| alexalexandrusincerul a întrebat:

Ce ati alege dintre un autocar care face 14 ore din Grecia in Romania luat dupa amiaza sau avion in dimineata urmatoare foarte devreme? Practic in ambele cazuri stai nedormit o noapte. Pretul e aprox la fel la ambele.

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Locuind in Grecia, am optat autocarul pana acum 2 ani, era mult mai ieftin decât avionul luat din Salonic. Cu toate ca la autocar ai șanse în loc de 12 ore (depinde de diatanta și destinație Grecia-Romania sau invers) sa se strice pe drum. Am pățit-o de 2 ori ca din cursa de 12 ore sa se transforme în 24-25 ore. Calvar. Autocarul ma lasă fix în orașul meu, cu un schimb in București. Dacă as fi optat in acea perioada, buletinul avionului dus întors era în jur 300 și ceva euro cu Tarom plus alți bani și distracție de la aeroport pana în Constanța.
De când avem masina personala, am renunțat la autocar și călătorim lejer pana în România.
De ceva timp, au apărut curse cu avionul mai ieftine, cum Taromul nu mai este și în locul lui au apărut companiile aeriene low-cost, pentru luna decembrie pentru România am cumpărat bilet cu 120 euro dus-întors pentru 2 persoane și alți 55 euro masina închiriată pe care soțul o va conduce pana la destinație. La avion doar cu bagaj de mana și restul bagajelor trimise cu autocarul pentru ca este mult mai ieftin.
Dacă este sa călătoresc singura optez pentru autocar, dacă este împreună cu soțul meu fie cu avionul ori masina personala. Nu țin cont de timp și de bani, ci ma modelez după cum îmi este mai bine mie.

| alexalexandrusincerul explică (pentru MihaelaDart):

Am inteles, dar cu avionul de ce nu ati merge singura?

| MihaelaDart a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Pentru ca m-ai dau bani și pe transferul dintre București pana în Constanța și ajungeam mai ieftin cu autocarul. Taromul din Salonic nu il gaseai niciodata ieftin ca pretul autocarului. Pana sa vina pandemia, biletul autocarului era la in jur de 60-70 euro, doar dus nu mai țin minte exact. Iar autogara era la 5 minute de casa mea.

| Violleta2022 a răspuns:

In toate cazurile as alege avionul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avion clar.
de ce sa stau 14 ore in autocar cand pot sta 1-2 ore in avion?

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu aș alege autocarul. E mai simplu."
Hehe, mai sunt unii care nu se descurca in aeroport in 2023

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Mdah, sau considera ca o ora la imbarcare plus zborul e mai putin decat vreo 14 pe drum. Si poate mai face vreo pana, atunci sa vezi distractie...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sau cand incep sa vomite vecinii de scaun ca au rau de masina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Haoleu, sa speram ca nu.

| johnnny123 a răspuns:

Clar avionul, mai ales dacă prețurile sunt similare.

O ora și jumătate în avion vs 14 ore în autocar, nu înțeleg care este dificultatea alegerii.

| gabicoo a răspuns:

Depinde de cât de aproape te aduce de destinația finală.
Din cauza condițiilor meteo avionul poate ateriza pe alt aeroport în timp ce autocarul te duce la destinația stabilită.
Eu aș alege autocarul. E mai simplu. Scapi de tot tămbălăul ăla de la îmbarcarea în avion plus că în autocar poți să moțăi în toată regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avion.

| Drake21 a răspuns:

Autocarul

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Conditiile in care stai nedormit conteaza?
acasa / pe drum?

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Aș alege avionul: durata e mai scurtă și experiența mai plăcută.
Dar depinde de preferințele fiecăruia.

| Anonim027 a răspuns:

Avionul,normal