| xLove a întrebat:

La intrarea intr-o frizerie sta scris: "Ii barbieresc pe cei care nu se barbieresc singuri si numai pe ei."
Intrebarea e: Barbierul se barbiereste singur?

Răspuns Câştigător
| niko200 a răspuns:

Scopul acestui paradox este de a te pacali in a-ti limita procesul gandirii printr-un set de reguli limitate logic. Pentru a gasi rezolvarea trebuie sa gandesti „outside the box". Asta-i toata frumusetea provocarii la un paradox bun. Te pune sa mergi in cerc fara sa vezi vreo cale de iesire.

In loc sa-ti canalizezi toata atentia asupra barbierului, pune-ti intrebari despre sateni. In mod normal, unii dintre sateni se barbieresc. Din regula din enunt intelegem ca acestia se barbieresc doar ei insisi, si aici este capcana paradoxului. Regula barbierit/nebarbierit se aplica numai barbierului. Nu exista nici-o regula care sa interzica satenilor sa-i barbiereasca pe altii, inclusiv pe barbier. De fapt, si cei care nu se barbieresc singuri, ii pot barbieri pe altii, inclusiv pe barbier.

Asa ca in concluzie, ORICINE din sat il poate barbieri pe barbier.

| xLove explică (pentru niko200):

Imi place cum gandesti!

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Prea multă gândire, și-i vacanță.

| Mihaelaa98 a răspuns:

Da poate nu se barbiereste.

| niko200 a răspuns:

Barbierul e femeie.

| єχcєєℓ a răspuns:

Eh...greseala de exprimarelaughingAsa e romanul in zilele noastre.Dar nu ar fi o surpriza sa se barbiereasca singur.Depinde unde se barbiereste...

| mentholinks a răspuns:

Nu,barbierul in cauza se barbiereste la alt barbier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu laughing))

| ILoveTacos a răspuns:

Pai e un paradox. big grin
Cea mai logica rezolvare a problemei, desi tot ar fi in contradictie cu enuntul, ar fi ca oricine din orasul in care se afla frizeria il poate barbieri pe barbier.

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Hmmm....interesanta intrebare...cred ca se duce la alt barbier pentru a se barnieri! laughing

| CamiiBăă a răspuns:

Da.laughing