. Celui care i-o dai primeşte 100 de puncte. Dedesubtul panglicii oranj (gri) scrie: "Declară răspuns câştigător". Apeşi pe acea panglică şi o să-ţi apară urmatorul mesaj: "Eşti sigur că vrei să alegi răspunsul ca fiind câştigător?", iar tu apeşi pe "OK", dacă eşti sigur că tu vrei ca acel răspuns să fie câştigător, iar dacă NU eşti sigur că vrei să dai "funda" acelei persoane, apeşi pe "Anulează".
Pentru a da această "Fundă", ai decât 5 zile la dispoziţie. Dar ai grijă! "Funda", nu se dă oricui. Se dă răspunsului care te-a ajutat cel mai mult din punctul tău de vedere.
Pentru a afla mai multe informaţii intră aici: http://www. TPU.ro/intrebari-frecvente
P.S.: Ele apar doar la întrebările tale!
Apropo dacă nu ştii:
Membrii TPU.ro sunt împărţiţi în două grupe:
"Juniori" şi "Seniori".
Pentru a trece de bariera membrului "Junior",(adică pentru a devenii "Senior") trebuie să ai:
1. 10 zile de când ţi-ai făcut contul.
2. 100 de răspunsuri aprobate.
Când vei avea aceste cerinţe îndeplinite vei putea să votezi răspunsurile, să dai mai mult de 5 răspunsuri pe zi, să foloseşti chat-ul site-ului şi să raportezi.
Baftă!

| Ana94 a răspuns:

Bun venit pe TPU happy
Funda este panglica aia portocalie pe care e numărul 1 şi pe care o acorzi celui care consideri că te-a ajutat cel mai mult cu răspunsul lui.Când pui o întrebare ai să vezi că-n dreptul fiecărui răspuns îţi apare o fundă gri. Când ai ales răspunsul pe care vrei să-l declari căştigător dai click pe funda gri din dreptul lui. Apoi eşti întrebat dacă eşti sigur că vrei să declari răspunsul ăla câştigător, dai click pe "da" şi gata, ai acordat o fundă happy

| Rockart a răspuns:

"Funda/Fundiţa" = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este acea panglica portocalie pe care o primeşti sau o acorzi celui mai folositor raspuns în locul unui *Multumesc!*.