| maada18 a întrebat:

Sunt noua pe acest site imi puteti spune ce inseamna funda?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bine ai venit!
Funda este premiul virtual oferit de către cel care întreabă pentru răspunsul pe care-l consideră cel mai aproape de adevăr.
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

* pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
* pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
* atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
* pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

* primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
* al doilea - 40 de puncte;
* al treilea - 30 de puncte;
* al patrulea - 20 puncte;
* al cincilea raspuns - 10 puncte.
Mult mai multe poți citi la rubrica Intrebări frecvente, în dreapta sus a paginii principale.
Mari succese!

5 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Bun venit pe TPU!happy
Fundita este ca o rasplata pe care o daruiesti celui care te-a ajutat.Este un fel de "multumesc" pentru persoana care a raspuns folositor la intrebare.

Toata lumea se zbate sa le primeasca,deoarece cu cat mai multe fundite ai,este cat mai aproape de a devenii Expert TPU.

Dar mai exista si oameni folositori pe site, care nu raspund doar pentru a primi fundita, si pentru ca vor sa ajute.O fundita este egala cu 100 de puncte.
Fundita se da cand se considera ca sunt destule raspunsuri.In fata fiecarui raspuns este o medalie gri si daca dai click pe ea se face portocalie.Scrie nr. 1 pe ea. Dupa ce ai dat clock pe ea scrie:"Esti sigur ca vrei sa declari acest raspuns fiind raspuns castigator?" dai ok, si ai dat funda.
Sper ca ti-au fost de ajutor sfaturile mele.
Bye-bye!
Biby

| ImmortalQueen a răspuns:

Bunahappy

Fundita asta nu este altceva decat o recunoastere simbolica a ajutorului oferit de cel mai bun raspuns pe care l-ai primit. Asadar, atunci cand pui o intrebare si se aduna un numar suficient de raspunsuri, poti sa-l recompensezi pe cel care consideri ca te-a ajutat cel mai bine, facand click pe fundita gri din partea dreapta a fiecarui raspuns. Bye:*

| AnaEindragostita a răspuns:

Bun venit!
Funda este răspunsul care îți este cel mai de folos.
Funda se găsește la fiecare răspuns ( în dreapta lui) doar la întrebările puse de tine.
Funda poți să o ai când îi ești de folos cuiva de pe TPU.
Mult succes în comunitatea noastra!

| darielle a răspuns:

Bine ai venit!
Daca dai un raspuns bun la o intrebare, cel care a postat intrebarea iti va da funda.
funda=raspuns castigator
Daca cineva iti da funda inseamna ca raspunsul tau este castigator.
Funda este răspunsul care îți este cel mai de folos.
Funda se găsește la fiecare răspuns ( în dreapta lui) doar la întrebările puse de tine.
Funda poți să o ai când îi ești de folos cuiva de pe TPU.

Si inca o data, bun venit!

| Carmen a răspuns:

Funda=raspuns castigator