| anonim_4396 a întrebat:

Bună, e cineva de aici care trăiește în America?
Dacă da, de cât timp anume?
În ce parte a, Americii exact anume?
În ce stat anume?
Cum e viața și cultura statelor unite de acum, și din 90 încoace?
Cum sunt oamenii din statul din care locuiți?
Ce vă place cel mai mult în statul în care locuiți, sau în America în general?
Vă gândiți să vă mutați în altă parte a Americii, sau să plecați difinitiv din America?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Statele Unite cuprind o multime de culturi si de religii. Asa ca: depinde foarte mult in cel loc din SUA si in ce grup social nimeresti.

Daca ai o slujba bine platita, este foarte bine in SUA. Dar daca te imbolnavesti, ramai fara slujba si fara asigurare medicala. Iar in SUA orice interventie medicala mai complexa costa de te usuca. Serios, exista familii care au ajuns la sapa de lemn pentru ca un membru al lor a facut cancer.

La TV a fost un medic rezident din SUA care zicea: la studii am acumulat o datorie de 400 mii de dolari. Daca eu mor maine, familia mea va plati aceasta datorie timp de trei generatii.

Scopul sistemului medical din SUA nu este sa aiba grija de tine, ci sa obtina cat mai multi bani din faptul ca te trateaza. Bine si aici sunt reguli. Daca ei fac ceva nereglementar, pot fi dati in judecata si platesc milioane. Deci mari manarii nu fac spitalele de medicina alopata, ca stiu de frica.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbesti de la Tv sau din auzite, tot ce ai spus este fals, nimic nu se intampla asa cum ai auzit.
Daca mergi si faci o facultate de medicina esti deja matur, dupa 21 de ani esti singur,nu mai faci parte din familia ta,ca urmare daca tu patesti ceva,atunci aia cu facultatea pierd,nu plateste bunicata nimic laughing.
Daca faci o facultate de medicina nici daca mergi la hrasvard nu dai atati bani laughing ala bate campii, poti face facultate de medicina si la una de stat, asta daca esti destul de bun.
Daca esti pe dinafara dar tii cu tot dinadinsu sa te faci doctor atunci platesti.
Daca faci o facultate de medicina, dupa ce iesi doctor, platesti scoala in cativa ani.
Nu vine nimeni sa te forteze sa dai bani pe loc, majoritatea care merg la facultate cu bani platesc banii aia dupa ce ies si au job.Deci familia lui nu plateste nimic,nici nevasta daca are,scoala facuta de cineva este doara scoala ta,iar chestia asta este valabila in orice tara din lume,chiar si in RO.
Daca ai o slujba bine platita si esti bolnav,ti se da liber,stai acasa,pana iti trece,dar ATENTIE esti platit normal.
Nu stiu de unde te informezi tu dar spui numai chestii false. Orice interventie medicala se plateste dupa ce a fost facuta,in america nu dai bani inainte ca la fufe laughing ca urmare daca ai asigurare e ok o sa plateasca asigurarea,daca nu ai platesti tu,sau poti sa nu mai platesti deloc,ramane ca tu sa decizi ce vrei sa faci.

Voi acolo vorbiti doara ce va arata aia pe la tv sau ce povesti va spun romanii de prin america.
Uite un exemplu de om, roman de pe aici sanatos, vorba vine, dar era sanatos, venea din Florida cu masina si ca romanu ala sa nu mai dea bani la motel a condus tot timpul, iar la un mom dat a cazut cu masina de pe un pod.Na murit,l-au luat aia lau dus la spital,lau reparat, tot ce avea rupt.
Asigurare nu avea, na platit alora nimic, ba mai mult la verificare acolo la spital au descoperit aia ca avea cancer la un rinichi, iau scos si rinichiu ala si na platit nimic pentru tot laughing
Na platit nici in ziua de azi, na venit nimeni dupa el.Alta persoana, mama unui prieten i s-a rupt un vas la cap, cazuse jos, misca, am luat-o eu cu nevasta prietenului astuia si am dus-o la spital.
Deci acu chestie la fata locului.Am intrat pe ia aia stii cum? Imediat, au duso ce iau facut, nu ne-a lasat inauntru normal. Aparea asa la cate o ora o asistenta si ne intreba daca are asigurare, noi am zis sa ne lase ca nu sintem curiosi laughing pentru ca nu avea asigurare.A venit aia de cateva ori, pana i-am zis ca n-are asigurare si ne-a lasat in pace.Mama aluia e sanatoasa acum, au salvat-o aia, Ia venit acasa factura 80 si ceva de mii de dolari laughing.Na platit nimic,le-a zis ca ea n-are de unde, asa ca aia au lasati balta.
Si mama astuia sta la el, deci locuieste la el, are acte aici, dar na platit nimic.
Spune-i aluia ce l-ai vazut tu la TV sa vorbeasca cu mine, sa intreb si eu unde a platit el 400 de mii si ce povesti mai spune.
Familii care au ajuns la sapa de lemn? Pai aia acolo erau de regula,deci au ramas tot la nivelul ala.
In America orice clinica,spital,cai privat,cai de stat, este obligat sa te primeasca si sa te rezolve, iar de plata vede dupa.
Ce pot ei sa iti faca daca nu platesti? Te pune la rau platnic, aia e tot, nici nu te dau in judecata macar, probabil ar pierde laughing dar te pune la rau platnic si timp de 7 sau 10 ani nu-ti mai da nici o banca bani daca vrei sa imrumuti.
Cunosc romanii care au facut asa, unia au facut investiti in diverse chestii, dupa au delcarat faliment laughing si banca a luat-o prin gura, dar timp de 10 ani a stat cuminte.
In America daca tu mergi la o banca si aia iti dau tie bani,iar tu nu-i mai dai inapoi,nu se baga guvernu sa te oblige pe tine sai restitui bani aluia,este problema lui,de ce ti-a dat bani si in ce baza.

Voi in RO vorbiti ce auziti la radio sant,plus ce va baga aia in gusa de pe la tv,adica povesti.
Alta chestie,daca faci cancer din ala naspa nu vad cum ajungi la sapa de lem,si aici ca mai peste tot in lume persoanele bolnave de cancer primesc mai toate gratuit,plus de asta nu esti milionar si gata ai ajuns la sapa de lem,pentru ca cancerul nu se mai trateaza,deci nu vad cum ajungi la sapa de care spui.
Ala ce era patron la Apple era miliardar,a facut cancer sia murit,dar na ajuns la sapa de fier macar laughing
Nu mai puneti bootu la rahaturile ce vi le arata aia.
Mai era unu ca vai sunt oameni care stau pe sub poduri laughing pai sunt,dar aia stau ca asa vor ei,nu ca nu ar avea unde sta.

stii vorba aia multi vad,dar putini si pricep.Una este sa vezi la tv si alta sa vezi realitatea.
Aici sunt facultati de stat,unde platesti doara ce maninci,cazare,dar aia trebuie sa ai oricum si ceva carti,in rest nu platesti. Daca vrei sa faci facultate la mai stiu eu ce scula de universitate si esti slab,atunci platesti.
Daca ai auzit sau vazut prin filme universitatile alea unde platesti bani greu, aduc si studenti care is f buni si pe care ii platesc ei sa vina la facultatea lor laughing nu plateste studentu, dar trebuie sa fii f bun, iti mai da si bursa, cazare, masa laughing
Deci despre ce vorbesti?

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Televizunea de care vorbesc se numeste CNN.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

CNN =Antena 3 de la romani,nu mai pune nimeni botu la vrajelile alora, ma refer americanii.
Si ala e tot post de tv, unde pui cai privat, aia trebuie sa faca sa spuna orice numa sa iasa bani.
Deci eu am spus una e ce vezi la tv si ata este realitatea, nu am spus la care tv, toate is la fel.

| relian a răspuns:

Pentru ce anume intrebi? Din vorbe nu ai cum sa intelegi mare lucru si nici din vizita asa odata,am fost si eu nu stiu unde si deja am vazut cum este viata acolo,nu merge asa.
Viata trebuie sa o simti,sa o traiesti ca sa poti spune dupa cum este.
Cand mergi in vacanta undeva,acolo totul este roz,ai masa,cazare etc platite,locul vizitat normal ca e frumos,altfel nu ar merge turisti acolo.
Dar viata din America cum am spus nu se refera la cladiri,la masini,la mai stiu eu ce,oamenii stau pe aici pentru ca simt ca traiesc,nu stiu este un sentiment pe care eu nu l-am perceput cand locuiam in RO,este un sentiment ciudat sa-i zic,esti liber laughing probabil pentru ca atunci cand gazsesti la tot pasu orice,cand iti poti permite mai orice,cand oamenii se poarta frumos peste tot,poate de aia acel sentiment ce zic.
Imi place statul in care locuiesc pentru ca are legi bune si pentru ca nu renunta deloc la libertatile si drepturile lor.
Oamenii din america is mai buni decat restul,ma refer ca om, respect, vivilizat, uman, cald, saritori sa te ajute etc.

| Catrice a răspuns:

Nașpa,nu-i de tinehee hee

| gabicoo a răspuns:

Da!
Unde: Ipotexas, Satele Unite ale Sucewey!
Decât timp: 50 de ani!
Cum sunt? Niște tzărani! N-ai cu cine!
winking

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Și eu care ma gândeam sa vizitez zona sad

| gabicoo a răspuns (pentru Catrice):

De ce nu vrei să vii la noi la SushiAwa? Ai ce vedea:
- Zona de agrement facută în zona inundabilă a râului Suceava;
- Ițcani - unul din cele mai rău famate cartiere ale Românicăi;
- Viceprimarul - fost șoarece pe Maxi Taxi;
- Răhătzei de câine, străzi murdare, etc. și
- Celebrul festival Bukownia Motor Fest unde marele premiu (o motocicketă Yamaha) a fost câștigat de celebra doamnă Teodora Munteanu - care în calitate de viceprimar a alocat 50.000 lei pentru finanțarea festivalului.

Mișto! Nu! Visit Bukowina! Visit SushiAwa - șiel mai japonej uoraș din Românica!

| gabicoo a răspuns (pentru Catrice):

Ițcani = ItzKansas!
Uitasem!
winking

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Ai vizit ălredi an oraș zilnic dă prin Bukowina șî nu mai vriau

| Legion7X a răspuns:

Las-o încolo de Americă, că mai bine este în România. Filmele vând fake pe pâine. Sunt oamenii care dorm pe sub poduri acolo, mulți stau prin chirii.