| JustABelieber a întrebat:

De ce acte are nevoie un copil sub 14 ani daca vrea sa mearga in alta tara din UE? funda primului raspuns!

Răspuns Câştigător
| Mihutt a răspuns:

Pai patry, daca are sub 14 ani ii trebuie pasaport, daca are 14 buletinul, doar daca tara este in UE.sunt primultongue

8 răspunsuri:
| b3nYy a răspuns:

Pai in primul rand de procura{ acordul parintilor scris pe foaie} si nah. pasaport si cam atat. fundita?

| Lolo666 a răspuns:

Pasaport daca merge cu ambii parinti. Daca merge cu un dingur parinte are nevoie de declaratia la notar a celuilalt parinte ca il lasa sa plece, iar daca merge fara parinti, declaratia ambilor parinti de la notar. Sper ca te-am ajutat.

| VladS_6146 a răspuns:

Pasaportwinking

| SuRvIvOr_7437 a răspuns:

Buna patri actul de care are nevoie un copil minor/sub 14 ani este doar pasaport/passport happy

| dcamy99 a răspuns:

Pasaportul.

| Belgianu90 a răspuns:

1.Daca copilul merge impreuna cu mama are nevoie de procura de la notar ca tatal este de acord ca, copilul sa mearga impreuna cu mama in strainatate; sau invers
2. Daca merge singur, trebuie ca amandoi parinti sa faca o procura pentru o alta persoana (sofer, unchi, etc...) iar aceea persoana trebuie sa aiba cazieru scos.

| Lauu_2079 a răspuns:

Daca are 14 ani, cu buletinul, daca are sub 14 ani ii trebuie pasaport happy asta e tot, cred ca te-am ajutat :d
Fundaa?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are nevoie de pasaport si de o declaratie(nu procura) a ambilor parinti, a unui parinte ori a reprezentantului legal, dupa caz, autentificata de un notar public ori o reprezentanta a Romaniei din strainatate, prin care acestia isi dau acordul pentru plecarea in strainatate si indica un insotitor major. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
a)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate însoţit de ambii pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceştia;
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(2)În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesara
declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului." Numai bine!