| Heartless a întrebat:

Buna all
Cat timp dureaza pana este facuta viza si pasaportul pentru America?
Se pot face amandoua deodata?
Multumesc,

Răspuns Câştigător
| Darria a răspuns:

Viza este ceva ce pui pe paaport.Pasaportul se face separat, si este valabil pentru mai multe tari. Acesta e eliberat in cam 10 zile, dar daca vrei sa iti faci unul d eurgenta, platesti 100 de lei si e gata cam in 3 zile. Pentru viza de America trebuie sa te duci la ambasada Amercii cu pasaportul, si acolo ti se vor pune niste intrebari ca sa vada daca"merita" sa primesti. poti sa nu primesti viza, sau daca o primesti dureaza cam o saptamana pana ti-o face :*

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai faci pasaportul si apoi cu el te duci la consulatul American.Pasaportul il faci si in 2 ore la urgenta! In schimb viza de America dureaza... poti sa fi refuzata daca nu ai un motiv serios si in ambele cazuri primesti un raspuns de la ambasada in maxim 30 de zile.
Ambasada Statelor Unite anunta ca sistemul de acordarea a vizelor a fost simplificat. Cei interesati vor avea de completat un singur formular, nu 3 ca pana acum. Important este sa treaca si de interviu.

Inainte sa va faceti bagajele este bine sa stiti ca americanii sunt suspiciosi si vad in fiecare strain care le solicita viza, un potential imigrant. Cu alte cuvinte, chiar daca aveti dosarul in regula, plecarea peste ocean depide doar de ofiterul consular care va intervieveaza.

Asadar, trebuie sa-i demonstrati acestuia ca aveti "legaturi puternice" cu tara in care locuiti si ca in clipa in care va expira perioada de sedere in Statele Unite chiar va intoarceti acasa.

Daca ofiterului i se pare ca aveti ganduri ascunse va poate refuza viza. Au patit-o chiar anul trecut 25% dintre romanii care si-au depus actele.

Pentru acestia dar si pentrru restul doritorilor ministerul afacerilor externe a demarat o campanie de informare. De partea lor, oficialii americani promit ca vom obtine mai usor stampila mult visata si ne sugereaza sa completam on-line formularul.

Cat despre includerea tarii noastre in programul '' Visa Waver" care ne-ar permite libera circulatie in Statele Unite mai avem de asteptat. Romania nu indeplineste toate criteriile stabilite de partea americana.

| Adi2ro a răspuns:

Daca ai totul in regula pentru interviu (taxa, acte etc...) atunci, daca nu ma insel, in aceeasi zi iti zice daca iti da viza sau nu. Pasaportul trebuie facut inainte de asta. Fie ca e cel nou, biometric sau stil vechi, trebuie sa-l ai deja facut. Si din cate stiu dura cam 2 saptamani sa-l faca sau in regim de urgenta (platesti) il face mai repede.

Ai aici detalii despre viza:
http://www.vizeamerica.com/vizemunca/programare.html

| Ionela_Otylya_1992 a răspuns:

Eu am auzit ca dureaza 10 ani daca e vb de viza permanenta e adevarat