| Kornuletz540 a întrebat:

Cum e când mergi prima dată cu avionul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Foarte palpitant, in special la decolare si aterizare.
Caci in rest, doar simti ca plutesti.
Cand ia viteza, simti o presiune care te apasa putin in scaun, dar nu e nimic de speriat.
Inainte de aterizare, avionul se va inclina usor (sau mediu) spre dreapta sau spre stanga de cateva ori, dar din nou, e ceva stablit si nu e nici un pericol - trebuie sa vireze cumva sa ajunga deasupra pistei.
La aterizarea propriu-zisa o sa simti un tremurat mediu, care s-ar putea sa te sperie putin, dar din moment ce ai ajuns deja la destinatie...
Daca ai norocul sa te afli pe unul dintre randurile 8-12, privelistea va fi maxima (pe urmatoarele randuri urmeaza aripile si vizibilitatea spre pamant e mai redusa)
Daca conditiile meteo sunt nepotrivite pentru zbor, de exemplu ceata puternica, furtuna, etc, avionul nu va decola deloc, sau zborul va fi amanat cu cat e necesar.
Teama trebuie lasata in urma, gandeste-te ca pilotii aceia stiu foarte bine ce fac, zboara zilnic minim un zbor, la fiecare 6 luni sunt testati si fac pregatire intr-un simulator (cei din zona noastra fac la Touluse din cate am vazut), pentru a fi pregatiti pentru orice eveniment neprevazut.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In timpul calatoriei, vezi peisajul de sus. Zbori deasupra norilor, care se vad ca niste pufuri.

Sunt doua episoade putin mai neplacute: la urcare si mai ales la coborare ti se pot infunda urechile (din cauza schimbarii rapide al oresiunii aerului), iar in timpul zborului avionul se poate "tremura" din cauza turbulentelor de aer.
Aceste aspecte nu apar totdeauna si multi nici nu le sesizeaza,

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de fiecare. Când am aterizat pe Otopeni nu îmi venea să cobor. O senzație foarte plăcută!

| gemeni6226 a răspuns:

Ma alatur raspunsurilor precedente e o senzatie foarte placuta ma bucur ca o data pe vremeuri viata mi-a oferit aceasta oportunitate cand am fost cu mama la Bucuresti si in 1989 in voiaj de nunta. Apoi dupa aceea m-i s-au inchis toate oportunitatile de a calatori.(Au venit copiii sotul s-a imbolnavit o duceam greu material-si pe urma din salar minim nu ai cum).

| helpforyou a răspuns:

Super fain. Poți admira lumea de sus. Dar și inteligenta umană care a făcut posibilă călătoria cu avionul.

| iulia0514 a răspuns:

Relaxant! Acum depinde de fiecare sunt persoane cărora le este rău