| Eusuntaici63829dj a întrebat:

Bună TPU.
Am nevoie de ajutor urgent!
Sunt fată, am 16 ani.
La școală am fost foarte batjocorită zi de zi și am ajuns să am o grămadă de temeri. În vara anului trecut am mers la psiholog, mi-am revenit cât de cât.
În septembrie am început liceul în clasa a 9-a. Primele 2 săptămâni au fost foarte grele pentru mine psihic, efectiv simțeam că mă sufoc, nu puteam să vorbesc o boabă și tremuram toată și aveam multe palpitații. (Nu era vorba de materii cât prin chinul în care am trecut la fosta școală).
Am vorbit cu psiholoaga și mi-a dat pastile dar degeaba mă simțeam din ce în ce mai rău.
Am stat o zi acasă după nu m-am mai dus deloc. După fiecare zi de liceu veneam acasă și plângeam. Cu psiholoaga nu am mai luat legătura fiindcă doar îmi dădea pastile și îmi spunea să mă duc la liceu.
De când nu m-am mai dus la liceu majoritatea timpului am stat în casă încercând să-mi revin.
Acum realizez că anxietatea și depresia mea s-au agravat mai rău.
Din septembrie vreau să mă reînscriu în clasa a 9-a dar îmi e foarte teamă să nu am aceleași reacții palpitații, temeri, tremurături, impresia că mă sufoc.
P.s. Toate astea nu mi s-au întâmplat decât după ce am fost batjocorită zi de zi.
Vă rog ajutați-mă am avut și gânduri de sinucidere, vreau doar să fiu din nou normală, vă rog ajutați-mă!

Răspuns Apreciat de Editori
| Yes a răspuns:

Bună. Sfatul meu este sa schimbi psihologul cu un psihiatru care are și competențe de psihoterapie. Ceea ce descrii tu poate evolua destul de rău. Comunitatea TPU nu te poate ajuta intr-atât cat o poate face un specialist. Ai sprijinul nostru însă ai nevoie și de ajutor specializat. Încearcă sa discuți și cu persoanele care îți sunt ție apropiate, cu părinții, chiar și profesorii. Ei te vor ajuta sa treci mai ușor peste și îți vei da seama ca nu lupți singura.
Și nu mai lasa niciodată pe alții sa te necajeasca sau sa îți provoace astfel de stări. Învață să te iubești pe tine și cauta mereu ajutor în jurul tău atunci când ai nevoie. Mult succes!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alta tara alta viata. Daca ai merge in uk vezi cat de treaba sant copii nu handicapati din Romania.

| Catrice a răspuns:

De unde știi ca la liceu va fi la fel?!?

| Eusuntaici63829dj explică (pentru Catrice):

Cred că n-ai citit tot dar e ok. Am fost 2 săptămâni și am crezut că mor. Aveam palpitații, tremuram, nu puteam să respir, nu mai zic că îmi tremura foarte rău vocea din frica de a nu se comporta și ceilalți cum au făcut cei din generală. Nici nu puteam să mănânc. Am 41 kg

| Catrice a răspuns (pentru Eusuntaici63829dj):

Am citit tot și ma refeream la liceu nou/clasa noua. Nu peste tot e la fel.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

Ce pastile ti-a dat?

| Eusuntaici63829dj explică (pentru Rd79):

Fevarin, Sedatif Pc. După a zis că dacă nu are efect le schimbă.

| Rd79 a răspuns (pentru Eusuntaici63829dj):

Esti sigura ca aia e psiholoaga si nu psihiatra? Din cate stiu, psihologii nu pot prescrie medicamente de genul Fevarin. Sedatif PC e homeopat, nu ai nevoie de reteta.

| Eusuntaici63829dj explică (pentru Rd79):

Da este și psihiatră

| Liviuuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Trebuie sa fii puternica. Apucate de un sport de contact,ceva sa iti dea incredere in tine. Si daca te mai batjocoreste cineva vei avea si armele necesare sa raspunzi. Continua vizitele la psiholog,dar alege altul care nu iti prescrie pastile. Nu se rezolva problemele lumii cu pastile. Sfatul meu incearca karate,tae kwan do,box, lupte greco-romane, orice gasesti in orasul tau, Pe langa beneficiile evident fizice care ti le aduce, vei avea si benefici psihice, o minte mai puternica si mult mai putine probleme de anxietate. Daca nu iti permiti abonamentul, incearca la cluburile de elevi, sau chiar si pe Youtube exista tutoriale sa te invete miscarile de baza. Incearca o luna de zile si vezi ce se intampla, poate o sa iti si placa happy

| Davidandrwi a răspuns:

Te înțeleg Și eu am anxietate socială și atacuri de panică.
Pe data de 19 mai 2018 eu am fost umilită de profesoara mea de chimie și de atunci mi-i sa agravat anxietatea
Sfatul meu este să nu lași această boală sa te conducă știu că este greu si eu am anxietate, te inteleg perfect

| Eusuntaici63829dj explică (pentru Davidandrwi):

Buna, ai primit mesajul meu?