| PolarBearJohnny a întrebat:

Buna!
As avea si eu nevoie de ajutor. Am 14 ani, si fratele meu locuiesti in Coreea de Sud. As vrea sa ma duc si eu in vacanta de vara acolo 1-2 saptamani, insa este vreun mod sa ma duc singur? Cu aeroportul nu este problema, stiu bine engleza, ma descurc..problema este ca nu am 18 ani, deci ma duc ori cu parintii ori cu un insotitor. Biletul insa e foarte scump, deci am avea bani doar pentru un bilet... exista vreo cale sa ies singur din tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai pasaport si viza de Coreea de Sud, obtinuta de la ambasada acesteia din Bucuresti. Parintii tai vor trebui sa dea o declaratie la un notar public, autentificata de acesta, prin care isi dau acordul sa pleci in Coreea de Sud si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.

2 răspunsuri:
| luby a răspuns:

Da se poate, dar pe langa actele de la notariat cara sa ateste ca sa mergi singur trebuie sa platesti un insotitor de bord.