| 3xp3rtu a întrebat:

.am 17 ani si dupa ce termin liceul as vrea sa imi iau un an doi liber ca sa calatoresc in strainatate (a gap year)..si imi doresc lucrul asta foarte mult..singura problema pe care o intampin sunt banii..momentan strang bani dar nu o sa ma ajute foarte mult treaba asta fiindca leul este o moneda slaba..deasemenea planul meu era sa fac rost de a working visa in Australia si sa lucrez acolo cateva luni(se castiga foarte bine )pana sa aflu ca Romania nu se afla printre tarile norocoase care pot face rost de aceasta..si acum intrebarea mea este unde as putea lucra in strainatate cateva luni astfel incat sa pot castiga ceva bani frumosi si sa economisesc.Dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De working VISA in Australia poti face rost doar daca ai deja o facultate si o meserie care este pe lista lor de acceptare, da din astia fara experinta si fara o profesie clara, au si ei cu gramezile.
Working visa se obtine doar daca ai deja un contract semnat cu un angajator australian.
Vizele de Australia nu se mai dau demult asa de usor, din in an, vin tot mai putin si doar varfuri si experti care pot dovedii cu usurinta ca au realizat ceva, sau ca au avut rezultate spectaculoase, in domeniul pe care-l practica.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar inca mai ai de tras vreo 5 ani, sa-ti termini studiile in tara si apoi sa poti ajunge aici.

| sierra1 a răspuns:

Fa-te student (lasa gap-ul) si aplici pentru. work and travel in USA

| N0H4CK a răspuns:

Serviciile nu-ti vin asa pe tava, mai ales daca nu ai vreo calificare intr-un anumit domeniu. Gasesti pe internet joburi in strainatate, dar sa nu crezi ca vei da de lapte si miere. E greu la inceput, vei munci si ca incepator-necalificat, iar banii nu-s asa "frumosi" cum zici tu (acum depinde unde nimeresti). Am auzit ca a scos visa pentru Canada. Opteaza pentru acolo, intereseaza-te. Daca nu, cauti ceva in Germania, Anglia de munca la depozite, fabrici.
Sa zicem ca tu castigi 1300 euro pe luna. Din astia, 300/400 dai la chirie (daca esti singur), mancare 200, transport (depinde), plus de imbracat sau mai stiu eu ce de buzunar. Ramai cu 600/700 euro economisiți pe luna. In 5 luni faci 3000/3500 euro. Cred ca iti ajung de cateva calatorii. Succes!

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Eu îți recomand America Canada, apoi țările nordice