| kopli a întrebat:

Buna!
Caut niste cazari in strainatate. Dar atat pe Google cat si pe siteurile de specialitate, imi arata preturile langa care scrie "lei". Am gasit in Londra garsoniera cu 55 lei. E posibil sau este o eroare a siteurilor si de fapt e vorba de lire sterline?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu siguranta sunt mai multe motoare de cautare care fac conversia.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde ai cautat ca exista tot felul de fantome de siteuri. Cazare cu 55lei in Londra nici la tomberonul de gunoi nu cred ca gasesti. Uita te pe booking si acolo ai sa vezi preturile corecte

| kopli explică (pentru suntserios):

Te voi dezamagi, dar pentru booking se face prea multa publicitate. Stii cat adauga ei la pretul hotelierului? Prefer sa sun direct.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Si te te voi dezamagi, chiar cu printscreenuri in care iti arat doua exemple luate la intamplare care au preturi mai mici pe booking fata de pretul de la receptie. Nu e nicio publicitate prea multa.

https://imgur.com/a/ZvEGX

https://imgur.com/a/nncyu

De altfel in cele aproximativ 40 rezervari pe care le am facut pe booking in ultimii ani probabil doar la 1 sau 2 am avut un pret usor mai ridicat decat la receptie.

| kopli explică (pentru suntserios):

Iti tot place sa contrazici. La tomberon?!
Am stat acum doi ani in Paris la hostel, central dar pe "strada laturalnica" cu 8 € /persoana. 2 persoane in camera, eu cu sotul. Conditii excelente. Nu ne trebuia jacuzzi, spa, sau alte mofturi, ca nu am mers sa stam inchisi in camera. Am venit deja de la Londra. Unde, nu am stat in tomberon, ci la un fel de particular ce inchiria mai multe camere tip garsoniera intr-o cladire. Avea mai mult decat ne-am dorit si am platit... 11 lire/camera/noapte. Noi mergem sa vizitam si avem nevoie strict de cazare. Nu-i inteleg pe romanii care arunca cu banii in hoteluri de 5* cand nici nu folosesc ce le ofera aia. Doar sa se laude acasa ce cocalari sunt ei?

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Eu ti am explicat ca booking ul nu e teapa care crezi tu ca este.
Despre asta era ultimul meu raspunsul meu. Nu prea ai avut ce comenta acolo si ai divagat.
In rest, despre unde vrei tu sa stai e fix problema ta.

| kopli explică (pentru suntserios):

Serios? EU AM LUAT TEAPA CU BOOKING la o cazare in Sibiu. Sa-ti dau chitanta si oferta pensiunii "la receptie"? Da, chiar iti place sa te tot contrazici.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Da, te rog, poti sa imi dai. Merg des la Sibiu, sa ma feresc.

| kopli explică (pentru suntserios):

Sa te feresti de Booking, nu de pensiune. E langa gara.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Niciodata nu ma feresc de booking. Faptul ca tu ai luat o teapa odata nu inseamna ca eu trebuie sa renunt la ceva care ma ajuta si imi face viata mai usoara. Astept chitanta si numele pensiunii

| Ensiferum a răspuns:

Daca ai cautat pe booking.com iti converteste pretul la moneda selectata de tine in cazul tau lei. Pretul este corect.

| kopli explică (pentru Ensiferum):

Multumesc.
Am fost derutata pentru ca aici, in tara, o amarata de camera la pensiune nu este sub 100 lei.

| kopli explică (pentru Ensiferum):

Doar Booking converteste? Google plus nu o face? Totusi, scia "lei".

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Cu siguranta sunt mai multe motoare de cautare care fac conversia.