| NumeUtilizator20000 a întrebat:

Buna
Am 17 ani și vreau sa merg in vacanța in Turcia, dar nu cred ca pot intra pur și simplu pe teritoriul turcesc. Îmi puteți spune de ce acte am nevoie? merg cu iubitul meu (deci fara parinti)
Mulțumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de pasaport, cu termen de valabilitate de cel putin 6 luni de la intrarea in Turcia.
Pentru iesirea din Romania ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Turcia si indica un insotitor major, poate fi si iubitul tau daca are peste 18 ani.

| AnastasiaK a răspuns:

Iti trebuie pasaportul si procura notariala(acolo isi dau acordul parintii tai sa pleci din tara cu un alt adult). Asta numai in cazul in care iubitul tau e major. Nu ai cum sa parasesti teritoriul Romaniei(legal) fara acordul parintilor/tutorerului si neinsotita de un adult cat timp esti minora.

| IamR a răspuns:

Pașaportul si o cerere in care părinți tai sa fie de acord sa mergi deoarece nu ai inca 18 ani!