| Sandor12921 a întrebat:

Buna! Varul meu lucrează ca recepționer la un hotel, ieri, după ce niște clienți s-au decazat, după ce au plătit camerele, aceștia i-au dat doua sticle cu vin, spunând ca le-a plăcut felul lui de a fi, a stat cu ei la povesti seara, etc... treaba e ca șefa lui a văzut acest lucru pe camera, ca i-a dat sticlele cu vin și ca le-a pus in mașina, și i-a spus ca sa își pună demisia sau o sa îl dea afara ea, ca cică nu e voie sa se ia așa ceva "pe sub mâna" și ca ar fi trebuit sa refuze... credeti ca este legal sa îl forțeze sa demisioneze deși el și-a făcut treaba de recepționer?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Personalul HoReCa traieste - in mare parte - din bacsisurile primite de la clienti.
NIMENI nu le poate lua acest drept, mai ales ca salarul angajatilor este mizerabil (in jur de salarul minim pe economie).
Daca sefa varului tau nu stie acest "amanunt" si este gelos pe acele doua sticle de vin, atunci sa-si dea EA demisia, fiindca habar n-are cum functioneaza sistemul.

| Sara2 a răspuns:

Doamne. Eu am lucrat la recepție, primeam vin cafea țigari cosmetice chiar și bani. La recepție fiecare vine și oferă câte ceva recepționerului, iar proasta lui de șefă(nu știu cum a ajuns în postul ăla dar trecem peste) ar fi trebuit să știe asta. Nu poți refuza fiecare client în parte. Ori are ceva personal cu el, ori ar fi trebuit să vb cu recepționerii dinainte să găsească cumva o soluție de refuz când cineva oferă, și dacă ar fi primit după ce le zice să refuze categoric, abia atunci sa zicem avea o discuție cu el, dar nici atunci nu era un motiv de dat afară pentru că unii insistă rău de tot. Deci ca să răspund la întrebare nu, nu e normal, iar demisia nu ar trebui să o pună el, mai bine să îl dea ea afară, pentru că ar avea anumite beneficii

| Sandor12921 explică (pentru Sara2):

Astăzi l-a dat afara

| Sara2 a răspuns (pentru Sandor12921):

Ce pot sa zic, e o javră. Dar un șut în fund e un pas înainte. Cu siguranță va găsi un post mai bun

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este legal, dar ea poate face ce vrea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este legal. Trebuie sa-l dea afara ea, prin comisie disciplinara sau alta metoda.
Si eu am lucrat la hotel, iar la noi nu era problema daca primeam ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are nici un temei legal sa il demita, iar asta cu a zis sefa sa depui demisia, ar face bine sa nu astepte el si sa sune direct la ITM. Daca aia se fac ca ploua, sa povesteasca cu presa. Sigur se gaseste cineva interesat de o astfel de poveste.

| Frank51 a răspuns:

Faină povestea.

| dinaprilie a răspuns:

Poate sa il dea afara lejer in functie de ce scrie in contractul de munca, regulament de ordine interioara etc etc. faptul ca i-a spus totuso sa-si depuna demisia inseamna ca nu e tocmai "bazata". In plus daca el isi deune demisia nu are dreptul la ajutor de somaj si altee. Mai bine il da afara..pt el.