| Germistone a întrebat:

Am 17 ani si nana si cu nanul meu vor sa ma ia la ei in Germania de sarbatori. As putea sa zbor cu avionul cu ei cu acordul parintilor?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu declaratia notariala a parintilor, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica pe una din rudele tale ca insotitor major.

| mihai69 a răspuns:

Desigur, dacă ai declarație notarială din partea părinților.
Nu e nevoie să fii rudă cu însoțitorii tăi.

| Lorennn a răspuns:

Trebuie sa iti faca procura

| Germistone explică (pentru Lorennn):

Imi fac procura notarii? Am auzit ca pot calatori doar cu o ruda de pana in gradul 3...

| Lorennn a răspuns (pentru Germistone):

Trebuie procura indiferent. Te duci la notar si iti face procura ca sa poti merge

| QuelQui a răspuns:

Fara acordul parintilor, in nici un caz!
Cu declaratia notariala, in care ei sa fie mentionati ca insotitori. Nu este nevoie sa fiti rude (cu nasii, nici nu esti ruda).