| Marinastjr123 a întrebat:

Buna.
Am posibilitatea de a imi lua dormitor direct din tren? Adica sa vorbesc cu cineva care lucreaza acolo cum ar fi in controlor sau ceva.
Iar ca sa ocup un dormitor am nevoie de ceva mai special cum ar fi un act de identitate? Ex la bilet de tren zici ca esti adult si ti-l da direct.

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Doar daca mai sunt locuri.
Dar te duci direct la insotitorul vagonului de dormit/cuseta.
Daca usa e inchisa (de obicei, asa este), urci in vagon clasa si rogi controlorul sa ia legatura cu colegul sau de la vagonul de dormit sau cuseta.
Nu ai nevoie de CI.
Atentie! Direct in tren, s-ar putea sa fie mai scump.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa ceva se rezerva dinainte. Online sau nu.

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

Ce e amuzant in raspunsul meu, Darrio?
M-am intalnit cu astfel de situatii si stiu ce spun.
A, ca pentru a fi sigur de pat e bine sa faca rezervarea anticipat, e una. Dar sunt cazuri cand nu ai de ales. Doar sa incerci.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Ai dreptate si tu.
Si daca nu gasesti in momentul cand urci in tren, ce faci? Dormi pe hol? Pentru asta exista rezervarile.

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

Daca a fost o urgenta, daca nu gasesti loc (si nu prea sunt), exista vagonul clasa. Dormi in scaun. Trenurile de noapte nu sunt doar din vagoane de dormit. Unele nu au nici un vagon de acest fel, ca doar nu mai suntem pe vremea comunistilor. sad sad

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Deci am ajuns la ce am spus eu. Dormi pe un scaun pentru ca nu ai rezervat din timp o cușetă.
O seară plăcută!

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

happy da, pe scaun. Nu pe hol.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

In vagonul de dormit, nu dormi pe scaun pe hol, pentru ca nu te lasă, mergi la vagon de clasa 1 sau de clasa 2. Cu fotolii normale.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate. Biletele se iau online de pe websiteul CFR-ului sau in gara, de la ghiseu.
In tren poti sa dai peste comisia de control si sa primesti amenda, daca urci fara bilet.