| andreea_3169 a întrebat:

A fost cineva sa viziteze inchisoarea din Sighet Maramures? Eu Am fost in 2009 la aceasta fosta inchisoare sa o vizitez.si vreau sa spun ca ceea ce am simtit cand am intrat in acele"camere"a fost ceva dezastruos, simteam ca ma sufoc ca nu mai am aer, este o senzatie foarte aiurea, ceea ce m-a dus cu gandul la bietii oameni care au stat acolo si au suferit dejeaba. P. S Am fost insotita de parinti si de niste prieteni si ei au avut acelasi reactii. Abia am asteptat sa ies mai repede de acolo! GROAZNIC! Voi ce a\ti simtit?big grin

Răspuns Câştigător
| barbrastreisand a răspuns:

In inchisoarea respectiva au fost inchisi, pe vremea comunismului foarte multi oameni nevinovati, doar pentru faptul ca s-au opus regimului (Iuliu Maniu). In ziua de azi functioneaza ca muzeu si dupa parerea mea au comercializat-o prea mult. Insa se mai simte aerul de puscarie.

2 răspunsuri:
| Pitic a răspuns:

Sincer nu am fost niciodata intr-un asemenea loc, dar sunt sigura ca e foarte neplacut sa stai zi de zi ani si ani in aceeas camera care e de dimensiunea unei bai thinking
si gratii si. Imi pare rau de oamni care locuiesc acolo dar pentru ce au facut merita sa stea acolo.thinking unii. nu toti sunt vinovati happy

| Adry05 a răspuns:

Nu am fost niciodata, dar iti dau dreptate in ceea ce-ai spus:-s, stiu ca inchisorile mai ales cele vechi au un aspect nu prea placut. Ca de, era camere de tortura cum ar venii nu? Deci normal ca trebuiau sa fie infricosatoare, ca sa ii indrepte pe oamenii care au ajuns acolo [asta in caz de erau vinovati]. Oricum, pacat de aia care au intrat acolo desi nu au facut nimicsad, cu chestia asta chiar nu sunt de acordstraight face. Si-mi pare rau pentru eisad.