| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca s-ar putea imbunatati experienta noastra pe TPU? Adaugati, schimbati ceva? sau e bine si asa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- sa fie vandut site-ul de catre Treeworks altei companii.
- sa fie schimbata echipa TPU actuala.
- nu trebuie sute de moderatori, trebuie doar 2-3 admini adevarati care sustin inteligenta, calitatea, bunul simt, valori sanatoase.
- sa fie eradicati de pe site useri precum: chiftelutacrocanta, Yasmin, vreo 4-5 din cei care ti-au raspuns deja la intrebarea asta, vreo 90% din campionii zilei care sunt niste obraznici care te jignesc ca la usa cortului si tot ei te raporteaza de cum indraznesti sa ai obiectii la raspunsurile lor. Bineinteles ca acest lucru e foarte dificil de facut. Postarile lor analfabete si oralfabete, irelevante si imbacsite de spam au valoare cantitativa foarte mare pe site, asa ca e mai simplu sa ma eradice pe mine fiindca reprezint un stres mai mare.

Cine spune ca e bine si asa - clar trebuie sa dispara de pe site.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

-cine l-ar cumpara? laughing desi aduce un profit frumusel, achizitia ar fi una rusinoasa.
-vise.
-faci aluzie la raspunsul meu de mai sus? Cele 2 admine nu o duc prea bine, cateva maini de ajutor nu ar fi rau. Pe de alta parte admnii de s-ar angaja serios full-time, nu ar fi nevoie si de moderatori.
-asa da. cand intri si citesti o intrebare fara sa te uiti la numele postaciului si iti scade dramatic iq-ul in acelasi timp crescandu-ti tensiunea, stii ca ai de-a face cu @chiftelutacrocanta.
Pana cand, nimeni nu poate spune ca a avut e experienta placuta pe TPU. Cei care nu se plang(desi sunt clar deranjati de situatia actuala), nu stiu ca pot cere mai mult si chiar sa li se ofere ceea ce vor, pacat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de aia site-ul e asa cum e acum. Ca nimeni nu se plange. Ce au uitat ei e ca de-a lungul timpului TPU a fost un site destul de descult, abia mergeau 3 pagini pe el, nu existau atatea titluri speciale pe site, functionalitati care mai de care. Nici macar reply-uri nu se dadeau inainte cu notificari. Toate au aparut in urma celor care am vrut site-ul mai bun. N-au facut cei de la TPU site-ul (teoretic) mai bun ca asa au avut chef.
Cum dezinteresul din comunitate a tot crescut automat si echipa TPU e una fantoma momentan, perfect modelata dupa cerintele si tendintele actuale. De aceea useri precum chifteaua #rezista.

E drept ca la un moment dat oricum te mai plictisesti de site-ul asta si de cine umbla pe el la modul general. Am avut si eu n-spe conturi din acest motiv (de fapt unul din ele).

Nu are nimeni vise exotice ca sa fie aici vreun site plin de intelectuali sau ceva, dar nici ce e acum.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Vise,taica,vise!
Nu stiu daca admina care a ramas isi mai arunca cate un ochi macar la aceata categorie! Mai rarut ca-i mai dragut!
Nu stiu cine ar fi interesat ds cumpere acest site!
Echipa actuala a fost schimbata de vreo 3 ori de cand sunt eu pe aici.Din ce motive, doar ei stiu!
Usieri ca cei amintiti de de tine vor mai fi.In secunda doi isi pot faca alt cont.Nu stiu daca li se poate bloca incat sa nu sa nu mai poate isi faca alt cont.Cate dispozitive pot sa aiba? Vor fi depistati oricum.Cum nu sunt asa multi pot fi pusi sub urmarire! Dar daca nu e bun simt, degeaba!
Pe cat de entuziasma eram la inceput, pe atat de dezamagita sunt acum.Mare parte din postarile mele sunt despre site.Mi s-a sters o intrebare in acest sens, cica era plangere, nu intrebare! Iar pentru asta exista contact.Iar cand am scris acolo, mi s-a spus c nu sunt roboti, ca doar un job... ca Camelia sau cum o fi chemand-o pe admina e singura la proiect! ...Ma las pagubasa!
Iti dai seama ca noi sunt simpli useri, nu prea avem ce face! Sunt chiar curioasa daca vreo propunere de-a nostra a fost contretizata!
Nu, nu bine si asa! Ce putem face? Greva in postari?

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Mie nu mi se raspunde absolut nimic. Dar nimic nimic. Ma suspenda fara sa-mi spuna de ce. Imi sterg postari fara sa-mi spuna de ce. Daca eu raportez pe cineva nu mi se raspunde. Si cand imi raspund robotic la reanalizari de raspunsuri sunt doar motive false invocand un regulament care nu exista. Daca cineva chiar si-ar pune mintea cu ei le-ar fi dat site-ul in judecata de mult timp ca nu se permite macar dreptul la libera exprimare fara a ofensa ceva sau pe cineva. Dar nu, aparent n-avem voie sa denigram imaginea site-ului, de parca n-o fac altii deja destul dar pentru ei nu exista ochi. Se face clar si o discriminare intre useri.
Atunci cand le-am semnalat problema aia cu voturile date automat in masa n-au raspuns absolut nimic, un multumesc sau o parere oricare ar fi fost, direct suspendare pe motiv de voturi abuzive, n-au facut-o cu cineva anume de pe site atata amar de ani de zile dar eu faceam abuz desi nu dadeam efectiv voturile cu mana mea.
Singurele chestii care mi se tot scriu la motive de stergeri/suspendari: jigniri/limbaj injurios. Jigniri care daca se pot numi intr-adevar asa, pot sa spun ca sunt bine meritate celor carora le-am transmis, pe cand jignirile lor catre mine au ramas aproape intotdeauna intacte pe site si nepedepsite din simplul motiv ca nu-i raportez si eu. Sunt anumiti useri cu titlul de campion al zilei pe aici care fac ce vor pe site si merg bot in bot cu aceasta Camelia fantoma de la Contact.

Cel mai simplu si concentrat raspuns pe care-l poti primi de la Contact este: nu-ti convine atunci locul nu este potrivit. Adica o pustoaica de nici 20j de ani probabil care n-are varsta mea si anii mei de activitate pe TPU imi raspunde mie de sus de parca am picat din cer abia ieri pe site, spunand cum trebuie sa ma conformez eu.
Niciodata n-a existat un dialog uman cu ei. Incompetenti, nepasatori si partinitori fix cu toti cei care contribuie la decaderea site-ului, insa conteaza ca arunca cu 50-60 raspunsuri pe zi cel putin.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,Sa se puna mai mult regulamentul in aplicare, din pacate e un singur admin si o inteleg e greu, de asta consider ca ar fi necesar mai multi admini care sa modereze răspunsurile vulgare, jignitoare, in bataie de joc
2, Ma-s bucura daca ai putea vedea cine ti-a vizitat profilul
3, Mesajele sa ajunga mai departe la destinitar
4, Sa se faca o noua categorie care sa fie mai sociabila, cum era o data chatul
5, Sa existe o aplicatie in magazin play numita TPU
6, Sa existe si modalitatea prin care useri sa voteze la o anumita intrebare
7, Sa existe si o descriere de profil
Desigur ca poate mai sunt si alte chesti grafica, promovare etc
De lucrat mereu e de lucru la un web site parerea mea
De exemplu uite aici pe site tot un fel de TPU au optiuni de a scrie un cod html, de a scrie cu ce culoare, vrei, de a posta un gif, emotie, de a alege marimea textului https://www.gutefrage.net/......freizuegig

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu vrei ca TPU sa fie un fel de Facebook?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Daca asta atrage mai multi useri pe TPU si daca ajuta socializarea intre userii, de ce nu? mie mia placul chatul ala, dar din pacate avea nevoie de un admin non stop

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sa nu exageram, totusi... e mult mai ok site-ul asta decat Facebook.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man normal ca nu ma refer sa fie Facebook acest site si un simplu chat atat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Deja la conversatii se face chat, dar dupa cum bine vezi, se mai gaseste cate unul sa incrimineze chat-ul a fi spamm sau off topic,, dar uita sa citeasca denumirea categoriei, ipocrizie sau nu?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Chat ul este permis daca se discuta despre tema intrebari, sunt de acord ca chatul fara ca sa aiba legatura cu intrebarea este spam

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

1)sa fie desemnati cate 2-3 veterani ai site-ului in rolul de moderatori la fiecare categorie. Sa stii ca nu-i rau.
2)Ca stalker, as prefera sa nu. laughing
3)Da, si juniorii sa poata trimite mesaje fara aprobarea seniorilor.
6)Total de acord, uneori nu te poti hotara daca raspunsul e inteligent, amuzant sau folositor, e doar bun, imi place si as vrea sa-l susvotez fara sa-l cataloghez ca fiind ceva anume. +cer asta in numele tuturor juniorilor, macar atatea drepturi sa avem si noi.
7)e(era) o comunitate stransa, parca toti se cunosteau pe aici.
8)daca e sa se faca schimbari, ar trebui de luat in considerare si parerea utilizatorilor. (Catalin, Alexandra, Cristina, pierdeti clienti)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la altceva, pe acel site =exemplu puteai face un poll =un sondaj plus sa ai optiuni te text, emoti, cod html sa pui video de pe Youtube

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am inteles. Ziceam ca daca e sa se implementeze ceva de genul( noi aplicatii) sa fie luate in consideratie si opinia utilizatorilor. Majoritatea schimbarilor facute in ultimul timp pe TPU au gonit o buna parte din utilizatori.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru RAY):

Ce descrii tu, se numeste forum. Pe un forum nu folosesti HTML, ci BBcode.

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Ai dreptate

| Drimmero a răspuns:

Sa fie bagat un test de verificare IQ aici pe site, asa nu se mai trezeste Nea Caisa din deal sa tasteze pe aici dupa ce ia o pauza de la lopata/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ar disparea jumatate din populatia TPU-ului. Nu ar fi rau.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar jumatate? Esti cam optimista/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De fapt nu-mi ridic standardele in privinta IQ-ului necesar pentru a activa pe aci ca sa nu ajung sa ma plictisesc. 2-3 genii ar mai inveseli atmosfera.

| mentholinks a răspuns:

Remunerarea raspunsurilor, in natura.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Cred ca de cand s-a introdus sistemul de acordare a premiilor pentru x raspunsuri si pe care doar adminii le pot aprecia/remarca, TPU intra in declin.
Am putea totusi face o categorie in care raspunsurile calitative si/sau consultatii cu diferiti specialisti sa primeasca(DE LA UTILIZATORII care considera raspunsul ca fiind bun) o forma de apreciere generativa de bunuri(cryptocurrency, etc)
Putem doar visa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai, nu se practica circulaba pe aici? Ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest site este facut doar pentru bani, daca nu folosesti un Adblock, toata pagina e plina de reclame.
:3 Asta e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e. Toate-s la fel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici chiar asa pline.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, da, ma bucur ca stii. Uite ca vremurile bune nu se mai intorc. Asta e. Crezi ca Tenita raspunde la mail-uri sau arunca vreun ochi pe site? De vreo 5 ani aproape n-a mai avut macar un mesaj de urari de sarbatori sau ceva. Omuletii au alte treburi mai serioase din care sa-si genereze bani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Interesant. Se pare ca pentru domnul in cauza si echipa lui, TPU nu e o comunitate, ci doar un mijloc, o statistica. ma simt tradata. http://www.iqads.ro/......r-de-venit
Tenita o face pe omul cu valori pe Facebook, imi vine sa rad.

| Kiwibibilă a răspuns:

1. Jos cenzura!
Să nu se mai verifice toate răspunsurile şi întrebările de către moderatori.
2. După ce adaug un răspuns să fiu redirecţionată înapoi la întrebare şi nu la locul meu în clasament.
3. Să meargă site-ul mai uşor.
4. Să fie mai mulţi utilizatori activi. La 1 milion şi ceva de conturi e cam pustiu pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru Kiwibibilă):

Care moderatori? rolling on the floor) Sunt 2 admine si atat si clar nu au treaba cu ingrijirea site/ului. Mai dau si ele cate un ban din cand in cand sa nu zica " ca nu fac chiar nimic.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru anonim_4396):

Srs? Numai atât? Mă gândeam că e ca pe Brainly unde sunt sute de moderatori.

| anonim_4396 explică (pentru Kiwibibilă):

Daca ar remedia cel putin 2 din primele 3 puncte pe care le-ai enumerat, automat numarul 4 nu ar mai fi o problema.

| anonim_4396 explică (pentru Kiwibibilă):

In vise. Mai era site-ul asta atat de praf daca erau sute de moderatori? Nu cred.