| cristi202 a întrebat:

Se pare ca vechea vorba romaneasca "cind pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa". Se pare ca au fost destul trei zile sa lipsesc pe aici ca cineva sa isi faca de cap cu contul meu. Cunoscind destule din domeniul calculatoarelor, stiu cit de nesigur poate fi un cont pe vreun site. Unii din voi stiu ca niste romanasi de-ai nostri au spart codurile de acces de la Nasa si le-au lasat celor de acolo un mesaj in care ii avertiza sa isi schimbe sistemul de siguranta. Exista, si stiu asta de ani de zile, programe de spart parole, programe ce in citeva minute iti gasesc o parola pe net, deci, pentru cine vrea sa faca rau, nu e greu. Ca intotdeauna, e mai usor sa faci rau decit bine. Si de aceea cind mi-am deschis cont la ING Bank, am primit pentru operatiunile de banking un digipass, un mic aparat de generat parole, datorita caruia, ai de trecut de trei "portite" pentru a-ti accesa contul, cei ce au acel digipass stiu despre ce vorbesc, si aceasta e pentru a mari siguranta conturilor, si acum inteleg pe deplin ce inseamna asta Fratilor, mi-a fost spart contul! Nu e nimic altceva decit o spargere de cont! Cineva mi-a dibuit parola si a intrat pe contul meu facind glume de post gust. Si aceasta in Ajunul Craciunului! Tinind cont de timpul in care l-a facut (tocmai de Craciun), de faptul ca nu ii pasa prin ce trec dupa incendiu, de reactiile voastre in legatura cu postarile facute, nu pot decit sa realizez ca e vorba de o persoana care ori nu stie ce face, ori da dovada de o rautate greu de imaginat. Ii rog pe cei care ma cunosc bine sa priveasca in urma la ceea ce am realizat pe acest site, de cind am venit am cautat mereu sa ajut, sa incurajez, sa sustin, sa ridic pe cei ce au avut nevoie, si nu o data, spre satisfactia mea am reusit. Am si avut polemici cu multi de aici, si e normal, pentru ca avem dreptul sa avem puncte de vedere diferite, dar cei cu care am avut polemici stiu cum sunt, ca nu i-am jignit, ca i-am respectat in tot ce spuneau, si cautam sa cistig discutia doar prin forta argumentelor. De aceea am si ajuns sa fiu respectat aici intr-atit incit unii din ci cu care am avut cele mai serioase polemici mi-au sarit mult in ajutor. Iar cei ce nu ma cunosc, e totul inregistrat, puteti citi la contul meu fiecare raspuns dat, si puteti afla ce om sunt, pentru ca am scris f multe despre mine, si scrisul spune multe despre un om, nu numai din ce scrie, ci si din modul in care scrie. Prieteni scumpi, o parola de cont poater fi sparta, si parola mea a reusit cineva sa o sparga, dar exista o parola, aceea a inimii pe care nimeni nu o poate sparge. Cei ce ma stiu, stiu ca caut sa fac binele aici, ca nu am umblat cu lucruri ascunse, si fie ca aceasta sa fie parola mea de acum inainte! Daca vedeti vreun cuvint rau, vreo injurie, vreo gluma de prost gust, vreo asa-zisa farsa, sau orice lucru rau, sa stiti ca nu acela e adevaratul Cristi202. Adevaratul Cristi202 e cel ce a ajutat atit de mult pina acum, acela care a stiut sa respecte pe cei ce cred altfel decit el, a stiut sa aiba o vorba buna sau un raspuns bun pentru oricine are nvoie aici. Nu m-am schimbat deloc, si fie ca aceasta sa fie "parola" mea de acum inainte - raspunsurile bune pe care le voi da si de acum incolo, asa cum le-am dat si pina acum. Si cred ca e o parola buna, pentru ca un om de o asemenea rautate cum e cel ce mi-a facut atit mie rau, cit si voua, nu cred ca e in stare sa faca bine. Americanii au o vorba: "garbagge in, garbagge out!" Daca ai gunoi in interior, dai si pe dinafara acel gunoi, ce ai inauntrul tau, dai si pe dinafara, ori, daca ai rautate, nu poti da afara decit rautate, deci cel ce a facut ce a facut nu cred ca e in stare sa faca ce am realizat eu pe acest site. Deci, sa stiti!, nu e de la mine, nu imi sta in fire, credincios fiind, am invatat de la Isus Hristos ca trebuie sa imi iubesc semenii, sa ii respect si sa ii ajut, si asta am reusit sa fac aici f bine, si de aceea pretuiesc extrem de mult TPU. Ar fi dovezi concludente ca a fost doar o farsa. In primul rind, Mihaela32, Caractere, Holiud, au fost useri care au venit lalocul dezastrului sa se intereseze. Si sunt deschis pentru oricine vrea sa vada casa arsa. Lucrurile s-au mai schimbat, caci am pus, cu ajutorul vostru termopanele, am inceput sa curat la ea, insa dezastrul inca mai e acolo, doua incaperi inca sunt pline de fum, probabil pina dupa Sarbatori, oricine vrea sa vada, sa ma sune, are numarul meu aici pe site, si voi fi la casa cind va vrea sa vina, casa aflindu-se pe DN1, la km 36 spre Ploiesti, chiar in intersectia cu drumul ce duce catre Izvorani, deci un loc extrem de accesibil. Mai mult, exista fotografii pe care le-am facut, si le voi posta, daca nu azi, miine sau poimiine in mod sigur, si am sa va dau si link-ul ca sa vedeti fotografiile realizate. Iar pentru cei ce s-au implicat mai mult sau mai putin pentru mine, aveti aceleasi lucruri pe care le postez aici intr-un mesaj pe care il veti primi de la mine pentru a fi sigur ca luati la cunostinta despre ce e vorba, dar mai e un lucru, exista totusi un "cod" prin care am comunicat aici, cod pe care il veti primi personal fiecare, pentru a sti sa deosebiti intrusul de mine. Cititi mesajul in intregime, si veti intelege! Multumesc mult Emei (si Mihaelei32 care m-a sunat mai apoi)care m-a anuntat ce se intimpla azi dimineata, spre stupoarea mea si a sotiei mele, multumesc adminilor care au stiut sa stearga acele postari, care, din cite am inteles, tot mai apar, multumesc tuturor celor ce s-au implicat in accidentul meu. Dar cu multumirile voi veni in acest sens la timpul potrivit, cind voi trage linie si voi putea spune cum si in ce mod am fost ajutat de voi. P. S. Si inca un amanunt demn de luat in seama: eu nu am cautat ajutorul cuiva aici, ci doar ceva de lucru. Voi, cei de aici ati vrut sa ma ajutati, si ati vrut atit de mult incit m-ati convins sa primesc! Deci si din asta se poate vedea ca chestia cu farsa e o rautate a cuiva care nu are altceva de facut de Craciun.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Poftim? Eu mesaje cu injuraturi? Nu fi ipocrita, doar ca sa incerci sa-ti iei apararea. Eu nu mai am alt cont, n-am avut niciodata de cand sunt pe site. Ti-am aratat, cu dovezi, ce fel poti sa minti, si tu continui s-o faci pe mirosonita.
Pe langa asta, ai avut post in care spuneai ca te retragi, urlai pe aici ca ultima virgina dezamagita, dar ai sters totul cu buretele iar acum continui s-o faci pe victima si cea inocenta, dar nici macar n-ai bunul simt sa pleci capul, atunci cand ti se aduc dovezi certe ca injuri user-ii pe privat (de link-ul ala am dat din intamplare, pe site).
Penibilo!
Aoleooo, mi-a dat ignore, nu-i mai pot raspunde separat.laughing
p.s. - cristi, astia sunt oamenii, cu ei defilam, vrem, nu vrem!

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine te-ai întors, Cristi!
Mă bucur că ai reușit să-ți recuperezi contul.
Nici măcar o secundă n-am crezut că acele întrebări în bătaie de joc au fost postate de tine. Și stai liniștit, nici ceilalți care te cunosc cât de cât nu și-au schimbat părerea despre tine.

Îmi pare rău însă că astăzi a fost spart și contul Emei: http://www.TPU.ro/......est-site/.

E deja prea de tot.
Mâine oricare dintre noi poate fi următorul...

| cristi202 explică (pentru NOname):

Of, ceea ce spui e prea de tot! Pacat ca un loc atit de frumos ca TPU, creat sa ne ajutam unii pe altii, si care de atitea ori si-a atins scopul, ajunge sa fie tinta unor "teroristi" informationali, caci cum altfel poti sa numesti pe cei ce fac astfel de lucruri?
Poate ca adminii ar trebui sa faca ceva mai mult in domeniul sigurantei site-ului, insa trebuie sa ii intelegem si pe ei, ca in ziua de azi exista destui care pot sparge orice cont.

NOname
| NOname a răspuns:

Ai văzut că ai o dublură care troll-eaza pe la Religie?

http://www.TPU.ro/......beste-ema/

http://www.TPU.ro/......t-de-bani/

Scrie la Contact și cere blocarea acelei poze (n-are voie să folosească poza unui alt utilizator), deși am văzut că acel cont oricum a fost deja suspendat, însă toate postările au rămas.

Baftă, Cristi, și sărbători fericite (atât cât s-o putea)!

NOname
| NOname a răspuns:

Cu toate astea în ultimele două zile avem două conturi sparte (și nu mă refer aici la clone, dubluri, ci la conturi sparte, conturile unor oameni ceva mai cunoscuți pe acest site, unde nu ai cum să nu-ți dai seama că postează altcineva în locul lor). Cum îți explici?

Și eu te rog să te abții de la a face postări, fără a cerceta în prealabil.

NOname
| NOname a răspuns:

Același lucru îți cer: Dovezi.
Ale mele sunt la suprafață și le vezi cu ochiul liber, dacă ai măcar puțină inteligență (iar tu o ai). Ale tale unde sunt?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deja am anunțat adminii pentru a interveni și pe viitor să prevină astfel de "nelegiuiri".
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| justitiarul a răspuns:

Nu trebuie sa te justifici deloc Cristi.
Avem incredere in tine la fel ca si pana acum.Niciun om cu capul pe umeri nu a putut crede in acele postari. Ajutorul nu l-ai cerut tu, noi am insistat sa deschizi acele conturi asa ca nu e vina ta!
Ma simt prost in fata ta, pentru ca ai trecut prin destula suferinta si nu iti mai trebuia inca una.Iti suntem alaturi in continuare si asteptam vesti bune.Stim ca muncesti dublu(la refacerea casei si la job)asa ca nimeni nu se intreaba unde esti tu cand vreun tampit nu are de lucru si se baga in viata unui om.Sunt convins insa ca se vor lua si masuri legale si voi insista ca administratia sa faca ceva in acest caz, iar vinovatii sa plateasca pentru ca din pacate observ ca spargerea conturilor pe TPU a devenit o regula, contul Emei fiind spart si cine stie al cui va mai urma.
Catalin ar trebui sa intervina urgent sa faca ceva!

| cristi202 explică (pentru justitiarul):

Stiam ca sunteti alaturi de mine, insa am vrut sa fie o confirmare clara ca nu eu sunt cel ce posteaza, ci ca totul e o gluma de prost gust a cuiva care nu are ce face de Craciun. Multumesc mult pentru sustinerea ta, pentru incurajari, si pentru tot ce ai facu pentru mine! A insemnat enorm!

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Îmi pare rău că ţi-a fost spart contul.Mulţi au început să spună"Ce om rău e Cristi", chiar şi eu şi prin această cale vrea să-ţi cer mii de scuze.Pentru un moment m-am bucurat că nu ţi-a laut foc casa, dar după aceea am văzut răspunsul lui NOname, încrederea ei în tine m-a făcut să-mi dau seama că într-adevăr nu eşti tu.Nu-mi pot da seama ce oameni pot fi, ştiind probleme tale ei le-au agravat.Din momentul în care nesimţitul ăla de hacker a spus că nu ţi-a luat foc casa toţi s-au oprit şi nu te-au m-ai ajutat din acel moment.Nu te-am cunoscut aşa de bine încât să-mi dau seama dacă eşti tu sau nu, dar eu nu mă pot ierta pentru ceea ce am spus.
Totuşi veau să-ţi urez un Crăciun fericit!(mii de scuze)

| justitiarul a răspuns (pentru misterioaѕa):

Pai tu erai prima care latra pe acolo.Cand nu esti sigura de ceva mai bine taci! Te bagi cam mult pe unde chiar nu iti firbe oala si a impresia ca iti place sa agiti spiritele! Asa ca nu mai face pe fata buna dupa ce dai cu oistea in gard cam des!

| cristi202 explică (pentru misterioaѕa):

Stai linistit, e OK, de aceea am intervenit acum, pentru ca stiam ca unii, care nu ma cunosc prea bine vor ajunge sa creada acele postari, si asta fara a avea ei o vina. Vina e in totalitate a celui ce mi-a spart contul si a facut ce a facut, la tine, ca si la altii care au patit ca tine, e de inteles.

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Eu postez ce vreau! Însuşi Cristi ne-a confirmat că i-a fost spart contul.Ce vrei să cred? Îmi place telenovismul? păstrează părerea pentru tine.Am încheiat discuţia!
O zi plăcută!

| misterioaѕa a răspuns:

Îmi pare rău, dar nu am trimis mesaje obscene în privat de când sunt pe TPU.
Mă faci şi nesimţită? Atât îţi permite gândirea ta.Dovezi? Nu sunt!

| Flav a răspuns (pentru misterioaѕa):

Nu sunt dovezi? Da' asta ce-i?
http://www.diigo.com/item/image/24l85/9b6y

| misterioaѕa a răspuns (pentru Flav):

Da? De ce nu dai mesajele care mi le-ai dat tu cu înjurături?
Că m-ai enervat în ziua aia de nu mai puteam! M-ai făcut în tot felul.
P.S:SherlockHomeless este contul tău.Acum mi-am dat seama de ce te iei de mine...Aşa te-ai luat totdeauna.Am încheiat discuţia.

| TotLora a răspuns:

Buna Cristi si daca sarbatoarea Craciunului a trecut iti urez zile senine si putere sa te pui pe picioare cat mai repede.
Nu stiu postarile am intrat doar pe niste raspunsuri de unde am vazut cat de cat despe ce vorbesti. Calar nu as fi crezut in ele, esti vechi si se vede cinstea si bunatatea ta sa nu mai spun de faptul ca pe userul Holiud il cunosc personal si daca el a fost la tine si te-a ajutat este limpede necazul vostru. Dar oamenii sunt rai multi doar din prostie sinu ii putem schimba noi aici virtual.
Numai bine.

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

L-am raportat si eu, dar eu consider ca aceste intrebari ar trebui pedepsite cu stergerea contului si banarea IP-ului. Asa ceva este inadmisibil!

| stejara2 a răspuns:

Buna, nu stiu ce postari, caci abia acum am vazut si eu link-ul, au mai fost cazuri de spart parolele, vezi cazuri celebre pe aici, nu le numesc, stie fiecare dintre cei vechi!
tot ce vreau eu sa spun, e ca noi, cei de aici, stim cand,, cineva"posteaza in locul altcuiva:pai zi si tu:un om integru ca tine sa se apuce dintr-o data sa injure, sa vorbeasca aiurea? Asta n-o mai cred!
Asa ca sunt alaturi de tine, la multi ani!

| cristi202 explică:

Da, exista si o clona a contului meu, pe nume Cristy202, deci cu "y" in loc de ultimul "i", si a pus si fotografia mea acolo, insa mi-a fost spart contul totusi, pentru ca am vazut ieri cind am intrat pentru prima oara de la cele intimplate pe intrebarile mele ca exista intrebari porcoase puse la Religie, dar sterse din fericire de admini, insa ele totusi apar la intrebarile mele, insa fara linkul care sa duca la inttrebarea propriu-zisa. Deci e clar ca contul mi-a fost spart.

| cristi202 explică:

Iata si imaginile cu ce a ramas de la incendiu, pe care vi le-am promis. Cine vrea sa le vada, le poate vedea la https://picasaweb.google.com/100728211866412174947/IncendiuCasa. Ma bucur ca totusi cei mai multi dintre voi au realizat inca de la inceput ca e vorba de o farsa de prost gust.

| NOname a răspuns (pentru cristi202):

Da, chiar sunt imagini şocante... Adevărat dezastru...
Sinceră să fiu, e mai grav decât îmi imaginam.

P.S. Picturile din albumele de lângă sunt ceea cu ce te ocupi? Foarte frumos. Îţi doresc ca la anul să-ţi poţi picta propria casă!

| NOname a răspuns (pentru cristi202):

Sărbători fericite şi un an nou mai bun!

| cristi202 explică (pentru NOname):

Da, a fost grav. Atit de grav, incit acum, cind dau de mirosul de fum, oricit de slab ar fi, intru in alerta, si nu o data de cind a fost incendiul am avut visuri cu flacari ce ardeau sau imi veneau in minte imagini de-a lungul zilei. Acum insa e bine, am trecut de faza in care puteam ramine cu urmari negative la nivel psihic, am inceput binisor sa imi revin.
Picturile sunt ocupatia mea. Nu toate sunt ale mele, unele sunt luate direct de pe net (mai putine din ele), altele sunt luate doar incaperile cu peretii goi, si eu am pus lucrarile mele acolo (cele mai multe), iar altele sunt chiar lucrari executate de mine.
Multumesc mult pentru urare. Asa sa fie! Este posibil! Avind in vedere ca nu avem unde sta, stam inca la manastire, si ca primarul comunei a fost sa vada dezastrul, iar sotia mea lucreaza ca invatatoare intr-unul din satele comunei, deci e un drept al ei, cred ca putem primi ceva pamint pentru a construi ceva acolo. Primaria da pamint celor ce vor sa se stabileasca in zona, celor ce vor sa isi faca buletinul aici, si sper ca sa primim si noi, vom vedea imediat dupa Sarbatori, cind voi merge la primarie.
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

| carpediem a răspuns:

Cristi nu lasa sa se adauge durerea adusa de sadicii astia cu spargeri de conturi, la durerea adusa de incidentul nefericit prin care treci. Bucura-te de familie si sper ca sunteti sanatosi, sa ai puterea sa-ti revii. Imi pare rau ca din pacate nu am cu ce sa te ajut, financiarul nu-mi permite acum si as fi vrut sa ofer fapte nu vorbe. Multa sanatate tie si familiei tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cunosc amanuntele pentru ca n-am vazut postarile de care vorbesti. Oricum, am vazut link-ul lui Noname si iti dau acelasi raspuns. Se poate afla relativ usor cine ti-a spart contul si de unde posteaza. Sa descoperi cine ti-a spart parola si unde locuieste, e o chestiune de maxim citeva ore (daca e bun si stie sa te trimita pe piste false), sau de citeva minute daca e novice.
Cit priveste necazul tau, totul e bine cind se termina cu bine. Uite ca sint oameni sufletisti care la nevoie ti-au sarit in ajutor si in curind o sa treci hopul. Ma bucur pentru tine si cinste celor care ti-au intins mina. E bine sa stii ca intr-o lume meschina si egoista exista si... Oameni.

| JelliReloaded a răspuns:

Stai linistit, Cristi! Era evident ca nu tu ai facut acele postari porcoase. Trollul respectiv are greseli gramaticale, pe care tu nu le faci in mod obisnuit, deci se vede cu ochiul liber ca era cineva neexperimentat care si-a facut de cap.
Tu sper ca ti-ai mai recuperat din lucrurile arse si ca s-a imbunatatit situatia.
Numai bine!