| MirceaCal a întrebat:

Care sunt cele mai sarace zone ale romaniei? Am tot calatorit prin sate in ultima vreme transilvania, maramures, banat, crisana si cum am tot auzit ca in mediul rural e saracie sunt uimit de ce vile si masini sunt in sate din astea mici

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia mergi in sate din Botoșani, Iași, Vaslui, Olt, Teleorman, Dolj

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Du-te în Moldova.

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te prin Dobrogea sau zona de sud (Giurgiu, Teleorman, etc.).

| Drimmero a răspuns:

Mergi prin Bistrita sa vezi acolo sate, mergi in Arges cum dorm aia in case langa rau cu caii in pod, Dambovita, Gurgiu, Muntenia in general, Moldova. Ardealul si partea vestica e mult mai ordonata la sate, pe acolo vezi vile, tigani d-aia cu mustacioara si palarie cum numara bistarii la poarta.

| OldSoul a răspuns:

Zone sarace... Nu oameni saraci...

Esti sarac doar daca nu vrei sa muncesti.

Da, sunt zone sarace... Daca esti prin zonele respective vei vedea ca nu exista mai deloc locuri de munca... Asta inseamna o zona saraca. Pentru ca nu ofera oportunitati/locuri de munca locuitorilor.

Cu toate acestea, daca oamenii respectivi sunt dispusi sa munceasca, sa faca unele compromisuri, o sa reuseasca si ei sa stranga ceva.

Toata chestia este la cate trebuie sa renunti pentru asta.
Majoritatea pleaca in afara...

De exemplu la mine in zona, locuri de munca nu prea sunt, si, cu toate astea, zona a inflorit peste noapte cu sali de jocuri de noroc, de pariuri sportive, cafenele, baruri... Si totusi... Locuri de munca, foarte putine.

| Sophieka a răspuns:

Lasand la o parte raspunsurile la subiect oferite de colegii TPU, eu vreau sa mentionez ca zonele sarace ale tarii noastre (si nu doar a Romaniei), este in fiecare metru patrat unde exista un om cu un suflet negru sau sarac mental (si aici nu fac referire la cei cu adevarat bolnavi). happy

| Kornuletz540 a răspuns (pentru Sophieka):

Dar oamenii cu suflet negru sau sărac mintal de care pomenești nu societatea îi creează? Tu nu știi că mulți dintre ei sunt așa din cauza traumelor și experiențelor trăite în familie, la școală, la muncă etc? Și că în urma acestora, ajung la rândul lor agresori, criminali, dependenți de droguri și tot cei din societate vin și îi fac cu ou și cu oțet că sunt niște monștrii.

| Sophieka a răspuns (pentru Kornuletz540):

Da, sunt de acord ca o parte devin asa datorita celor mentionate de tine, si asta am spus-o de curand unor vecini si politiei cand am luat apararea unui barbat care a consumat foarte mult alcool si a picat peste masinile noastre si urla pe jos apoi.

Dar mai stiu ca poti trece si prin traume, poti cere ajutor, sau poti sa te ajuti singur... Este o alegerea, nu toti reusesc, dar te poti straduii.

| anonimuIl a răspuns:

Alea sunt case și vile făcute de cei plecați să muncească în afară.

| 1234568807 a răspuns:

Pai si de ucraineni se zicea ca sunt saraci, dar ei vin la noi in tara cu masini mai scumpe decat casele noastre

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Din 44 milioane cât sunt ucraineni, ai văzut și tu pe cei 0.01% cu bani care au avut posibilitatea să plece și au ajuns la noi și ce concluzie ai tras tu?

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Din toate numerele de inmatriculare din ucraina, toate sunt masini scumpe si jeep-uri, asta inseamna 0.01%?

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Nu zic ca sunt toti bogati, dar foarte multi nu mor de foame, plus ca pe langa asta vin si isi deschid si afaceri aici

| Kornuletz540 a răspuns (pentru 1234568807):

Sper că nu te referi la absolut toți refugiații, pentru că dacă e așa, dai dovadă în primul rând de discriminare, în al doilea rând de un caracter jegos și slab de înger, iar în al treilea rând de o nesimțire pură românească ieșită din comun. Sper să primești ceea ce meriți.

| 1234568807 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Ce ai tata? ce te-ai aprins asa? du-te si lupta pentru ucraineni daca ti asa mult la ei

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Nu ai prins ideea nu?
Cine crezi că a fugit prima data din tara? Aia săraci sau aia bogați? Cine crezi că și a permis să stea 4luni în altă țară? Aia săraci sau aia bogați? Cum rahat ai ajuns tu la concluzia că ucrainierii sunt așa bogați văzând doar o mica bula

| Kornuletz540 a răspuns (pentru 1234568807):

Foarte frumos, dacă și tu îmi dai un astfel de răspuns. Eu doar mi-am exprimat opinia, nu mie drag de ucraineni, dar nu pot să suport cei inculți, spălați pe creier, ultranaționaliști și care comentează fără să știe contextul.

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Asa e, nu cunosc toti ucrainenii pe derost, dar din tot ce am vazut panacum, toti se plimba numai cu masini de ultima generatie, si pe langa asta, nu uita cat de jegosi erau ucrainenii cu noi inaintea razboiului, cand ne scuipau in gura ca nu ne suportau si au interzis limba romana la ei in tara, acum ei vin la noi si au numai beneficii, mai e putin si ne pun astia sa invatam ucraineana pentru ei, la cati prosti conduc tara asta nu ma mir

| 1234568807 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Cum adica ''si eu'' ai mai primit astfel de raspunsuri? Pai normal, si daca zici ca nu ii suporti, de ce ii aperi asa mult? nu cred ca sti cat de mult ne urau ei pe noi inainte, acum brusc le suntem un prieten apropiat, haha

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Greu de cap ești să îți mai explic odată. Laso așa.

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, oricum fiecare avem pareri diferite si nu ajungem nicaieri cu conversatia asta

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Nu e vorba de pareri. E matematica si logica pura pe care tu nu ai inteles o

| tonyc7 a răspuns:

Nicaieri nu exista saracie mai mare precum in judetele Vaslui si Teleorman!
Cei mai multi considera Vasluiul pe primul loc, dar e posibil sa fie Teleormanul.
Ar mai fi si alte judete sarace: Tulcea, Botosani, Buzau, Giurgiu... In general judete din Moldova sau Muntenia.
Singurele zone unde nu e saracie sunt Transilvania si Banatul (in Timisoara, de pilda, lumea de acolo pare sa traiasca cel mai bine in tara asta).

| MorcovMajestic a răspuns:

Muntenia si Oltenia dăăă