| Lizzu a întrebat:

De ce mai cereti "funda" unii dupa ce dati un raspuns foarte scurt si la obiect fara argumente si explicatii...?
De ce intram aici si incercam sa ajutam prin raspunsuri daca, dupa, ne cerem singuri dreptul la "funda"? Nu e corect si e un gest naiv. A ajuta inseamna sa nu astepti nimic in schimb, sa fie neconditionat. Daca cereti, chiar credeti ca persoana care a pus intrebarea va va da tocmai pentru ca cereti? NU ...va da celui al carui raspuns chiar o poate ajuta cu adevarat. Lasati interesele, nu ajutati doar pentru ca vreti ceva in schimb... faceti-o pentru ca simtiti si doriti s-o faceti.Si nu numai aici in spatiul virtual ci peste tot in lume unde mergeti.
Asta am avut de intrebat si de spus mai ales.
P.S. Nu sunt critici la adresa celor la care ma refer, vreau doar sa inteleaga unele lucruri...
Numai bine

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă bucur că văd pe cineva cum face o „campanie" de educare a populației TPU, am încercat și eu și o să o mai fac. Dar după mă apucă frustrarea (probabil și pe tine) când văd un răspuns care cere fundă, ca și când mi-aș fi răcit gura degeaba.
Au mai fost întrebări în genul ăsteia și s-a întâmplat ca mulți să dea dovadă de ipocrizie. Aici o ardeau unii buni la suflet, dar la alte întrebări rupeau „funda :X?" aia în răspunsuri.
Așa că nici eu nu o să spun că răspund degeaba (că, să spunem drept, sunt niște necunoscuți față de care nu avem nicio obligație), pentru că în subconștientul nostru nimic nu facem degeaba.
Cei care o cer o cer ori pentru puncte, ori pentru că au impresia că pot ajunge mai sus pe site-ul acesta sau din spirit de turmă, ori ca să simtă și ei că-s buni de ceva. Eu prefer ultima variantă, dar o reușită în viața reală e mult mai bună decât una virtuală.
Mie îmi pasă ca părerea mea să fie ascultată, să simt că am putut ajuta, că a luat cineva vorbele mele-n considerare. Prin multe situații am trecut și eu, deci atunci când sunt sigură că pot ajuta, ce mă împiedică să mă fac utilă?
Cât despre răspunsurile seci, mulți care cer nici măcar nu se gândesc dacă au fost de folos sau nu, nu le pasă de întrebare sau de răspuns, ei au un singur interes. Ego prea mare, n-am ce zice.
Mă întreb, când vor crește, când vor avea meseriile lor, vor cere salariul după primele 10 minute de lucru, indiferent de cum au făcut treaba?
Nu mai mare satisfacție e când primești fundă „muncind" pentru ea decât să o ceri, de parcă persoana aia ți-e datoare cu ceva? Codul bunelor maniere? Hai lasă-mă, cerșitul din partea mea e o mare nesimțire, că tot o ardeți manierați eșuați.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"Mă întreb, când vor crește, când vor avea meseriile lor, vor cere salariul după primele 10 minute de lucru, indiferent de cum au făcut treaba?"
Buna asta cu salariul happy
Ba da Jelli, eu consider ca avem obligatii unii fata de altii, sa ne invatam reciproc si sa invatam unii de la altii lucruri noi, macar pana la proba contrarie atunci unul din noi chiar nu e interesat sa mearga mai departe in treaba asta...
Si cred ca chiar daca e un site, si e ajutor virtual merita sa fim la fel ca in viata reala, avem de invata si de aici mult mai mult decat ne imaginam si uite ca si aici relationam unii cu altii ca si in real. happy
Dar asa e, nu cred ca putem schimba lumea total cu simple comentarii dar macar pot ajunge la urechile cuiva, daca ajung la 2% din useri atunci ma simt implinita happy te pup si mersi pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cu plăcere big grin.
Sunt de acord cu tine, oricum. Nici eu nu pot fi ignorantă față de ce se întâmplă în jur. În schimb, există și persoane foarte nesimțite cărora nu le pasă decât de ei.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e nesimtire.e altceva, e faptul ca se concentreaza doar pe persoana lor si uita ca mai exista si altii in lume. Asta e happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Mă refer la nesimțire în sensul că nu te gândești la cel din jur, ci doar la tine.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Aham. happy

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare înțelege ce vrea, ori aici este un minim de informare, nu curs/seminar/referat/birou de informații/cabinet/etc.
Asta trebuie să fie foarte clar înțeles!
Pa, pa.

| Lizzu explică (pentru Legiuitoarea):

Mersi pentru raspuns, ai dreptate intr-un fel happy te pup

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
bine punctat si gandit, dar eu, cel putin am constiinta impacat ca nu am cersit fundita si nici nu astept plocoane in schimb...chiar daca sunt pe site din 2010, un an am stat pe tusa si din 2011 ajut comunitatea, nu stiam cu ce se mananca si nu aveam habar de fundita/expert/user etc..imi faceam datoria acolo unde credeam ca ma pricep si asteptam doar sa comenteze ulterior daca acel raspuns al meu i-a fost de ajutor, nu am cersit si nici nu o voi face! cat despre restul...nu ma implic, fiecare e liber sa scrie ce vrea.
O primavara frumoasa sa aihappy

| Lizzu explică (pentru caramela):

Ma bucur sa aud asta happy
Mersi la fel, o primavara cu bucurii si tie happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Corect! Eu nu am cerut si nu am promis niciodata fundite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este ROMANUL.are impresia ca cersind sau promitand schimba lumea.