| DaciaRomania a întrebat:

Cate ore a fost cea mai lunga călătorie cu trenul ce ați făcut-o vreodată? Și pe ce rută?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

13,5 ore Salonta - Bucuresti. Pe vremea lui Ceausescu faceam sub 12 ore. Vai si amar!

| Solann a răspuns (pentru Salontanul):

Doar 1,5 ore in plus? Sa vezi pe alte rute! Zici ca s-a dublat timpul. Nu e asa, dar nici departe nu-i.
De la Suceava la Bucuresi se faceau pe vremea lui Ceausescu putin peste 4 ore. Acum nu scapi fara 6, 5 fara intarzaieri.

| Salontanul a răspuns (pentru Solann):

Eu am dat de pe site-ul oficial. In realitate pot ajunge si cu 12 ore intarziere. Asta vara am vazut asta pe ruta Timisoara-Bucuresti.

| Solann a răspuns (pentru Salontanul):

Da, asa este. Din pacate.
Si eu am avut o experienta de la Craiova spre Cluj. Din Bucuresti pana in Craiova deja intarzaiase 4 ore. Sa-ti spun cat a mai intarzaiat prin Defileul Jiului? Am ramas sa dorm in Deva ca nu am mai prins nici o legatura (din 3!) spre Cluj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iasi-Drobeta Tr Severin vreo 16 h

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Bucuresti-Sighisoara. Nu imi mai amintesc exact cate ore, cred ca 7.

| ReddY25 a răspuns:

Vreo 8, Roman(NT)-Rasnov(BV)în 2015

| haileewatson a răspuns:

Probabil 6 ore

| nukeyly a răspuns:

Cu CFR-ul te poti urca in tren si sa NU ajungi in 7 zile din diverse motive [ The Twilight Zone, fus orar, mecanic turmentat, lipsa de chef si implicare CFR - hai ca poti, lipsa sina cale ferata, lipsa cablu tensiune aerian > aici devinA OARE? aia cu Hauru ],
e bine sa ai la tine casco survival pak + aerconditionat portabil cu acumulator pe uraniu ca la submarine.

| gigite a răspuns:

Buc. NORD -aeroport OTOPENI!

| Gabryel85 a răspuns:

Iași - Buziaș, o eternitate:-)
Dar tu?

| MironMihaela a răspuns:

Iasi-Timisoara