Apache
| Apache a întrebat:

Sondaj :

Cui ii place oracolul TPU?

Cine crede ca este doar o risipa de timp?

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Site-ul este bazat pe întrebări, o întrebare în plus nu cred că mai este risipă!
Pa, pa.

Apache
| Apache explică:

Oracolul in sine ar trebui sa fie completat de intrebari formulate de useri....nu de,, surveys,, puse doar pentru profit.

Ar fi normal ca toti sa avem propriile intrebari, asta e tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

De acord, sau macar sa ma pot diferentia de useri, raspunzand cu propriile mele cuvinte la intrebari.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, cu propriile cuvinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Sau macar copy paste de pe forumurile chinezesti unde se vorbeste mandarina! eh, ceva acolo...

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing sau asa, da
Pff, romanii astia nu au pic de imaginatie ...stiu.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e doar un sondaj, asa ca poti raspunde ori poti ignora!
O seara bunahappy

| FlyingSoul a răspuns:

Pentru cei ce nu raspund sincer incercand sa para virtuosi (persoane gen "buze de rata" si "baiat bun") e o pierdere totala de vreme. Dar pentru restul e putin mai usor, in ceea ce priveste socializarea si gasirea punctelor comune/contradictorii intr-o conversatie.

| Kaℓi a răspuns:

Mie nu-mi place, am si renuntat sa mai raspund sau macar sa citesc intrebarile... le vad totusi pentru ca apar pe undeva, dar trec peste happy mi se par niste intrebari irelevante, deloc "catchy"... si optiunile de raspuns sunt limitate, asa ca, nu! merci.
Ah, cica am de raspuns la 77 de intrebari big grin

| Lizzu a răspuns:

Cred ca te ajuta sa cunosti persoana intr-un fel, dar totusi o cunosteai mult mai bine daca era raspuns liber si nu variante.

| Iubibilăă a răspuns:

Este parerea ta. Daca nu iti place de ce raspunzi la intrebari?
O seara placuta.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare Apache.Mie imi place foarte mult oracolul TPU, o zi frumoasa sa ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e o mare risipa din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apache,tot respectul pentru activitate.Nu este obligat nimeni sa raspunda.Nu este o pierdere de timp atata timp cat acolo se castiga niste premii, gratuit.O seara buna.

| Apache explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat.

Dar majoritatea intrebarilor mi se par de-a dreptul puerile...si asta e mai mult o lipsa de respect la adresa inteligentei userilor.

De ce nu pot pana la urma sa faca un sistem in care toti putem adauga intrebari fara a mai fi nevoie sa le trimitem manual adminilor?

Ideea oracolului nu este rea...imi place sa le completez intrebari, dar numai daca au si un strop de imaginatie sau inteligenta.
iar aceasta imaginatie sau inteligenta poate fi veni din partea noastra...a userilor, daca ni s-ar da dreptul la libera exprimare.

| Apache explică (pentru anonim_4396):

Si la multi ani, respectele mele pentru tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Multumesc.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lingau pupincurist mi-a sters sau raportat raspunsul. Poti sa-mi zici in fata ca-s paranoic si atunci ramane credibilitatea ta impotriva argumentului meu.
Sa fie clar:
Nu e risipa de timp, e doar un sondaj facut in colaborare cu unele companii.
Au mai strecurat ei cate o intrebare copilareasca, dar vad ca multe intrebari au fost despre site-uri, telefoane, tablete, statut social.Mai pe scurt, toata treaba le este utila lor si in niciun caz copiilor, care sunt doar niste cobai.
Eu ii sfatuiesc pe cei care completeaza, sa ofere informatii eronate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apache, poate ai avut si tu suficient spirit de observatie ca sa vezi ca adevarurile mai misterioase sunt mereu sterse la aceasta categorie(pe motiv de irelevanta sau inducere in eroare dar asta doar pentru ca defavorizeaza imaginea administratiei, nu pentru ca nu e adevarat) si fara sa fie raportate de cineva din comunitate. Chiar Alexandra sau/si Cristina modereaza atent intrebarile pe aici, mai ales cele puse de cei cu statutul tau. Atat eu, cat si fanaticul, am fost stersi si nu doar la intrebarea ta.
Acum eu prevedeam ca asta se va intampla. Administratia TPU e prea previzibila. Asa ca n-are rost sa mai repet exact ce am zis inainte.

Apropo de oracol, cum o fi treaba cu tricourile care merge de ceva timp? De unde vin? Din portofelul administratiei? In acest caz nu inteleg de ce n-ar baga mai multi bani in mentenanta site-ului sau in imbunatatirea lui, doar stim ca loc de asa ceva e din plin.
Sau sunt bani inepuizabili de la sponsori care-si strecoara intrebari prin Oracol? Oricum ar fi, adevarul, sa zicem, ca o fi undeva pe la mijloc sau cu totul altul, faptul ca exista concursurile astea puerile cu oracolul, tricouri si mai stiu eu ce...e deplorabil! Site-ul asta are nevoie de atatea imbunatatiri...trafic are deja, la ce mai trebuie sa afectezi negativ si vietile unor copii zi de zi? Sunt copii. Nu e in totalitatea vina lor ca nu judeca. Ei cred ca e ceva extraordinar sa ai cele mai multe raspunsuri date intr-o zi si sa castigi un tricou. Faptul ca pot primi un titlu de "campion" e ceva minunat, ei asa cred.

Concluzie: Pe TPU nu e doar risipa de timp(pentru utilizatori) in afacerile administratiei, e chiar si risipa de bani(pentru admini). Ok, poate ca pe tricouri n-or da bani(sa zicem ca suporta site-ul ala partener 30 tricouri pe luna), dar tot nu au stiut vreodata cei de la TPU sa utilizeze banii eficient. Lucrul asta se vede de atatia ani dupa cat de bine a mers site-ul.

| Andeuta a răspuns:

Poate ca Oracolul face pulicitate si este o risipa de timp. Dar cei care sustin site-ul trebuiesc si ei sustinuti avand in vedere ca pe noi nu ne costa nimic, trebuie sa obtina si ei profit de undeva, de aceea mi se pare normal.big grin

| MEIALI a răspuns:

Imi place

| ihacoswhy a răspuns:

Mie imi place, e super tare, in fiecare zi astept sa vad ce intrebare ebig grin si in plus este o rubrica de imbunatatire a paginiiwinking

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Pai nu stiu ce rezolvam daca completam oracolul ala..Raspunzi la niste intrebari.Si ce castigi? straight face

| FionaFlower12 a răspuns:

Mi-e imi place oracolul TPU.Şi nu mi se pare o pierdere de timp...cât iţi poate lua să răspunzi la o întrebare?! P.S. părerea mea :-)

| DjYonutz a răspuns:

E frumos oracoll desi nu inteleg care e faza cu punctele?

| Skc a răspuns:

Cred ca presupune preocuparea timpului si ar trebui sa fie adaugate si intrebari de catre utilizatori!

| PPC a răspuns:

Mie imi place.