| ElizaMDam78 a întrebat:

Bună! Doresc să plec din țara însă nu am pașaportul făcut. as vrea totuși cat mai repede să îl fac, însă la mine în oraș ( Pitești ) programările sunt undeva prin Iulie iar dorința mea este undeva pe finalul lunii Aprilie sau Mai, știe cineva dacă îmi pot face pașaport în regim de urgență dacă da, ce anume si cat trebuie sa plătesc sau dacă îl pot face într-un alt oraș unde sunt programări prin luna Mai?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ai contract de unca in mana, poti obtine viza de munca in regim de urgenta!

| RxTx a răspuns:

Tu poti sa faci pasaport si la Buzau Braila bradov sibiu Bucuresti TARGOVISTE cauta si tu vezi ca e unnsite de programari online
Vezi pe unde e mai liber
Eu am brutnsa ajut pe cineva care tot asa repede dorea pasaport peste tot era ocupat si spunea peste cateva luni
Si am gasit la sibiu in 3 zile

| Vântulalb a răspuns:

Poti sa-ti faci oriunde in tara. Aprilie e cam gata. Nu uita de zilele libere.
Noi nu avem de unde sti unde e liber. Intra tu pe platforma si incearca. Incearca intai unde e aproape de tine sau unde poti ajunge usor.

| ElizaMDam78 explică (pentru Vântulalb):

Am făcut asta deja. stii cumva cum funcționează pașaportul de urgentă? Gen in cat timp expira?

| Vântulalb a răspuns (pentru ElizaMDam78):

Pasaportul de orice fel se poate elibera in regim de urgenta.
_Simplu/temporar, e valabil un an.
_Simplu electronic, e valabil 10 ani.
La diferenta de pret care este, merita sa iei unul pe 10 ani.

| haileewatson a răspuns:

Poti sa-ti faci pasaportul in alt oras.
Poti sa-l faci si in regim de urgenta.
Depinde unde vrei sa calatoresti. In Uniunea Europeana nu iti trebuie pasaport, doar buletin.

| ElizaMDam78 explică (pentru haileewatson):

In Uk. iar in cazul asta am nevoie de pașaport. În regim de urgentă cum funcționează? Nu am văzut nimic legat de asta pe site-ul de programari. ca dacă merge așa nu mai stau sa fac drumuri prin țara.

| haileewatson a răspuns (pentru ElizaMDam78):

Nu stiu cum functioneaza. Stiu doar asta: "Paşaportul simplu temporar este singurul document care se eliberează urgent, în termen de cel mult 3 zile lucrătoare de la data depunerii cererii, doar în anumite situaţii de excepţie, ce trebuie dovedite, după caz, cu documente din care rezultă motivele ce determină necesitatea şi urgenţa deplasării în străinătate."