| o0jocker0o a întrebat:

Care este diferenta dintre Stat si Guvern?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sensul cel mai larg statul este alcatuit din totalitatea organelor si institutiilor care isi exercita autoritatea intre frontierele unei tari, respectiv cele care fac parte din autoritatile legislativa, administrativa si judecatoreasca. Guvernul este numai unul dintre aceste organe, respectiv este organul administrativ la nivel central. Numai bine!

| catalin188 a răspuns:

Statu te include si pe tine o tara cu toti cetateni
guvernu o mana de oameni care conduc statu

| traveler a răspuns:

Stat-tara unde locuiesti Romania.Guvern:Cei alesi sa conduca acest stat, adica guvernantii (cei ce sunt acum se numesc guvernul BOC(asa se cheama guvernele dupa primul ministru). Statul ramane, guvernele se schimba odata la 4 ani in urma alegerilor. Apoi acestia iesiti invingatori isi aleg primul ministru ce isi alege membrii guvernului si isi pune oamenii lor in functii la ministerele:turismului,finantelor,interne,aparari nationale, invatamantului, sanatatii. etc.(poate am omis ceva insa este doar explicatie)Ei toti astia la un loc se numesc guvern.

| Takocska a răspuns:

Deci statul este tara Adica Romania
Guvernul Este care conduce Statul adica Guvernul Boc

| ghiCIne a răspuns:

Statul este tara; iar Guvernul reprezinta organul suprem al puterii executive într-un stat, consiliu de miniștri.