| Anonim34231 a întrebat:

Cand fac check-in-ul pe ryanair, daca vreau sa calatoresc cu pasaportul (am pasaport maghiar, facut la Cluj) imi cere tara de emisie la pasaport, ce trec? Romania?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai făcut pașaport de cetățean maghiar la consulatul maghiar din Cluj, dta ai dublă cetățenie, română și maghiară.
Astfel la urcarea în avion, te poți legitima cu un pașaport emis de poliția română, sau cu pașaportul dtale maghiar. Acesta a fost emis de statul maghiar, chiar dacă dta l-ai primit în Cluj.

| Anonim34231 explică (pentru sadrian46):

Exact, am dubla cetatenie, dar am ales sa imi fac pasaport maghiar la Cluj, si nu am fost sigur cu tara emitenta. Va multumesc.

| FreddieM a răspuns (pentru Anonim34231):

Dupa cum scrii, nici n-as zica ca esti ungur. Felicitarile mele pentru respectul adus limbii romane.

| Anonim34231 explică (pentru FreddieM):

Mersi, pai am facut scoala generala in maghiara, iar liceul cu facultatea in romana. Deci vorbesc si romana si si maghiara la perfectie.

| FreddieM a răspuns (pentru Anonim34231):

O curiozitate te rog.Scoala generala in Romania?

| Anonim34231 explică (pentru FreddieM):

Am facut scoala generala in Romania, pe sectia maghiara. happy

| FreddieM a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu stiam ca e posibil asa ceva la o scoala statala. Mersi de raspuns.

| Anonim34231 explică (pentru FreddieM):

De ce nu? big grin Exista scoli germane, franceze, de ce nu si maghiare. Np

| FreddieM a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu prea pricep eu de ce tocmai alea maghiare lipseau din invatamantul romanesc dar mersi oricum.

| Bizon95 a răspuns:

Nu am auzit de pasaport maghiar facut in Romania, dar ignor asta, poate e vreun consulat sau alt chestie de care nu am auzit

ce e ABSOLUT CATEGORIC este ca NICI O TARA DIN LUME *NU* POATE EMITE PASAPORT AL ALTEI TARI... PUNCT!

deci, daca ai pasaport maghiar, atunci tara e Ungaria, NU ARE CUM SA FIE ROMANIA!

| Anonim34231 explică (pentru Bizon95):

Pai este un consulat special, pentru ungurii din transilvania la CLUJ. DECI INFORMEAZA-TE. MERSI.

| Bizon95 a răspuns (pentru Anonim34231):

Pai, asta am scris, poate e un consulat de care nu am auzit

insa asta nu invalideaza ce am scris dupa aia, ca nici o tara nu POATE sa emita pasapoarte in numele altei tari

in plus, iti cam raspunzi singur(a), daca e consulat, atunci ala e consulat unguresc, deci apartine de Ungaria, deci tara emitenta e Ungaria

in alta ordine de idei, CHIAR NU SCRIE PE PASAPORT?!?
aici:
https://ivm.antenaplay.ro/thumbs/antena1/2019/01/12/3n0cnLbo7XY_2O.jpg
SCRIE MARE SI LAT, PRIMA LINIE DE SUS, ROMANIA, IN 3 LIMBI!

| Anonim34231 explică (pentru Bizon95):

Mersi de raspuns. M-ai lamurit. Macar un raspuns pe subiect.

| Bizon95 a răspuns (pentru Anonim34231):

Cu placere! happy

| Lucian4 a răspuns:

Autoritatile maghiare ti-au dat pasaportul, deci treci in rubrica Ungaria

Răspuns utilizator avertizat