Voteaza Utilizatorul Anului 2014!

Am incheiat etapa nominalizarilor, asa ca astazi deschidem sectiunea pentru votarea Utilizatorului Anului 2014!

Iata-i pe cei dintre care puteti alege din contul vostru sau de pe www.tpu.ro/alege-utilizatorul-anului, dupa logare: bursuc001, caramela, darrio2007, faramatania, floresdemayo, kodrutz, neutrino, suntseriosFelicitari tuturor pentru calificare!

Am pastrat acelasi sistem ca si in trecut:

 voteaza utilizatorul anului

- puteti vota doar daca aveti cel putin 50 de raspunsuri si 15 zile pe site. Altfel, sectiunea va apare in cont cu urmatorul mesaj: "Ne pare rau, dar inca nu poti vota pentru alegerea utilizatorului anului. Ai nevoie de 50 de raspunsuri validate si 15 zile de la crearea contului. Daca atingi numarul de raspunsuri pana pe 16 decembrie, vei putea vota si tu."
- fiecare utilizator eligibil poate vota o singura data, un singur utilizator din lista
- votul este secret
- numele utilizatorilor din sectiunea de votare sunt afisate aleatoriu, in alta ordine la fiecare utilizator logat
- valorile punctelor acordate votului unui utilizator:
pana in 100 de raspunsuri - 1 vot = 1 punct
100 - 500 de raspunsuri - 1 vot = 3 puncte
500 - 1000 de raspunsuri - 1 vot = 5 puncte
peste 1000 de raspunsuri -1 vot = 10 puncte

* un expert primeste un bonus de 10 puncte la vot.

 Votarea se va inchide pe 16 decembrie, la 13.00. Pentru ca a fost un dar apreciat si util in anii trecuti, pastram ca premiu un eBook Reader Kindle.

25 răspunsuri:
| TPU.ro explică:

Va multumim pentru sesizare, am schimbat poza si acum apare si suntserios.

| baru a răspuns:

Floresdemayo...esti un om minunat. Meriti tot respectul. La multi ani!

| floresdemayo a răspuns (pentru baru):

Admirația e reciprocă. An Nou Fericit, baru. Și mulțumesc!
http://i.imgur.com/ORtlKcV.gif

| OnuOnulică a răspuns:

Cred ca o sa castige bursuc001 dar as fi vrut neluL. Oricum si bursuc merita foarte mult...as fi dezamagit daca ar iesi altcineva din cei nominalizati.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cristina&Alexandra, aleg să vă scriu aici, nu pe adresa de contact. Am văzut aleșii, felicitări tuturor, însă pentru că pe lista celor opt finaliști, nu se află un OM care își merita pe deplin locul aici, un om care s-a implicat total, ani de-a rândul, dezinteresat, frumos, cu profesionalism, care a reușit să ofere 4oooo de răspunsuri de calitate, și poate, tot pe atâtea, prin mesaj privat, acolo unde i se cerea ajutorul, un om care dacă a absentat, a absentat poate tot din vina noastră, a celor care nu am știut să-l apreciem la momentul potrivit.
Solicit anularea participării mele și în locul meu să fie, cel care merită cu adevărat să se afle în această listă, NeluL. Chiar dacă credeti că nu se încadrează în regulament, luați în considerare anii în care s-a implicat, mai mult decât era necesar. Cred că avem, vis-a-vis de NeluL, o datorie sufletească de a-l păstra lângă noi. EL e cel care merită cu adevărat acest premiu. Dacă voi nu i-l oferiți, singurul premiu pe care noi i-l vom putem oferi, e prietenia și admirația noastră continuă. Și el, cu prezența lui aici, va fi întotdeauna darul nostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Este NEDREPT fata de simpatizantii tai sa renunti la "concurs" doar pentru ca nu-ti convine tie ca nu concurezi si cu neluL. Nu-i nimic, acum ai sanse mai mari ca sa castigi. laughing Tot raul spre bine.
Utilizatorul Anului e pentru activitatea dintr-un an, asta e! Sa schimbe cei de la TPU un titlu mentinut ani de zile doar pentru a face exceptie cu neluL anul acesta? N-ar fi normal oricat ati incerca voi sa enumerati niste asa-zise argumente.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Draga Flores,frumos gestul, dar sunt sigura ca ati incapea foarte bine amandoi! Nu nevoie sa renunti la locul tau in concurs!
E clar ca Nelul s-a implicat trup si suflet pe acest site, a ajutat multi oameni!
Nu stiu care e cauza pentru care a incetat activitatea!
Nu am votat inca, astept sa-ti raspunda Alexandra.
Poate daca va vedea ca are sustinatori, se va mai gandi!

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Regulamentul siteului e doar un regulament de interior, nu un ordin, nu o hotărâre apărută în Monitorul Oficial, ci un regulament la care se putea reveni, modela, care putea fi mai tolerant, nu atât de rigid, neschimbabil și neînduplecabil, fiindcă e inadmisibil să (ne) trădăm oamenii cu adevărat valoroși de pe site.
Dar, ca să-l asemeni pe NeluL, cu altcineva, e ca și când te-ar asemăna pe tine cu Coana Chirița, varianta masculină, căruia îi place circul oratoric și hazul. Categoria trivia/amuzante o găseai, undeva, pe coloana din stânga. În alte circumstanțe, poate, ți-aș fi admirat umorul, dacă ai fi știut să renunți la asocieri, inabil alese.
Când cineva e prea bun și are admirația multora, viscolesc invidii, iar ispita de a-l judeca e de nestăvilit.

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce să mai zic? Sper să se răzgândească măcar, fondatorul siteului, Cătălin Teniță. Îl rugăm și sunt sigură că o nouă schimbare în regulament, va aduce bucuria multora.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

DA! Sa speram ca cei de,, sus'' urmaresc dezbaterea noastra!
Am vrut sa plec de pe site inca de acum 2 luni, dar am aspteptat sa-mi exercit dreptul de vot! Oricum nu stiu cine imi va simti lipsa!

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Mai răzgândenilor lasati lucrurile asa cum au cazut, nu mai pledati pentru cai morti. Regulamentul e lege aici si unde-i lege nu-i tocmeala.

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Iată-te înviat. Ai apărut! Deci, posibilități există. : ))

| neutrino a răspuns (pentru floresdemayo):

Felicitari, subscriu acestei idei.

| floresdemayo a răspuns (pentru neutrino):

happy

| kar1GaNNN a răspuns:

Sper sa castigi caramela happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati-va ma la o parte! Victor Ponta, Ponta iese! Gata, nu mai cititi! rolling on the floor

Ponta sau neluL tot aia! laughing

Ani de zile neluL a fost nominalizat si a fost intotdeauna aproape sa castige. DAR NU SI ANUL ACESTA! Bagati la cap ca Utilizatorul Anului e un titlu oferit pentru activitatea desfasurata in timpul anului respectiv. Cei de la TPU au fost indreptatiti sa nu-l puna pe lista.

Si plus ca oricum eu ma bucur. Nu l-am agreat niciodata pe neluL si nici pe Ponta nu l-am agreat. neluL, ca si Ponta era un utilizator Expert la copy-paste in multele sale raspunsuri considerare profesioniste de catre toti fanii sai.
La polul opus se afla Kodrutz si suntserios, in sfarsit niste useri mai "technocrati" (si astia chiar sunt IT-isti) care sa reprezinte titlul de User al Anului.

As mai zice destule, dar nu vreau sa supar mai mult fanii lui neluL care il vad intr-un singur fel: zeu al TPU.
Eu cand l-am vazut pentru prima oara in 2010 m-am temut enorm de cursul TPU si nu prea m-am indoit...chiar a dus-o cam rau.
E adevarat, in esenta omul a ajutat lumea pe aici, poate cel mai mult, dar niciodata cel mai bine. Ponta a dat mereu tarii ceea ce si-a luat el la sfarsit. neluL a renuntat insa mai devreme. Totusi, anul acesta poate chiar iesea. Asta e! Iese caramela rolling on the floor laughing rolling on the floor laughing

| FastAndFurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un raspuns tipic securist, diversionist. Ai vreo scoala sau e doar talent? Faci niste asocieri hilare cu un " erou alneamului " ca sa-l discreditezi pe Nelul, pe care nu-l suporti si te bazezi ca fiecare va inregistra la fel ( macar cate ceva acolo, ca la orice calomnie ).

Aici nu e Constitutia Romaniei ca sa fie imbatabila, ci un regulament care putea fi ocolit sau interpretat mai elastic. Da, ca sa castige Nelul. Pentru ca merita. Punct.

| sappy a răspuns:

Am votat dintre cei prezentati, dar ca o nelamurire de ce utilizatorul Nelul si altii nu au fost selectati macar? Ei au primit multe voturi pe intrebarea cu nominalizari!

| TPU.ro explică (pentru sappy):

Din pacate, NeluL nu a indeplinit conditiile de calificare. El nu a avut minimum 20 de raspunsuri / luna timp de 6 luni.
Echipa TPU.ro a validat o parte dintre nominalizari, in functie de numarul de raspunsuri postate in 2014, calitatea lor si conduita generala a userilor (numarul de raspunsuri sterse / suspendari/avertismente etc).

Alexandra - TPU

| LTAA a răspuns (pentru TPU.ro):

Eroare, in locul lui suntserios, apare a doua oara bursuc001.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LTAA):

Si la mine la fel (am spalat ochiilaughing )

| FastAndFurious a răspuns:

Sustin punctul de vedere si argumentele lui Flores in ce priveste absenta nemeritata de pe lista finala a lui Nelul ( nu ma alatur insa propunerii ei de a fi inlocuita de pe lista ).

Ani de zile Nelul a avut mii de raspunsuri de real ajutor, date cu profesionalism, aparent fara efort si cu acea placere si implicare pe care o intalnesti doar la oamenii generosi, inteligenti si dedicati carora le multumesti sincer dincolo de verbalizare.

Mi se pare revoltator ca acum adminii site-ului se cramponeaza de o chichita birocratica obscura care putea fi neglijata si permit astfel o mare nedreptate. Hai sa nu mai vorbim de regulamente inguste cand acest premiu putea fi dat si fara vot lui Nelul pentru tot ce a facut aici pe TPU.

In fond generozitatea spiritului si meritocratia sunt valori pe care le promoveaza TPU si pe care le asociem si cu Nelul. Nu e singurul, dar e printre userii emblema si acest premiu e meritat si nu doar reparatoriu.

Am votat, dar oricine va castiga o va face printr-o eroare morala.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Unde e suntserios?

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Chiar nu pot sa votez in necunostiinta de cauza
Eu nu am nici un fel de date despre nici unul dintre cei nominalizati... asa ca ma abtin.

| atlasscolar a răspuns:

Il votez pe "suntserios" fiindca imi plac raspunsurile lui