| anonim_4396 a întrebat:

Moderatorii TPU pot bloca un IP si astfel IP-ul unui user care creeaza conturi multiple poate sa fie adaugat intr-un blacklist?
De 2 zile vad in aproape fiecare intrebare acelasi raspuns ostentativ dat de o persoana cu conturile, pana in acest moment, AegisAether/SSDF/SSD23.
Si cel mai ciudat este ca, ajuns pe pagina contului/profil, userul nu prezinta avtivitate.
Rog sa raspunda TPU.ro, dar si raspunsurile voastre sunt binevenite.

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Raporteaza-l.
Eu l-am remarcat pe SSDF cu niste mizerii si l-am raportat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru francut):

Si eu i-am raportat conturile, insa moderatorii dorm.
Degeaba au acel mesaj cum ca vor rezolva problema cat se poate de repede, duspenda cateva conturi si nimic in plus, dar sa raportam fiecare cont, este ceva groaznic.
Daca moderatorii ar tine la acest site, le-ar verifica raspunsurile juniorilor, ma refer la modul riguros, nu un robot ce pastreaza raspunsurile pe o perioada de timp si dupa le posteaza.
Ma asteptam la mai multa responsabilitate de la TPU, nu la asa ceva.

| francut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Uf, e week-end.

| LPCTSTR a răspuns (pentru francut):

Nu conteaza, daca ai un site atat de mare, muncesti la el secunda cu secunda, cel putin asa as face eu, nu stiu de ei.

| francut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sunt de acord cu tine.
Dar se pare ca aici nu o prea iau in serios. Mai ales ca majoritatea sunt copii cu probleme de amor, jocuri, machiaj... Si mai putin probleme serioase.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Moderatorii șterg întrebările/răspunsurile care încalcă regulamentul, atunci când le observă pe site. Însă ei nu au posibilitatea de a bloca/suspenda conturile userilor, care apar peste noapte cu scopul de a face spam. Astfel de conturi apar (mai mult) în weekend, fiindcă știu că adminii nu sunt aici, iar ei se simt liberi să își facă de cap. Postările spam sunt eliminate treptat, însă doar adminii siteului pot suspenda temporar/nelimitat conturi, de asemenea tot ei sunt cei care pot bloca IP-uri.
Problema ar fi fost rezolvată imediat, dacă s-ar fi întâmplat în cursul săptămânii. În weekend toți avem nevoie de odihnă, de o pauză, nu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru floresdemayo):

Tocmai ca ei le deschid usa pentru a spama.
Daca adminii stiu ca cele mai multe conturi se fac in weekend, de ce nu se ocupa de ele?
Si tu chiar crezi ca raspunsurile "vor fi verificate de moderatori"?
Sincer, oricarui moderator care chiar ar verifica raspunsurile unui user junior care raspunde cu aceesi tampenie la fiecare intrebare i-ar ridica semne de suspiciune, si astfel daca chiar ar fi verificate raspunsurile, pentru maxim 5 raspunsuri identice la intrebari diferite si categorii total diferite, userului i-ar fi suspendat contul.
Insa din pacate, raspunsurile nu sunt verificate de absolut nimeni, sunt tinute cateva minute ca sa dea impresia userului ca lui chiar i se modereaza raspunsul.
Si acum sincer, daca chiar ar fi moderate, cine a primit o notificare cum ca raspunsul nu a fost postat? Eu, pe perioada statutului de membru junior, am postat multe raspunsuri ciudate si deplasate de subiectul principal si totusi nu am primit absolut nici o notificare cum ca nu mi s-a postat raspunsul.
Chiar nu m-ar mira sa vina un admin/moderator si sa spuna ca el nu verifica raspusurile, ca oricum este logic, este incredibil de mult de verificat fiecare raspuns, dar totusi, un robot ii poate completa.

| floresdemayo a răspuns (pentru LPCTSTR):

N-am spus nicăieri că sunt verificate de moderatori, înainte de a apărea pe site, dar sunt absolut sigură că vor fi eliminate de aceștia, dacă se constată că au încalcat regulamentul.
"Ei le deschid ușa"... Normal că ei au ușa deschisă pentru toți. Fiindcă toți sperăm să avem în jur, oameni civilizați. Educați. Așa cum și tu îți poți deschide azi sufletul cuiva, iar mâine, acesta să te înjunghie pe la spate. Fiindcă oamenii sunt imprevizibili. Nu îi poți 'monitoriza' pe toți, însă încerci să faci tot ce e posibil omenește, pentru a păstra o atmosferă calmă, plăcută.

| T0T a răspuns:

Degeaba blochezi IP că poți să ți-l schimbi foarte ușor. De aia sunt pe site-ul ăsta atâtea probleme. Poți doar să identifici zona unde ar fi respectivul utilizator dar nu poți bloca toată zona că le iei și altora șansa să își facă cont. Încă nu existe metode de a bana permanent undeva pe cineva. Sau dacă există și nu știu eu, atunci nu se vrea.