| anonim_4396 a întrebat:

Cum naiba se ajunge la voi în orașul Slobozia? "/ :'(

Unde este acest oraș, după ce treci de sensurile giratorii de la, unde se presupune că ar fi intrarea în Slobozia?! Că după ce treci de cele două sensuri giratorii, drumul te duce în afara orașului, spre Constanța.

Dacă faci undeva stânga pe lângă sensuri e un drum ce spune că duce spre Brăila, iar unul în dreapta ce duce spre București/Fetești și înapoi spre Călărași.

Deci unde naiba e orașul, că alte ieșiri din sensurile alea două giratorii nu mai sunt, din câte am observat eu.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O iei pe ieșirea spre Brăila, și apoi pe orice intersectie la stinga. A treia e linie dreapta catre inima orașului.
https://ibb.co/qyxGCCn
https://ibb.co/XJfM2J5
Asta conform GMaps. Vezi că ai aplicația in telefon. Cu cateva mișcări ale degețelelor, te ajuta sa înțelegi cum sa ajungi oriunde.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Așa pare simplu laughing) sper să-l găsesc și pe viu. laughing) Mulțumesc! laughing)

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca pare simplu. Folosesc de ani GMaps, in iesirile cu bicicleta prin tara, si nu numai. La capitolul spirit de orientare sunt varza, nu ma descurc deloc. Ma pierd usor happy. In zonele total necunoscute, mai ales. Cind caut uneori un traseu, zic si eu ca pare simplu. Cind ajung la fata locului, nu mai e atit de simplu precum parea laughing. Desi, GMaps iti da mura-n gura. Asta e, teoria ca teoria, dar practica te omoara. Am luat-o gresit si cu GMaps laughing. Anul trecut, de la Tulcea la Galati. Vedeam pe borne ca drumul duce la Braila, si nu intelegeam, ca GMaps imi arata ca acela e spre Galati. Ma gindisem eu ca trebuie sa existe o bifurcatie pe undeva catre Galati. Cu indicatoare. Fis! Am trecut prin ea fara sa o observ. 7 km am mers gresit, pana ce m-am oprit sa ma odihnesc nitel. Abia atunci am verificat pe GMaps sa imi vad pozitia. Cind am realizat, m-am enervat. As fi ajuns in timp util in Galati, cit sa fac aprovizionarea cu alimente, si sa caut un loc de cort pana se intuneca. Dimineata zisesem ca voi avea o zi lejera happy. Dar asa, 15 km facuti degeaba pe bicicleta cu bagaje inseamna mai bine de o ora pierduta. Mult. In Galati am fost pe fuga, soarele era deja apus cand imi instalam cortul. Nu a fost doar vina mea, in acea intersectie, indicatorul spre Galati era rasucit, il vedeai doar din directie opusa. Sweet memories happy
Cind ajungi la fata locului, fii atenta la punctul albastru care iti arata pozitia. Nu greseste cu mai mult de 5-10 m. Si, fata de GPS, punctul iti arata si incotro te indrepti, sau mai bine zis in ce directie ai indreptat telefonul. Ca sa intelegi, rotesti telefonul la orizontala, si vei vedea ca semnul alocat punctului se misca si el pe directia pe care se misca telefonul.
Si inca ceva ce ajuta mult. Pune aplicatia pe imagini din satelit. Asa observi cladirile din jur, care te pot ajuta la orientare fata de ele.
Si mai e si functia Street view, care te pune pe sosea exact cum ai fi la fata locului, cu unghi de vedere de 360 de grade. O poti accesa de oriunde, pe orice punct unde functia are facute fotografii, pe soselele principale din Romania, toate punctele de unde poti privi sunt situate pe sosea din 5 in 5 m aproximativ. Te poti plimba asa in zona inainte de a ajunge acolo, ca sa intelegi cum trebuie sa o iei
Pe mine chestiiile astea ma ajuta enorm cand nu inteleg unde sunt.
Succes la orientare! happy

| cristi202 a răspuns:

Daca vii dinspre autostrada, vii din josul imaginiilor. Drumul spre Brăila e cel ce merge in sus. Orașul e in stinga.
Nu ești tu vinovată că orașul nu are un bulevard care sa duca in centrul lui. happy

| darrio2007 a răspuns:

A nimerit orbu Braila si nu nimeresti tu Slobozia?
Nu spui de unde pleci spre Slobozia.
Baga GPS sau nu ai la caruta asa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Dinspre Călărași. Cu GPS-ul mergeam prin București, asta pe jos, și eu scriam locația unde voiam să ajung și el în loc să mă trimită în locul x, unde trebuia eu să ajung, el mă ducea în locul y total opus de x. Nu l-am înțeles niciodată, GPS-ul. :/

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt 45 de kilometri de mers.
Dă-o drk de treaba!
Sunt indicatoare la tot pasul.
Probabil problema este la tine.
Ori ne cam aburești.

| blackann a răspuns:

Nu am fost acolo la tarani, nu stiu sa te ajut. Exista waze si google maps! Si harti vechi, vintage, cum foloseam noi pe vremuri.

| darrio2007 a răspuns (pentru blackann):

Slobozia este oras, tinere. Toti ne tragem din tarani pana la urma.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

De ce ar fi țărani acolo? În primul rând este un oraș, mai micuț, dar un oraș. Sunt curioasă în ce mare oraș de orășeni locuiești tu? Și care tot este problema ta? :/