| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un stat si o tara

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai conform dex
tara = Teritoriu locuit de un popor organizat din punct de vedere administrativ şi politic într-un stat;
stat = Teritoriul şi populaţia asupra cărora îşi exercită autoritatea această organizaţie

regis
| regis a răspuns:

Diferente esentiale nu sunt. Daca suntem insa foarte chitibusari, spunem tara atunci cand ne referim la teritoriu, iar stat cand il privim ca organizatie administrativ-politica. De exemplu nu vom spune "a parasit statul" despre cineva care a trecut frontiera, dupa cum nu vom spune "seful tarii" cand ne referim la presedinte.

| sese a răspuns:

Acelasi lucru; numai ca in limba romana "ţara" poate denumi si o parte a statului(regiune, zona)
Statul este o organizţie care-si exercita puterea asupra unui teritoriu si a unei populatii."Ţara" Oaşului -ca zona-face parte din statul Roman si se supune -firesc-legilor acestuia.

| mariusres a răspuns:

Nici una. "stat" e folosit in dimplomatie si in doctrina, iar "tara" e termenul obisnuit folosit de majoritatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In STATELE unite ale americii se face clar diferenta intre stat si tara. Cand este vorba de o organizare federala "statul" nu este echivalent cu "tara"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi diferenta dintre o tara si un stat. Puneti mina pe carte, copii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E grav.

| sleepersev a răspuns:

Tara este un teritoriu locuit de un popor organizat din punct de vedere administrativ şi politic într-unul sau mai multe state