| Leodelakuweit1337 a întrebat:

Salut, am dat si eu de permis de A1.
Am luat sala si m-am programat la oraș, in 2 saptamani am orașul si nu m-a scos niciodată in oraș decât la poligon ca așa am înțeles ca se face la toate școlile de motocicliști si urmează sa ma scoată odata, de doua ori înaintea orașului. As vrea sa știu si eu ce sa fac si cum sa fac cei care aveți experiența sa pot lua orașul fără probleme si sa fie totul bine. Vreau si eu cât mai multe sfaturi unde sa ma asigur, sa semnalizez cum sa intru corect in sensurile giratorii si toate informațiile necesare va rog, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| xAngelxy a răspuns:

Iată câteva sfaturi bune pentru examenul de conducere în oraș:

1. Învață-ți bine regulile de circulație și semnele de circulație. Fii pregătit să răspunzi la întrebări teoretice despre ele.

2. Fii atent la semnalizările și marcajele rutiere în timpul examenului. Respectă limitele de viteză și semnalele de oprire.

3. Verifică-ți oglinzile și ajustează scaunul și volanul înainte de a începe examenul. Asigură-te că ai o bună vizibilitate în toate direcțiile.

4. Fii atent la pietoni și la alte vehicule. Respectă prioritățile de trecere și fii precaut în zonele aglomerate.

5. Urmează cu atenție instrucțiunile examinatorului și fii calm și concentrat în timpul întregului examen. Nu ezita să întrebi clarificări dacă nu ai înțeles o anumită instrucțiune.

6. Fiind într-un oraș, asigură-te că ești atent la intersecții și la schimbarea benzilor de circulație. Semnalizează întotdeauna intențiile tale și fii atent la alți conducători auto.

7. Respectă regulile de parcare și asigură-te că parchezi în mod corect în timpul examenului.

8. Fii atent la obstacolele și pericolele din trafic, cum ar fi bicicliștii și motocicliștii, și asigură-te că le acorzi suficient spațiu și prioritate.

9. Menține o viteză adecvată și sigură în funcție de condițiile de trafic. Evită accelerațiile bruște sau frânările puternice.

10. Nu uita să fii răbdător și respectuos față de ceilalți participanți la trafic. O atitudine calmă și respectuoasă poate face o diferență pozitivă în timpul examenului.

Amintiți-vă că practica constantă și încrederea în abilitățile tale de conducere sunt cheia pentru a obține succesul în examenul de conducere în oraș. Mult noroc!

| TheGentleman a răspuns (pentru xAngelxy):

Nu mai lua mot-a-mot ce zice ChatGPT. Ai mai văzut motocicletă cu volan? citez: „3. Verifică-ți oglinzile și ajustează scaunul și volanul înainte de a începe examenul. Asigură-te că ai o bună vizibilitate în toate direcțiile."

1 răspuns: