| tonyc7 a întrebat:

Atunci cand patrunzi intr-un aeroport (in ziua plecarii cu avionul), avand la tine documentul printat cu achitarea biletului, la ce ghiseuri sau birouri trebuie sa te prezinti cu bagajele si respectivul document inainte de imbarcarea in avion?
Deci care ar fi procedurile inainte de imbarcare in avion?
Si se asteapta mult la coada?
Multumesc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum toate companiile aeriene fie ca sunt low cost sau de linie incurajeaza puternic sa iti faci check in online. Deci cand ajungi la aeroport ai deja biletul nu doar documentul care dovedeste cumpararea lui.

Primul pas e sa la mergi la ghiseul de check in al companiei cu care zbori sa lasi bagajul de cala daca e cazul, daca nu ai baga de cala si ai check in online facut poti merge linistit direct la controlul de securitate.

Dupa controlul de securitate urmeaza controlul documentelor apoi iti cauti poarta de imbarcare si astepti.

Da se asteapta mult la cozi. Totul tine de aerportul din care abori, perioada in care zbori, ora in care zbori.

Eu am stat in Otopeni si 2h la coada doar sa predau bagajul. Noroc ca am venit din timp.

Răspuns utilizator avertizat
| dragodana a răspuns:

Salut!
În afara de ce ti-a răspuns "suntserios" ti-as recomanda sa dai totuși pe la ghișeul de check-in pentru a afla numărul porții de îmbarcare.
În plus poți ruga o persoana de la coada sa te îndrume.
Prima oara când am fost intr-un aeroport(Otopeni), aveam idee ce trebuie sa fac, dar "m-am lipit" de o familie și ei m-au îndrumat și totul a fost ok.